Irena Pacholewska-Urgacz

radca prawny

Jestem radcą prawnym od niemal 8 lat. Specjalizuję się w prawie pracy. Obecnie kancelarię prawną prowadzę w Katowicach...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Dwie umowy o pracę

Irena Pacholewska-Urgacz18 lutego 2019Komentarze (0)

Ostatnio zwróciła się do mnie Klientka z prośbą o poradę. Ma dwie umowy o pracę u dwóch różnych pracodawców.

dwie umowy o pracęU jednego pracuje od wielu lat na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony i zarabia dobre pieniądze. W drugim miejscu rozpoczęła pracę kilka miesięcy temu, umowa jest na czas określony, a pieniądze są zdecydowanie mniejsze.

No, a niedawno okazało się, że jest w ciąży.

Zadzwoniła do mnie, ponieważ chciała się dowiedzieć, jak będzie wyglądać podstawa jej zasiłku macierzyńskiego. A konkretnie, czy ta druga umowa na czas określony jej tej podstawy nie obniży. Miała w związku z tym wątpliwości, czy kontynuować zatrudnienie w dwóch miejscach, czy może lepiej zrezygnować z umowy terminowej.

Dwie umowy o pracę

Mogłam rozwiać wątpliwości mojej Klientki. W przypadku kilku umów o pracę z różnymi pracodawcami, każda taka umowa stanowi odrębny tytuł ubezpieczenia.

A zatem, pełne składki do ZUS odprowadza się od każdej z nich.

Dwa zasiłki

Co za tym idzie, z każdego stosunku pracy masz prawo do odrębnego zasiłku macierzyńskiego (o ile oczywiście w dniu porodu będziesz objęta ubezpieczeniem chorobowym).

Nie ma zatem potrzeby rezygnowania z umowy, z której uzyskuje się niższe wynagrodzenie, ponieważ nie wpłynie ona na podstawę zasiłku z innej umowy.

 A co z umową na czas określony?

O tym, że umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu pisałam Ci już tutaj. I w przypadku mojej Klientki, tak właśnie będzie 😀.  Jej umowa kończy się w połowie roku, a poród planowany jest na jesień 😀

A zatem jeśli chodzi o dwie umowy o pracę, wszystko się wyjaśniło. Ale wiadomo, w życiu wszystko bywa zazwyczaj bardziej skomplikowane 😉. I żeby było ciekawiej, moja Klientka do tego wszystkiego prowadzi również działalność gospodarczą. Ale o prowadzeniu działalności w kontekście ciąży, napiszę już innym razem.

*****

Photo by rawpixel on Unsplash

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@lawfirst.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: