Irena Pacholewska-Urgacz

radca prawny

Jestem radcą prawnym, specjalizuję się w prawie pracy. Propaguje wiedzę na temat prawnych aspektów kobiecej kariery i przedsiębiorczości. Piszę o inspirujących kobietach.
[Więcej >>>]

Umów konsultację prawną

Test przedsiębiorcy

Irena Pacholewska-Urgacz13 maja 2019Komentarze (0)

Test przedsiebiorcyTest przedsiębiorcy to ostatnio gorący temat 🔥 Dostaję o niego sporo pytań od moich Klientów.

Dlatego jeśli prowadzisz jednoosobową działalność i współpracujesz z inną firmą na zasadzie B2B (czyli business to business) to czytaj dalej. Ten wpis jest dla Ciebie.

Test przedsiębiorcy

Być może słyszałaś o planach wprowadzenia tzw. „testu przedsiębiorcy”. Miał to być pewnego rodzaju sprawdzian.

Według niego skarbówka miała weryfikować, czy jesteś „prawdziwym” przedsiębiorcą, czy jednak pracownikiem etatowym, ukrywającym się za zasłoną tzw. „samozatrudnienia”.

Skąd pomysł na test przedsiębiorcy?

Prowadzisz działalność i współpracujesz z inną firmą na zasadzie B2B? Zatem Ty i pracodawca odprowadzacie do budżetu państwa mniej pieniędzy, niż gdybyś pracowała na etacie.

Po pierwsze, odprowadzane składki na ZUS są niższe niż w przypadku umowy o pracę.

Po drugie, jeśli osiągasz wysokie dochody, to współpracując jako firma – płacisz również niższe podatki. Możesz je przecież płacić wg. stawki liniowej – 19 %. A w przypadku umowy o pracę po przekroczeniu w danym roku progu dochodów w wysokości 85.528 złotych nie masz żadnego wyboru i wpadasz w stawkę 32 %.

Oficjalne zapowiedzi kontra rzeczywistość

Zapowiedzi dotyczące testu przedsiębiorcy nie wskazywały, jakie kryteria należy przyjąć do oceny, kto jest, a kto nie jest prawdziwym przedsiębiorcą.

Projekt wprowadzenia testu przedsiębiorcy spotkał się z protestami i oficjalnie rząd z niego zrezygnował. Ale chyba tylko oficjalnie, bo plany finansowe na lata 2019-2022 wskazują na coś innego.

Wynika z nich, że państwo jednak będzie sprawdzać, czy składki na ZUS i podatki są zasadnie odprowadzane z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

I przewiduje konkretne wpływy do budżetu z tym związane. Co więcej, politycy podkreślają, że narzędzia do weryfikacji tego, czy ktoś jest przedsiębiorcą czy nie, już istnieją, i nic nie trzeba wprowadzać.

Co to może oznaczać dla Ciebie?

Trudno na razie jednoznacznie przesądzić. Konsekwencją uznania przez organy państwowe, że nie mamy do czynienia z umową B2B, tylko z umową o pracę może być jej „przekwalifikowanie” w etat. Pytanie jednak  czy takie przekwalifikowanie wiązałoby się z obowiązkiem zapłaty podatków i składek ZUS tylko na przyszłość, czy również wstecz. Aktualne przepisy to umożliwiają.

Sprawdź czy faktycznie jesteś przedsiębiorcą

Jak możesz stwierdzić, czy ryzyko związane z tzw. „testem przedsiębiorcy” może Ciebie dotyczyć? Z pomocą mogą przyjść dotychczas stosowane wytyczne. Pomagają one zweryfikować, czy mamy do czynienia ze współpracą na zasadach B2B, czy jednak z etatem.

Pamiętaj, że jedną z kluczowych cech umowy o pracę jest podporządkowanie pracodawcy. Czyli jeśli pracujesz we wskazanym miejscu np. od 8 do 16, podpisujesz listę obecności oraz po prostu wykonujesz polecenia swojego przełożonego, to Wasza współpraca z bardzo dużym prawdopodobieństwem zostanie uznana za pracę etatową. A nie za współpracę dwóch przedsiębiorców.

Na to, czy faktycznie prowadzisz działalność będzie również wskazywać to, czy to Ty ponosisz ryzyko gospodarcze prowadzonej działalności, czy odpowiadasz wobec innych osób za swoje działania, czy możesz zlecić komuś innemu wykonanie zadań.

Daję Ci tu jedynie pewne wskazówki, bo elementów współpracy które są analizowane w indywidualnej sprawie jest wiele. Czasami wystarczy, że jeden jest na tyle istotny, że przesądza o kwalifikacji danej umowy jako umowy o pracę a nie umowie cywilnoprawnej.

Zwróć proszę uwagę, że sama nazwa umowy nie przesądza sprawy! Pamiętaj, że w razie kontroli, organy państwowe zweryfikują to, jak współpraca wyglądała w praktyce. Co nie znaczy, że umowa nie jest ważna. Warto oczywiście zadbać, by była prawidłowo skonstruowana.

Mam nadzieję, że wyjaśniłam Ci wątpliwości dotyczące współpracy na zasadach B2B i testu przedsiębiorcy. Zobaczymy, jak będą traktowani samozatrudnieni w najbliższym czasie.

Photo by Brooke Lark on Unsplash

A jeśli chcesz przeczytać moje inne wpisy na temat działalności gospodarczej to zajrzyj TUTAJ 🙂

W czym mogę Ci pomóc?

Irena Pacholewska-Urgacz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: