Irena Pacholewska-Urgacz

radca prawny

Jestem radcą prawnym od niemal 8 lat. Specjalizuję się w prawie pracy. Obecnie kancelarię prawną prowadzę w Katowicach...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Dzidziuś pod choinkę? Czyli urodzenie dziecka za granicą a prawo do urlopu macierzyńskiego

Irena Pacholewska-Urgacz21 grudnia 2018Komentarze (0)

urodzenie dziecka za granicą

Święta zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi przynajmniej dla niektórych – kilka dni wolnego i być może zimowe wakacje poza Polską ☺ Pomyślałam, że to dobra okazja, aby krótko napisać Ci, co zrobić w sytuacji, gdy urodzisz dziecko podczas pobytu za granicą. Czy ma to wpływ na prawo do urlopu macierzyńskiego i zasiłku macierzyńskiego? 

Od razu Cię uspokoję…

… jeśli jesteś zatrudniona przez polskiego pracodawcę to fakt, że urodzisz za granicą, nie ma wpływu na Twoje prawo do urlopu macierzyńskiego i zasiłku macierzyńskiego. 

Aby jednak skorzystać z powyższych uprawnień musisz odpowiednio udokumentować fakt urodzenia dziecka. 

Urlop macierzyński po porodzie za granicą

Jeśli chcesz otrzymać zasiłek macierzyński standardowo, za okres następujący po porodzie to musisz przedłożyć pracodawcy skrócony odpis aktu urodzenia albo zagraniczny akt urodzenia dziecka lub po prostu kopie tych dokumentów, potwierdzone za zgodność z oryginałem przez płatnika (czyli twojego pracodawcę) lub ZUS. 

A co, jeśli przebywasz dłuższy czas za granicą? 

W takiej sytuacji, jeśli chciałabyś uzyskać zasiłek macierzyński również za czas przed porodem (zgodnie z przepisami masz prawo do 6 tygodni urlopu macierzyńskiego przed porodem) to musisz uzyskać w zagranicznym zakładzie leczniczym lub od zagranicznego lekarza stosowne zaświadczenie stwierdzające przewidywaną datę porodu. Dopilnuj, aby zaświadczenie zawierało również nazwę zagranicznego zakładu leczniczego lub imię i nazwisko lekarza, datę wystawienia i podpis. 

W jakim języku muszą być sporządzone dokumenty uprawniające do zasiłku macierzyńskiego 

Dokumenty powinny być przetłumaczone na język polski. Wyjątkiem są sytuacje, gdy zostały one wystawione na terytorium Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii, Szwajcarii czy Lichtensteinu w języku urzędowym danego państwa. 

Mam nadzieję, że teraz wszystkie przyszłe mamy wyjeżdżające na Święta za granicę są spokojne! 

Życzę Ci wesołych Świąt! No i oczywiście spokojnych podróży! ☺ 

*****

Poczytaj też:

*****

Zdjęcie: Dakota Corbin

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@lawfirst.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: