Irena Pacholewska-Urgacz

radca prawny

Jestem radcą prawnym od niemal 8 lat. Specjalizuję się w prawie pracy. Obecnie kancelarię prawną prowadzę w Katowicach...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

W trakcie ciąży kończy mi się umowa o pracę na czas określony – co dalej?

Irena Pacholewska-Urgacz26 listopada 20188 komentarzy

Kilka tygodni temu zwróciła się do mnie Klientka z takim pytaniem: 

Pani mecenas, jestem w ciąży, moja umowa kończy się 31 października. Termin porodu jest wyznaczony na koniec listopada. Co będzie ze mną dalej? Czy od listopada zostanę bez pieniędzy? 

W tym przypadku mogłam uspokoić moją Klientkę. Zgodnie z przepisami umowa o pracę na czas określony (albo na okres próbny) przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. 

Jak liczyć termin ciąży? Wytyczne dał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 5 grudnia 2012 r. (I PK 33/02), w którym powiedział, że upływ trzeciego miesiąca ciąży oblicza się w równej miary miesiącach księżycowych (czyli 28 dni). 

Oznacza to, że umowa mojej Klientki przedłuży się do dnia porodu. Czyli prawdopodobnie do końca listopada. Nie trzeba podpisywać żadnego aneksu, gdyż umowa przedłuża się automatycznie. 

Aha, dziękuję pani mecenas. Ale ja słyszałam, że teraz wszystkie umowy w listopadzie przekształcają się w bezterminowe. Czyli skoro moja przedłuży się do końca listopada to przekształci się w umowę na czas nieokreślony? 

Tu nie miałam dobrych wieści dla Klientki:

Niestety nie, przekształcenie umów na czas określony w umowy bezterminowe nie dotyczy umów przedłużonych do dnia porodu. 

Jak to?  Przecież to niesprawiedliwe! Czyli jednak zostanę bez pieniędzy, tyle, że nie od listopada, ale zaraz po porodzie…

Jak to jest z tym przekształceniem?  

Przepisy, które obowiązują od 2016 r. wprowadziły tzw. regułę 3/33. Zgodnie z nią zatrudnienie na podstawie umowy lub kilku umów o pracę na czas określony zawartych pomiędzy tymi samymi stronami nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech. 

Jeżeli pracodawca i pracownik aneksem wydłużą czas trwania danej umowy, to będzie to traktowane jako zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony.

Przekroczenie choćby jednego z limitów tj. 33 miesięcy lub zawarcie czwartej umowy na czas określony powoduje, że uważa się, że pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony albo od dnia następującego po upływie 33 miesięcy albo od dnia zawarcia czwartej umowy o pracę. Potocznie nazywane jest to przekształceniem w umowę na czas nieokreślony. 22 listopada 2018 r. nastąpiło pierwsze takie przekształcenie umów terminowych, które trwały w dniu 22 lutego 2016 r.

Limitów nie stosuje się w odniesieniu do niektórych przypadków umów zawartych na czas określony – mówi o tym wyraźnie Kodeks pracy. Wyłącza on między innymi stosowanie limitów i skutków przekształcenia umowy terminowej przedłużonej do dnia porodu w umowę na czas nieokreślony. 

Chodzi o to, że przedłużenie umowy o pracę do dnia porodu następuje niezależnie od woli stron, lecz z mocy prawa (czyli automatycznie). Wobec tego nie powinno wiązać się ze skutkiem w postaci przekształcenia w umowę na czas nieokreślony (który jest przecież pewnego rodzaju „karą” za świadome przekraczanie reguły 3/33). 

Klientka była bardzo rozgoryczona i zaniepokojona swoją przyszłą sytuacją finansową. Na szczęcie po raz kolejny mogłam ją uspokoić. 

Co prawda Pani umowa nie przekształci się w umowę na czas nieokreślony, ale od dnia porodu będzie Pani przysługiwał zasiłek macierzyński. 

– To świetnie! Czyli co prawda nie będę mieć umowy o pracę, ale i tak dostanę zasiłek, tak? 

Dokładnie tak. Zasiłek w takim przypadku wypłacany jest przez ZUS przez cały okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. 

*****

Poczytaj też o moich Inspiracjach – Susan Wójcicki >>

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Gosia Marzec 28, 2019 o 21:58

Hej, koleżanka mi poleciła tą stronę i odpowiedziałaś na moje wątpliwości. Bardzo dziękuję!

Odpowiedz

Irena Pacholewska-Urgacz Marzec 28, 2019 o 23:29

Dziękuję Ci za komentarz:-) Bardzo się cieszę, że znalazłaś tu odpowiedź na swoje wątpliwości!

Odpowiedz

Tina Kwiecień 21, 2019 o 14:31

A jeśli umowa się skończy w trakcie ciąży i będzie przedłużona do dnia porodu to potem zasiłek macierzyński jest wypłacany jaki? Naliczany z kwot pensji z ostatnich miesięcy czy jak?

Odpowiedz

Irena Pacholewska-Urgacz Kwiecień 26, 2019 o 08:21

Tak, tak jak przy zwykłym urlopie macierzyńskim.

Odpowiedz

Natalia Maj 7, 2019 o 23:41

Dzień dobry, świetna strona. Rozwiała większość wątpliwości jednak mam jeszcze jedno pytanie jeżeli po rozwiązaniu umowy o prace przedłużonej do dnia porodu zasilek naliczany bedzie jak przy zwykłym urlopie macierzyńskim to jak to wyglada gdy prowadzi się jeszcze wlasną działalność ? Tez będzie tak naliczany i wypłacany z pensji z ostatnich miesięcy czy już kwota będzie naliczana z prowadzonej działalności ? Pozdrawiam

Odpowiedz

Irena Pacholewska-Urgacz Maj 10, 2019 o 15:05

To czy z działalności w ogóle będzie przysługiwał zasiłek macierzyński zależy od objęcia ubezpieczeniem. Pisałam na ten temat tutaj: http://kobietawpracy.pl/etat-i-dzialalnosc-gospodarcza-a-ciaza/ Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Ania Maj 12, 2019 o 22:07

Hej jestem w 4 tygodniu ciąży ( według kalendarza od daty ostatniej miesiączki ) z końcem czerwca br kończy mi się umowa o pracę na ( określona ) Najprawdopodobniej pracodawca mi nie przedłuży umowy bo nie osiągnę tych 12 tygodni Co ja mam zrobić powiedzieć pracodawcy o ciąży ( za jakieś 2 tygodnie idę na badania i zaświadczenie o ciąży ). Zostanę bez pieniędzy bez umowy co ja mam zrobić zarejestrować się jako bezrobotna co mi przysługuję ? mam zostać bez żadnych pieniędzy

Ania

Odpowiedz

Irena Pacholewska-Urgacz Maj 14, 2019 o 14:02

Dzień dobry, dziękuje za pytanie, jednak nie udzielam indywidualnych porad prawnych w komentarzach. Ale wykorzystam Pani pytanie jako podstawę do nowego artykułu. Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@lawfirst.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: