Irena Pacholewska-Urgacz

radca prawny

Jestem radcą prawnym, specjalizuję się w prawie pracy. Propaguje wiedzę na temat prawnych aspektów kobiecej kariery i przedsiębiorczości. Piszę o inspirujących kobietach.
[Więcej >>>]

Sklep

Ochrona kobiety w ciąży przed zwolnieniem z pracy – podsumowanie

Irena Pacholewska-Urgacz11 lutego 2020Komentarze (0)

Zakaz wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę - ebookKobieta w ciąży jest chroniona przed utratą pracy. Czyli, że jeśli jest w ciąży to nie można jej zwolnić. Być może już słyszałaś takie stwierdzenie. I faktycznie, kobieta w ciąży pracująca na etacie jest chroniona w wielu aspektach – między innymi przed zwolnieniem z pracy. 

Ale to zazwyczaj bywa – od każdej reguły są wyjątki. I tak samo jest również w przypadku ciężarnych. To znaczy, że nie zawsze i nie w każdym przypadku ciąża będzie gwarancją pozostania na dotychczasowym stanowisku! 

Na blogu już wielokrotnie mogłaś przeczytać na ten temat. Aby łatwiej było Ci poruszać się po obowiązujących zasadach w dzisiejszym wpisie zbieram to wszystko w jednym miejscu ☺ Na końcu czeka informacja specjalna 😉 

Zakaz wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę

Obowiązujące przepisy zabraniają pracodawcy zarówno wypowiedzenia jak i rozwiązania umowy o pracę kobiety w ciąży. Czyli pracodawca nie może złożyć kobiecie w ciąży oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem.

Jeśli natomiast pracodawca złożył takie wypowiedzenie umowy o pracę nie wiedząc, że kobieta jest w ciąży, to jej umowa o pracę nie może się rozwiązać. Jeśli chcesz poczytać więcej na ten temat to zajrzyj tutaj: wypowiedzenie umowy a ciąża. 

Zwolniłaś się sama – nie panikuj 

A co, jeśli sama zwolniłaś się z pracy? W takiej sytuacji, jeśli w chwili zawierania porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę albo składania wypowiedzenia kobieta nie wiedziała o ciąży, to może uchylić się od takiego oświadczenia woli, bo zostało złożone pod wpływem błędu. 

Jeśli zatem tak właśnie było w Twoim przypadku, to, aby cofnąć skutki swoich działań musisz złożyć pracodawcy odpowiednie oświadczenie. Uwaga – ważny jest termin 7 dni od dowiedzenia się o ciąży! O szczegółach możesz przeczytać tutaj:  wypowiedzenie umowy a ciąża. 

Uwaga! Jeśli dowiedziałaś się o ciąży przed podpisaniem porozumienia lub złożeniem wypowiedzenia, a tym bardziej, jeśli dopiero po tych wydarzeniach zaszłaś w ciążę, to nie będziesz mogła skorzystać z tego uprawnienia. 

Wyjątki – czyli kiedy zwolnienie jest możliwe 

Istnieją jednak sytuacje, w których możliwe jest jednak zwolnienie z pracy, pomimo tego, że jesteś w ciąży. Przykłady, kiedy zwolnienie z pracy będzie możliwe to: 

Przedłużenie umowy do dnia porodu 

Zgodnie z przepisami umowa o pracę na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. W takim przypadku nie trzeba podpisywać żadnego aneksu, gdyż umowa przedłuża się automatycznie. Więcej na ten temat możesz poczytać tutaj: umowa na czas określony a ciąża i tutaj: https://kobietawpracy.pl/ciaza-a-okres-probny/. 

Ale ponownie uwaga – nie dotyczy to umowy w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Taka umowa nie ulegnie przedłużeniu. Jeśli to twój przypadek to zajrzyj koniecznie tutaj.

E-book do pobrania 

Jak sama widzisz – całkiem tego sporo 😉 A to tylko skrótowe podsumowanie. Natomiast przygotowałam e-book, w którym kompleksowo opisałam kwestie dotyczące ochrony zatrudnienia ciężarnej. Możesz go pobrać TUTAJ i mieć zawsze pod ręką :-). E-book jest BEZPŁATNY – wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter. 

Jak być może zauważysz jest to nowa wersja mojego poprzedniego e-booka o zwolnieniu z pracy kobiety w ciąży – ale zaktualizowana i w całkiem nowej odsłownie! Mam wielką nadzieję, że będzie dla ciebie pomocna. 

W czym mogę Ci pomóc?

Irena Pacholewska-Urgacz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: