Irena Pacholewska-Urgacz

radca prawny

Jestem radcą prawnym, specjalizuję się w prawie pracy. Propaguje wiedzę na temat prawnych aspektów kobiecej kariery i przedsiębiorczości. Piszę o inspirujących kobietach.
[Więcej >>>]

Umów konsultację prawną

Co warto wiedzieć o ciąży na okresie próbnym

Irena Pacholewska-Urgacz30 września 2019Komentarze (0)

Pamiętasz cykl na blogu „Ciąża w pracy”? Mogłaś w nim przeczytać o wielu ważnych kwestiach prawnych dotyczących Twojej sytuacji, jeśli pracujesz i jesteś w ciąży.

M.in. o umowie na czas określony, o dyscyplinarce w ciąży , o umowie zlecenia czy o umowie na zastępstwo. 

A dzisiaj będziesz mogła dowiedzieć się nieco więcej na temat umowy na okres próbny. 

Ochrona przed zwolnieniem 

Jak pewnie już wiesz zasadą jest, że pracodawca nie może Ci wypowiedzieć ani rozwiązać Twojej umowy o pracę, jeśli jesteś w ciąży lub na urlopie macierzyńskim.

Chyba, że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z Twojej winy i związki zawodowe wyraziły zgodę na rozwiązanie Twojej umowy (jeśli funkcjonują w firmie i Cię reprezentują) lub zachodzą inne szczególne przypadki opisane w przepisach.

Uwaga wyjątek – umowa na okres próbny nie przekraczający 1 miesiąca 

Jednak tej ochrony nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym nieprzekraczającym jednego miesiąca.

Czyli jeśli jesteś zatrudniona na podstawie umowy o pracę na okres próbny nieprzekraczający 1 miesiąca to wówczas pracodawcy nie obowiązuje wobec Ciebie zakaz wypowiadania lub rozwiązywania umowy o pracę. 

A zatem Twoja umowa może zostać rozwiązana z zachowaniem ustawowego okresu wypowiedzenia, który dla umowy na okres próbny nieprzekraczający 1 miesiąca w zależności od jej długości będzie wynosić:

✓ 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;

✓ 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie.

Na przykład: jesteś zatrudniona na umowę na okres próbny 2 tygodni. Zaszłaś w ciążę. Pomimo tego pracodawca może rozwiązać Twoją umowę o pracę z zachowaniem 3- dniowego okresu wypowiedzenia.

Przedłużenie umowy do dnia porodu 

Jak może pamiętasz z tego wpisu, umowa na czas określony przekraczająca jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Tak samo jest w przypadku umowy na okres próbny. To znaczy, że umowa na okres próbny, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Termin ciąży liczy się również analogicznie jak w przypadku umowy na czas określony czyli zgodnie z wytycznymi Sądu Najwyższego z wyroku z dnia 5 grudnia 2012 r. (I PK 33/02), w którym Sąd powiedział, że upływ trzeciego miesiąca ciąży oblicza się w równej miary miesiącach księżycowych (czyli 28 dni).

Przedłużenie i co potem? 

Tutaj również tak samo jak w przypadku umowy na czas określony. Nie będziesz mieć co prawda prawa do urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego (bo już nie jesteś pracownikiem), ale będziesz mieć prawo do zasiłku. Ten zasiłek będzie wypłacał Ci ZUS. 

To tyle na dzisiaj. Chcesz przeczytać więcej o ochronie praw kobiety w ciąży? Wobec tego zapraszam Ciebie do pobrania mojego e-booka na ten temat. Znajdziesz tam wiele informacji na temat ochrony zatrudnienia kobiety w ciąży!

Możesz to zrobić tutaj: https://kobietawpracy.pl/. 

W czym mogę Ci pomóc?

Irena Pacholewska-Urgacz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: