Kobieta w ciąży jest chroniona przed utratą pracy. Czyli, że jeśli jest w ciąży to nie można jej zwolnić. Być może już słyszałaś takie stwierdzenie. I faktycznie, kobieta w ciąży pracująca na etacie jest chroniona w wielu aspektach – między innymi przed zwolnieniem z pracy.
Ale to zazwyczaj bywa – od każdej reguły są wyjątki. I tak samo jest również w przypadku ciężarnych. To znaczy, że nie zawsze i nie w każdym przypadku ciąża będzie gwarancją pozostania na dotychczasowym stanowisku!
Na blogu już wielokrotnie mogłaś przeczytać na ten temat. Aby łatwiej było Ci poruszać się po obowiązujących zasadach w dzisiejszym wpisie zbieram to wszystko w jednym miejscu ☺ Na końcu czeka informacja specjalna 😉
Zakaz wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę
Obowiązujące przepisy zabraniają pracodawcy zarówno wypowiedzenia jak i rozwiązania umowy o pracę kobiety w ciąży. Czyli pracodawca nie może złożyć kobiecie w ciąży oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem.
Jeśli natomiast pracodawca złożył takie wypowiedzenie umowy o pracę nie wiedząc, że kobieta jest w ciąży, to jej umowa o pracę nie może się rozwiązać. Jeśli chcesz poczytać więcej na ten temat to zajrzyj tutaj: wypowiedzenie umowy a ciąża.
Zwolniłaś się sama – nie panikuj
A co, jeśli sama zwolniłaś się z pracy? W takiej sytuacji, jeśli w chwili zawierania porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę albo składania wypowiedzenia kobieta nie wiedziała o ciąży, to może uchylić się od takiego oświadczenia woli, bo zostało złożone pod wpływem błędu.
Jeśli zatem tak właśnie było w Twoim przypadku, to, aby cofnąć skutki swoich działań musisz złożyć pracodawcy odpowiednie oświadczenie. Uwaga – ważny jest termin 7 dni od dowiedzenia się o ciąży! O szczegółach możesz przeczytać tutaj: wypowiedzenie umowy a ciąża.
Uwaga! Jeśli dowiedziałaś się o ciąży przed podpisaniem porozumienia lub złożeniem wypowiedzenia, a tym bardziej, jeśli dopiero po tych wydarzeniach zaszłaś w ciążę, to nie będziesz mogła skorzystać z tego uprawnienia.
Wyjątki – czyli kiedy zwolnienie jest możliwe
Istnieją jednak sytuacje, w których możliwe jest jednak zwolnienie z pracy, pomimo tego, że jesteś w ciąży. Przykłady, kiedy zwolnienie z pracy będzie możliwe to:
- ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków
- zatrudnienie na podstawie umowy na okres próbny nieprzekraczający jednego miesiąca.
Przedłużenie umowy do dnia porodu
Zgodnie z przepisami umowa o pracę na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. W takim przypadku nie trzeba podpisywać żadnego aneksu, gdyż umowa przedłuża się automatycznie. Więcej na ten temat możesz poczytać tutaj: umowa na czas określony a ciąża i tutaj: https://kobietawpracy.pl/ciaza-a-okres-probny/.
Ale ponownie uwaga – nie dotyczy to umowy w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Taka umowa nie ulegnie przedłużeniu. Jeśli to twój przypadek to zajrzyj koniecznie tutaj.
E-book do pobrania
Jak sama widzisz – całkiem tego sporo 😉 A to tylko skrótowe podsumowanie. Natomiast przygotowałam e-book, w którym kompleksowo opisałam kwestie dotyczące ochrony zatrudnienia ciężarnej. Możesz go pobrać TUTAJ i mieć zawsze pod ręką :-). E-book jest BEZPŁATNY – wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter.
Jak być może zauważysz jest to nowa wersja mojego poprzedniego e-booka o zwolnieniu z pracy kobiety w ciąży – ale zaktualizowana i w całkiem nowej odsłownie! Mam wielką nadzieję, że będzie dla ciebie pomocna.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }