Kilka tygodni temu zwróciła się do mnie Klientka z takim pytaniem:
– Pani mecenas, jestem w ciąży, moja umowa kończy się 31 października. Termin porodu jest wyznaczony na koniec listopada. Co będzie ze mną dalej? Czy od listopada zostanę bez pieniędzy?
W tym przypadku mogłam uspokoić moją Klientkę. Zgodnie z przepisami umowa o pracę na czas określony (albo na okres próbny) przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
Jak liczyć termin ciąży? Wytyczne dał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 5 grudnia 2012 r. (I PK 33/02), w którym powiedział, że upływ trzeciego miesiąca ciąży oblicza się w równej miary miesiącach księżycowych (czyli 28 dni).
Oznacza to, że umowa mojej Klientki przedłuży się do dnia porodu. Czyli prawdopodobnie do końca listopada. Nie trzeba podpisywać żadnego aneksu, gdyż umowa przedłuża się automatycznie.
– Aha, dziękuję pani mecenas. Ale ja słyszałam, że teraz wszystkie umowy w listopadzie przekształcają się w bezterminowe. Czyli skoro moja przedłuży się do końca listopada to przekształci się w umowę na czas nieokreślony?
Tu nie miałam dobrych wieści dla Klientki:
– Niestety nie, przekształcenie umów na czas określony w umowy bezterminowe nie dotyczy umów przedłużonych do dnia porodu.
– Jak to? Przecież to niesprawiedliwe! Czyli jednak zostanę bez pieniędzy, tyle, że nie od listopada, ale zaraz po porodzie…
Jak to jest z tym przekształceniem?
Przepisy, które obowiązują od 2016 r. wprowadziły tzw. regułę 3/33. Zgodnie z nią zatrudnienie na podstawie umowy lub kilku umów o pracę na czas określony zawartych pomiędzy tymi samymi stronami nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech.
Jeżeli pracodawca i pracownik aneksem wydłużą czas trwania danej umowy, to będzie to traktowane jako zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony.
Przekroczenie choćby jednego z limitów tj. 33 miesięcy lub zawarcie czwartej umowy na czas określony powoduje, że uważa się, że pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony albo od dnia następującego po upływie 33 miesięcy albo od dnia zawarcia czwartej umowy o pracę. Potocznie nazywane jest to przekształceniem w umowę na czas nieokreślony. 22 listopada 2018 r. nastąpiło pierwsze takie przekształcenie umów terminowych, które trwały w dniu 22 lutego 2016 r.
Limitów nie stosuje się w odniesieniu do niektórych przypadków umów zawartych na czas określony – mówi o tym wyraźnie Kodeks pracy. Wyłącza on między innymi stosowanie limitów i skutków przekształcenia umowy terminowej przedłużonej do dnia porodu w umowę na czas nieokreślony.
Chodzi o to, że przedłużenie umowy o pracę do dnia porodu następuje niezależnie od woli stron, lecz z mocy prawa (czyli automatycznie). Wobec tego nie powinno wiązać się ze skutkiem w postaci przekształcenia w umowę na czas nieokreślony (który jest przecież pewnego rodzaju „karą” za świadome przekraczanie reguły 3/33).
Klientka była bardzo rozgoryczona i zaniepokojona swoją przyszłą sytuacją finansową. Na szczęcie po raz kolejny mogłam ją uspokoić.
– Co prawda Pani umowa nie przekształci się w umowę na czas nieokreślony, ale od dnia porodu będzie Pani przysługiwał zasiłek macierzyński.
– To świetnie! Czyli co prawda nie będę mieć umowy o pracę, ale i tak dostanę zasiłek, tak?
Dokładnie tak. Zasiłek w takim przypadku wypłacany jest przez ZUS przez cały okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.
*****
Poczytaj też o moich Inspiracjach – Susan Wójcicki >>
{ 54 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Hej, koleżanka mi poleciła tą stronę i odpowiedziałaś na moje wątpliwości. Bardzo dziękuję!
Dziękuję Ci za komentarz:-) Bardzo się cieszę, że znalazłaś tu odpowiedź na swoje wątpliwości!
A jeśli umowa się skończy w trakcie ciąży i będzie przedłużona do dnia porodu to potem zasiłek macierzyński jest wypłacany jaki? Naliczany z kwot pensji z ostatnich miesięcy czy jak?
Tak, tak jak przy zwykłym urlopie macierzyńskim.
Dzień dobry, świetna strona. Rozwiała większość wątpliwości jednak mam jeszcze jedno pytanie jeżeli po rozwiązaniu umowy o prace przedłużonej do dnia porodu zasilek naliczany bedzie jak przy zwykłym urlopie macierzyńskim to jak to wyglada gdy prowadzi się jeszcze wlasną działalność ? Tez będzie tak naliczany i wypłacany z pensji z ostatnich miesięcy czy już kwota będzie naliczana z prowadzonej działalności ? Pozdrawiam
To czy z działalności w ogóle będzie przysługiwał zasiłek macierzyński zależy od objęcia ubezpieczeniem. Pisałam na ten temat tutaj: https://kobietawpracy.pl/etat-i-dzialalnosc-gospodarcza-a-ciaza/ Pozdrawiam 🙂
Hej jestem w 4 tygodniu ciąży ( według kalendarza od daty ostatniej miesiączki ) z końcem czerwca br kończy mi się umowa o pracę na ( określona ) Najprawdopodobniej pracodawca mi nie przedłuży umowy bo nie osiągnę tych 12 tygodni Co ja mam zrobić powiedzieć pracodawcy o ciąży ( za jakieś 2 tygodnie idę na badania i zaświadczenie o ciąży ). Zostanę bez pieniędzy bez umowy co ja mam zrobić zarejestrować się jako bezrobotna co mi przysługuję ? mam zostać bez żadnych pieniędzy
Ania
Dzień dobry, dziękuje za pytanie, jednak nie udzielam indywidualnych porad prawnych w komentarzach. Ale wykorzystam Pani pytanie jako podstawę do nowego artykułu. Pozdrawiam
Dzień dobry, czyli mam rozumieć, że po porodzie przechodzi się na urlop macieżyński, który trwa 20 tygodni i wtedy wypłacany jest zasiłek macierzyński w takiej wysokości jaką otrzymywało się podczas ciąży? I po urlopie macieżyńskim przechodzi się na urlop rodzicielski który trwa 32 tygodnie i wtedy wypłacana jest kwota w wysokości 80% tej kwoty?
Nie, w takim przypadku nie będzie Pani pracownikiem więc nie będzie mieć Pani prawa do urlopu macierzyńskiego ani rodzicielskiego. Ale do zasiłku tak, za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, w wysokości albo 80 % za cały okres 52 tygodni (jeśli w terminie 21 dni od porodu złozy Pani odpowiedni wniosek), albo w opcji 100 % za 26 tygodni i 60 % za kolejne 26 tygodni. Pozdrawiam!
Dzień dobry jestem na umowie na zastępstwo. Najprawdopodobniej pracownik którego zastępuje wraca w lipcu 2020. Jestem w ciąży termin mam na maj 2020. Czy pracodawca może mnie zwolnić? Czy przysługuje mi prawo do zasiłku macierzyńskiego?
Dzień dobry Pani Paulino, o umowie na zastępstwo pisałam tutaj – https://kobietawpracy.pl/umowa-na-zastepstwo/ 🙂 Proszę zajrzeć też do komentarzy pod tamtym wpisem – tam również jest sporo informacji 🙂 Pozdrawiam serdecznie!
Witam.Jestem w ciąży a termin porodu przypada na 30.04.2020….30 stycznia 2020 kończy mi się umowa o pracę na czas określony.Styczeń będzie też 34 miesiącem mojej pracy w tej firmie.I moje pytanie czy firma przedłuży mi umowę tylko do dnia porodu czy dostanę umowę na czas nieokreślony.Z góry dziękuję za odpowiedź.Pozdrawiam Iza
Zasadą jest, że umowa na czas określony przekształca się w umowę na czas nieokreślony po upływie 33 miesięcy zatrudnienia. Aby dokładnie sprawdzić jaka jest Pani sytuacja musiałabym obejrzeć Pani umowy.Pozdrawiam!
Witam, jestem zatrudniona na umowę o pracę u tego samego pracodawcy ponad 8 lat. Termin porodu mam wyznaczony mam na 31.12.2019r,, w tym dniu kończy mi się także umowa o pracę.Czy jest różnica czy urodzę przed tym terminem lub po?Czy umowa zostanie przedłożona na czas nieokreślony czy np. do dnia porodu tylko, czy zostanie rozwiązana?
Dzień dobry. Jeśli umowa o pracę na czas określony się kończy, zostaje przedłużona do dnia porodu, a następnie nie zostaje ona przedłużona to należy zgłosić się do urzędu pracy i zarejestrować jako osoba bezrobotna? I wtedy zasiłek jest wypłacany na podstawie roku który się przepracowalo?
W przypadku przedłużenia umowy do dnia porodu zasiłek otrzymuje Pani z ZUS – nie jest konieczna do tego rejestracja w urzędzie pracy. Pozdrawiam!
Dzień dobry. A jeśli poród nastąpi kilka dni przed końcem umowy na zastępstwo? Np 10 maja, a umowa jest do 14 mają.? Czy wtedy za te 4 dni macierzyński płaci pracodawca? A po 14 maja wypłaca pieniążki ZUS? Czy w tej sytuacji kobiecie nic się nie należy i powinna zgłosić się po kosiniakowe?
Witam, proszę zajrzeć do wpisu o umowie na zastępstwo 🙂 https://kobietawpracy.pl/umowa-na-zastepstwo/
Witam. Mam umowę do końca grudnia a termin porodu na 5 styczeń. Pytanie czy po porodzie ZUS automatycznie do mnie trafi i będzie wypłacał macierzyńskie czy ja muszę złożyć jakieś dokumenty do zusu czy się wstawić? 🤔
Witam, właśnie dowiedziałam się że jestem w ciąży. Ok. 6 tydzień. Pracuje w żłobku i nie ukrywam, że boję się kontynuować pracę okresie ciąży. Pracuje tam od marca(3 miesiące okres próbny) poczuj dostałam umowę na rok czyli do 29.06.2020. Czy w obecnej sytuacji kiedy lekarz by uznał, że praca jest zbyt ryzykowana i wystawiony Mi l4 czy pracodawca może mnie zwolnic dlatego że jestem przed 12 tygodniem ciąży?
Witam, umowa kończy mi się pod koniec grudnia. Termin porodu na początek lipca. Co teraz? Pracodawca musi mi przedłużyć umowę do dnia porodu żebym otrzymała macierzynski czy nie koniecznie?
Witam mam pytanie kobieta urodziła 3 grudnia 2019 roku, ma umowę na czas określony do 31.12.2019 roku. Chciałabym się zapytać i upewnić czy dobrze myślę, że do 31. grudnia zakład pracy będzie płacił macierzyński, a od 01. stycznia należy złożyć dokumenty do Zusu i wypłatę przejmnię Zusu?
Pytanko. Termin porodu mam na 15 kwietnia 2020 r umowa o pracę na czas określony kończy mi się 15 maja 2020 r czy ona z automatu zostanie mi przedłużona czy też zostanę bez pieniędzy
Dzień dobry, jeżeli umowa jest zawarta na okres dłuższy niż miesiąc i kończyłaby się po upływie 3 miesiąca ciąży to przedłuża się do porodu 🙂 Proszę zerknąć do wpisu 🙂 Pozdrawiam!
Witam. Czyli dobrze rozumiem jestem w 5tygodniu ciąży. Umowę mam na czas określony do kwietnia 2020. W takim razie również z automatu przedłuża mi się umowa do dnia porodu?
Dzień dobry, jeżeli umowa jest zawarta na okres dłuższy niż miesiąc i kończyłaby się po upływie 3 miesiąca ciąży to przedłuża się do porodu 🙂 Proszę zerknąć do wpisu 🙂 Pozdrawiam!
Hej, może ktoś miał podobną sytuację. Wszystko pięknie, ponieważ umowe podspiałam na okres 3 miesiecy, byłam już w połowie ciąży jak ją podpisywałam, więc z automatu powinna się przedłużyć. Po około dwóch miesiącach pracy musiałam iść na zwolnienie chorobowe. Dostarczyłam zaświadczenie o ciąży i na takie zwolnienie poszłam. Umowa powinna sie przedłużyć automatyczni, ALE po jakimś czasie otrzmałam nową umowę pocztą od dnia kiedy kończyła mi sie stara umowa do dnia porodu z inną kwotą wynagrodzenia niż miałam na umowie na czas określony. Mianowicie na umowie pierwotnej 3-miesięcznej miałam zapisane:
zasadnicze wynagrodzenie Xpln brutto + premia uznaniowa do kwoty Ypln brutto. Przy czym premia była gwarantowana co miesiąc. Teraz pytanie czy powinnam podpisywać nową umowę, w której jest tylko zapisana kwota zasadnicza?
Pani Beato, wszystko jest opisane we wpisie, zapraszam do lektury: https://kobietawpracy.pl/ciaza-umowa-o-pr…a-czas-okreslony/ Pozdrawiam!
Witam, jestem w 9 tyg. ciąży (stan na dzień 12.12), a moja umowa kończy się z dniem 31.12. Czy obowiązywać mnie będzie prawo dotyczące przedłużenia umowy do dnia porodu?
Dzień dobry Pani Justyno, nie udzielam porad w komentarzach ale wszystko jest opisane na blogu – https://kobietawpracy.pl/ciaza-umowa-o-pr…a-czas-okreslony/ wystarczy przeczytać i zobaczyć czy to ma do Pani zastosowanie. Pozdrawiam serdecznie !
Czy taka sama sytuacja występuje w przypadku umowy tymczasowej na czas określony? Czy wtedy też przysługuje normalny macierzyński?
Pani Olu, dziękuję za komentarz – postaram się w najbliższym czasie napisać o sytuacji pracowników tymczasowych. Pozdrawiam serdecznie!
Witam, a co jeśli pracuje dla agencji już 6 miesięcy(cały czas ta sama agencja) oraz cały czas w jednym i tym samym zakładzie pracy tyle, że umowę co miesiąc dostaje nową? Każda na miesiąc? Co w takiej sytuacji? Bo nadal jest to umowa na czas określony nie jest umową na okres próbny, czy taki system zatrudnienia uważa się za pracę ciągłą? No i stąd moje pytanie czy mi w tej sytuacji zostanie przedłużona umowa do dnia porodu?
Witam. Pracuje od września. W tym momencie Umowę mam do końca lipca tego roku, zawarta na czas określony. Czy jeśli byłabym w ciąży czy przedłużyła by się ona do dnia porodu jeśli termin porodu wypadłby w pazdzierniku? Co natomiast w sytuacji likwidacji zakładu? Czy umowa także zostaje przedłużona?
Witam,
bardzo przydatny wpis, dziękuję ☺️. A co w przypadku ponownego zatrudnienia po przedłużeniu umowy do dnia porodu? Limit 33 miesięcy się kasuje? I muszę odczekać kolejne 33miesiace do umowy na czas nieokreślony?
Dzień dobry Pani Marto! Dziękuję za miłe słowa 🙂 Ograniczenie okresu trwania umów terminowych do 33 miesięcy pomiędzy tymi samymi stronami obowiązuje bez względu na długość przerw między nimi więc kolejna umowa zawarta z tym samym pracodawcą powinna już być na czas nieokreślony. Pozdrawiam!
Witam:-) Jeśli po wygaśnięciu umowy jeszcze przed porodem, zostanie ona przedłużona do porodu, to po porodzie obowiązują zasiłki (całość 80% lub 100%+60%) Ile czasu mam na skontaktowanie się z ZUSem i złożenie odpowiedniego wniosku? Jakie dokumenty są potrzebne do przedłożenia? Czy wystarczy jeden wniosek? Z góry dziękuję za odpowiedź:-)
Dzień dobry Pani Adrianno, dziękuję za pytanie! Podsunęła mi Pani pomysł, aby napisać kolejny post o tym, jakie dokumenty złożyć do ZUS 🙂 Pozdrawiam serdecznie!
Dziękuję za odpowiedź i czekam zatem za postem o potrzebnych dokumentach do ZUS😊 Byłabym wdzięczna za poruszenie tematu, jakie są terminy na składanie dokumentów. Oczywiście również dla kobiet, którym umowa kończy się z dniem porodu, lub krótko po. Bardzo Pani dziękuję, pozdrawiam serdecznie:-)
Dziękuję za odpowiedź i czekam zatem za postem o potrzebnych dokumentach do ZUS😊 Byłabym wdzięczna za poruszenie tematu, jakie są terminy na składanie dokumentów. Oczywiście również dla kobiet, którym umowa kończy się z dniem porodu, lub krótko po. Bardzo Pani dziękuję, pozdrawiam serdecznie:-)
Witam. Konczy mi się umowa na 3 miesięczny okres próbny. Z dnirm zakonczenia umowy bede w 12 tygodniu ciąży. Czy umowa ulegnie przedłużeniu? Jak wyglada sprawa macierzyskiego i wychowawczego? Czy musze złożyć jakis wniosek o te Świadczenia do zusu?
Witam. Ja mam termin porodu na 16.06.2020 a umowę o pracę mam do końca lipca 2020,po porodzie składam wnioski o urlopy macierzyński i rodzicielski w pracy? A co potem? W lipcu nie zostaje mi przedłużona umowa?
Witam mam pytanie jestem w ciąży i przed końcem umowy bede w 12 tygodniu ciąży a mam umowę na zastępstwo czy moja umowa będzie przedłużona do dnia porodu
Dzień dobry, pisałam o tym tutaj: https://kobietawpracy.pl/umowa-na-zastepstwo/ Pozdrawiam!
Dzień bobry . Urodziłam 21 października a umowa kończyła mi się 31 listopada . Do pracy złożyłam całą dokumentację o urlop macierzyński. Czy będzie on wypłacany przez zus cały czas
Do czasu trwania umowy pracodawca powinien wypłacać zasiłek a potem ZUS. Pozdrawiam!
Witam. Czy jesli okazało się teraz ze jestem w ciąży (4 tydzien) umowa wygasa mi 5 marca to pracodawca musi mi płacić do dnia porodu?
Witam,
Mam pytanie odnośnie zajścia w ciążę po przekształceniu się umowy w umowę bezterminowa. Moja 3 letnia umowa na czas określony kończy się w maju 2021r. LUTY to 33 miesiąc pracy. Co jeśli zajdę w ciążę od marca do maja przed końcem umowy.
Witam,
Mam pytanie odnośnie zajścia w ciążę po przekształceniu się umowy w umowę bezterminowa. Moja 3 letnia umowa kończy się pod koniec maja 2021r.Luty to 33 miesiąc pracy. Co jeśli zajdę w ciążę w okresie od marca do maja, przed końcem umowy.czy pracodawca przedłuży umowę do dnia porodu czy przedłużenie umowy na czas nieokreślony z racji przekształcenia się umowy przed zajściem w ciążę.
Dzień dobry , umowa kończy mi się z dniem powodu . Czy akt urodzenia dziecka powinnam zanieść do pracodawcy czy sama wysłać do ZUS , aby otrzymać zasiłek macierzyński?
Dziękuję za wpis, nęka mnie jednak jedna myśl…
Czy mając termin porodu na koniec listopada br., a umowę drugą na czas określony do końca sierpnia br. to czy będąc czy to na zwolnieniu lekarskim czy na urlopie wypoczynkowym pracodawca przedłuży mi umowę na kolejny rok? Czy ma tu tylko zastosowanie przepis, że umowa przedłuży się do dnia porodu?
Dobry wieczór, Moje pytanie. Dlaczego pomimo przepracowanych 33 miesięcy na umowie o pracę na czas określony + 3 miesiącach próbnych nie otrzymałam nowej umowy o pracę na czas już nieokreślony tylko została mi ona przedłużona do dnia porodu czyli o kolejne 3 miesiące? (Razem pracuje już 36 miesięcy + 3 miesiące okresu próbnego). W dniu wygaśnięcia umowy byłam w 27 tyg ciąży. Pozdrawiam.
Czy przedłużenie umowy w trakcie ciąży przez szefa jest możliwe ? Przykład: Jestem w ciąży i umowa kończy mi się w listopadzie termin mam kwiecień czy szef jeśli oczywiście chce to może podpisać ze mną umowe na czas nieokreślony w czasie ciąży?