Irena Pacholewska-Urgacz

radca prawny

Jestem radcą prawnym od niemal 8 lat. Specjalizuję się w prawie pracy. Obecnie kancelarię prawną prowadzę w Katowicach...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Strajk nauczycieli. Czyli, co zrobić z dzieckiem, gdy żłobek, przedszkole lub szkoła są zamknięte.

Irena Pacholewska-Urgacz04 kwietnia 2019Komentarze (0)

strajk nauczycieliOd kilku dni wielu rodziców zadaje sobie pytanie, co zrobić z dziećmi w najbliższych dniach. Najprawdopodobniej czeka nas strajk nauczycieli. I w poniedziałek może się okazać, że żłobek, przedszkole lub szkoła, do którego chodzi Twoje dziecko będą  zamknięte, a Ty nie masz co z nim zrobić. 😱 Pewnie zastanawiasz się, czy możesz w takiej sytuacji nie iść do pracy i zostać z dzieckiem w domu.

Strajk nauczycieli i nieprzewidziane zamknięcie żłobka, przedszkola lub szkoły

Jeśli Twoje dziecko ma mniej niż 8 lat, to zgodnie z przepisami, masz prawo zostać z nim w domu w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do której chodzi Twoje dziecko.

Nieobecność w pracy z tego powodu będzie usprawiedliwiona. Musisz jednak złożyć pracodawcy odpowiednie oświadczenie w tej sprawie. 

Zasiłek opiekuńczy

Z tytułu nieobecności w pracy w takiej sytuacji przysługuje Ci prawo do zasiłku opiekuńczego zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób dopełnić wszystkich formalności w tym zakresie to zajrzyj tutaj na blog Temida jest kobietą 😀

Ale uwaga! Zamknięcie danej instytucji musi być nieprzewidziane. W praktyce to może być pewien problem. Może bowiem okazać się, że nie będziesz mogła usprawiedliwić nieobecności w pracy i otrzymać zasiłku, jeśli np. o zamknięciu było wiadomo z wyprzedzeniem.

Podobnie będzie, jeśli Twoje dziecko ma więcej niż 8 lat.  Co zrobić w takiej sytuacji?

Dwa dni opieki

Innym wyjściem jest skorzystanie z opieki nad dzieckiem do lat czternastu. Kodeks pracy daje Ci tu dwa dni (lub 16 godzin) na opiekę nad dzieckiem. Jest to łączny limit na wszystkie dzieci i oboje rodziców. O wniosku o wolne na opiekę, jak go złożyć i jakie to ma konsekwencje pisałam szczegółowo tutaj. Zajrzyj koniecznie!

Urlop na żądanie

A co zrobić, jeśli strajk nauczycieli zastał Cię w momencie, gdy Ty lub tata dziecka wykorzystaliście już dni opieki w tym roku? Wówczas dostępną opcją jest urlop na żądanie. Kodeks pracy daje Ci możliwość wykorzystania do czterech dni wolnego bez wcześniejszego planowania.

Pamiętaj przy tym o dwóch kwestiach. Po pierwsze, urlop na żądanie pomniejsza liczbę przysługujących Ci w danym roku dni urlopu wypoczynkowego. To oznacza, że nie są to żadne dodatkowe 4 dni, jak czasami się sądzi. Po prostu liczba dni Twojego urlopu wypoczynkowego pomniejszy się o tyle, ile wykorzystałaś  „na żądanie”.

Po drugie, pomimo, że urlop ten nazywa się „na żądanie”, to jednak nie możesz go wziąć zupełnie samowolnie. Pracodawca musi Ci go udzielić (czyli się na niego zgodzić). Nie może jednak Ci odmówić urlopu ot tak, bez powodu. Aby nie udzielić Ci urlopu na żądanie musi mieć uzasadnione powody.

Mam nadzieję, że te wskazówki okażą się dla Ciebie pomocne 🤓 Powodzenia!

Photo by Tanaphong Toochinda on Unsplash

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@lawfirst.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: