Ludzie listy piszą … a w zasadzie to nie listy, tylko komentarze i e-maile. I nie jacyś tam ludzie, tylko Wy – moje czytelniczki 😀.
Każdy taki kontakt z Waszej strony sprawia, że szerzej się uśmiecham 😃😃😃 Bo to znaczy, że czytacie mojego bloga .Ale, że tych Waszych wiadomości jest coraz więcej, to postanowiłam na część pytań odpowiadać w kolejnych wpisach. Tym sposobem ja mam pomysły na kolejne wpisy, a Wy otrzymujecie informacje, których poszukujecie.
I dzisiaj właśnie takie pierwszy wpis zainspirowany Waszymi pytaniami . A będzie o ….
… umowie o pracę na czas określony i ciąży
Widzę, że ten temat bardzo Was interesuje. Jedna z Was zapytała mnie ostatnio czy przysługują jej jakiekolwiek prawa, jeśli jest zatrudniona na umowie na czas określony i właśnie dowiedziała się, że jest w ciąży. Umowa kończy się w czerwcu, czyli przed upływem 3 miesiąca ciąży.
O tym, w jakich przypadkach umowa ulegnie przedłużeniu do dnia porodu pisałam już TUTAJ
Jeśli czytałaś tamten wpis, to wiesz, że umowa na czas określony lub okres próbny przedłuży się do dnia porodu, tylko jeśli została zawarta na okres przekraczający jeden miesiąc i ulegałaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży.
Jeżeli zatem Twoja umowa nie przekracza 1 miesiąca, albo, tak jak w przypadku mojej czytelniczki – ma się skończyć przed upływem 3 miesiąca ciąży, to nie będzie tu przedłużenia do dnia porodu. Umowa po prostu skończy się w terminie, na który umówiłaś się z pracodawcą.
Czy to znaczy, że zostajesz całkowicie bez środków do życia?
Skoro Twoja umowa nie ulega przedłużeniu do dnia porodu, to znaczy, że niestety nie masz również prawa do zasiłku macierzyńskiego.
W takiej sytuacji przysługuje Ci natomiast świadczenie rodzicielskie czyli tzw. kosiniakowe.
Wysokość świadczenia rodzicielskiego
Świadczenie rodzicielskie przysługuje Ci w wysokości 1.000 zł miesięcznie, niezależnie od liczby wychowywanych dzieci.
Jest to kwota netto, czyli tyle dostaniesz na rękę. Jeżeli jednak jednocześnie otrzymujesz zasiłek dla bezrobotnych to kosiniakowe będzie stanowić różnicę pomiędzy wysokością zasiłku, a kwotą 1.000 zł.
Jak długo masz prawo do świadczenia?
Przy urodzeniu jednego dziecka przy jednym porodzie możesz pobierać świadczenie przez 52 tygodnie, czyli rok.
Jeśli urodzisz bliźniaki lub wieloraczki to świadczenie przysługuje Ci przez okres:
-
-
- 65 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie
- 67 tygodni – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzi
- 69 tygodni – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
- 71 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie
-
Kiedy nie dostaniesz świadczenia rodzicielskiego?
Przepisy wskazują szereg sytuacji, gdy jednak nie będziesz otrzymywać kosiniakowego. Będzie tak m.in. gdy tata dziecka będzie uprawniony do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego lub za okres urlopu rodzicielskiego.
Świadczenie rodzicielskie przyznawane jest na wniosek. Nie zapomnij go złożyć.
-
- Photo by Julie Johnson on Unsplash
{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Czyli jeśli mój mąż pracuje na umowę o prace a ja nie pracuje to nie będę dostawać żadnych pieniędzy po porodzie?
Dzień dobry, jeśli Pani nie pracuje, to ma Pani prawo właśnie do „kosiniakowego”. Jeśli natomiast podejmie Pani pracę zawodową (co najmniej na pół etatu) i mąż pójdzie na urlop macierzyński lub rodzicielski, to wówczas utraci Pani prawo do kogo świadczenia.
Witam a co jezeli matka skróciła pobieranie zasiłku po upływie 7 miesięcy, to w jakim okresie ojciec powinien złożyć wniosek? Czy jeżeli złożę wniosek po 3miesiacach od skrócenia prze matkę to dostanę wyrównanie?
Witam w styczniu urodzilam.pobieram kosiniakowe….w maju chce podjąc pra e na 1/8 etatu czy strace kosiniakowe?
Witam. Czy w trakcie pobierania kosiniakowego można podjąć pracę np na 1/4 etatu ? Czy automatycznie świadczenie zostanie cofniete.
A co jeżeli dostałam odmowę zasiłku macierzyńskiego ? Mogę wtedy starać się o kosiniakowe ? Dodam ze jestem ba umowie o prace na czas nieokreślony
Trochę się gubię w tym co gdzie należy złożyć i kiedy, czy przed porodem czy po, żeby otrzymać zasiłek macierzyński. Gdy idę w pracy na l4 że względu na ciążę po upływie 13tygodnia ciąży ale miesiąc orzeł końcem umowy o pracę na czas określony, czy muszę jakieś dokumenty dostarczyć pracodawcy czy wystarczy, że otrzyma ciążowe l4 od lekarza? Czy muszę dostarczyć osobno zaświadczenie od lekarze, że faktycznie jestem w ciazy i który to tydzień?
Gdzie i jaki dokument złożyć by otrzymać becikowe? Czy również może otrzymać osobno je mój mąż, który pracuje na swojej działalności? Tak wiele jest pytań, a tak mało jednoznacznych odpowiedz…❤
I czy wniosek o zasiłek macierzyński składać prosto do zusu? Jeszcze przed porodem czy spokojnie po porodzie?
Jak mogę wyliczyć sobie ile otrzymam macierzyńskiego po porodzie?