Irena Pacholewska-Urgacz

radca prawny

Jestem radcą prawnym, specjalizuję się w prawie pracy. Propaguje wiedzę na temat prawnych aspektów kobiecej kariery i przedsiębiorczości. Piszę o inspirujących kobietach.
[Więcej >>>]

Umów konsultację prawną

Praca na obcasach – czyli czy musimy nosić szpilki do pracy

Irena Pacholewska-Urgacz10 grudnia 20182 komentarze

Z uwagi na napięty grafik zajęć staram się łączyć różne zadania na zasadzie przyjemnego z pożytecznym. I tak, stojąc w korkach słucham audiobooków, znajomość języka francuskiego ćwiczę oglądając od czasu do czasu francuskie filmy w oryginale (ok, z napisami ;-))

Szpilki w pracy

Tym sposobem ostatnio natknęłam się na film pod uroczym tytułem „Je ne suis pas un homme facile” („Nie jestem łatwy”). Film ten opowiada historię o mężczyźnie, który na skutek wypadku traci przytomność, a następnie budzi się w całkiem innej rzeczywistości.

Jak można się domyślać – w świecie rządzonym przez kobiety. To kobiety noszą w nim garnitury, są bezwzględne i bezpardonowo wykorzystują facetów.

Co prawda film nie jest najwyższych lotów, jednak mimo wszystko skłonił mnie do refleksji na temat sposobu ubierania się przez kobiety w „naszym” świecie. No i pomyślałam, że napiszę Ci o tym, czy pracodawca może narzucić nam określony strój, w tym obowiązek noszenia szpilek w pracy. 

Dress code w polskim prawie 

Pisząc dress code nie mam rzecz jasna na myśli tzw. odzieży roboczej, którą w niektórych przypadkach pracodawca po prostu musi zgodnie z przepisami pracownikowi zapewnić, zaś pracownik ma obowiązek ją nosić, ani też np. obowiązków dotyczących noszenia konkretnych strojów przez wybrane grupy zawodowe (np. mundurów przez wojskowych). Mam natomiast na myśli ustalone przez pracodawcę wewnętrzne reguły dotyczące ubioru i wyglądu pracowników.

Polskie przepisy nie regulują kwestii dress code’u w pracy. Jednak, mimo braku uregulowań, zgodnie przyjmuje się, że pracodawca może wprowadzić w swoim zakładzie pracy dress code. To uprawnienie wywodzi się po pierwsze samej istoty stosunku pracy (zasady podporządkowania pracownika), a także z obowiązku pracownika dbania o dobro zakładu pracy.

Jeśli zatem pracodawca na przykład chce się wyróżnić na rynku, wykreować swój profesjonalny, spójny wizerunek oraz w tym celu wprowadza dress code, to pracownik ma obowiązek go przestrzegać. 

Jak daleko pracodawca może ingerować w wygląd pracownika?

Polskie przepisy znowu nie dają jednoznacznej odpowiedzi. Jednak uważa się, że wytyczne pracodawcy nie mogą szykanować pracownika, naruszać jego godności, ani stanowić przejawu dyskryminacji. 

Co to w praktyce oznacza? Jeżeli np. szef mówi sekretarkom, że mają obowiązek chodzić w 10 centymetrowych szpilkach, a jednocześnie od mężczyzn zatrudnionych w tej samej firmie wymaga jedynie, aby ubierali się „elegancko”, to takie wytyczne są niezgodne z prawem. 

Nawet jednak w mniej oczywistych przypadkach zawsze trzeba zastanowić się, na ile wymóg noszenia obcasów jest faktycznie związany z charakterem wykonywanej pracy i obiektywnie uzasadniony ze względu na zgodny z prawem cel pracodawcy (np. chęć zbudowania profesjonalnego wizerunku).

Biorąc pod uwagę, że moim zdaniem w niezbyt wielu przypadkach noszenie obcasów można uzasadnić charakterem wykonywanej pracy (zazwyczaj wystarczy wprowadzić wymóg, aby obuwie było np. klasyczne, eleganckie czy zakryte?), a dodatkowo chodzenie na szpilkach jest zasadniczo szkodliwe dla zdrowia, to w zdecydowanej większości sytuacji trudno mi jest sobie wyobrazić, aby pracodawca mógł skutecznie wyciągnąć konsekwencje wobec pracownicy, która odmawia noszenia szpilek. 

A jak to jest na świecie? 

W 2016 r. w Wielkiej Brytanii wybuchł skandal po tym jak pracownica PricewaterhouseCooper została odesłana do domu bez wynagrodzenia, gdy odmówiła dostosowania się do obowiązującego dress code’u, który nakładał na kobiety obowiązek noszenia szpilek. Co prawda brytyjskie prawo nie zmieniło się, ale firmowe zasady już tak, i w PwC zniesiono obowiązek noszenia szpilek. 

Z kolei w kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska w 2017 r. zakazano pracodawcom wymagania od kobiet noszenia szpilek w pracy.

Ówczesna premier tej prowincji, Christy Clark mówiła, że zmuszanie kobiet do noszenia szpilek w pracy jest dyskryminujące, niesprawiedliwe i po prostu niebezpieczne. W tym samym roku również na Filipinach zakazano firmom wymagania od kobiet noszenia szpilek w pracy. 

A co Ty myślisz na ten temat? Jakie są Twoje doświadczenia? Chcesz i lubisz chodzić w szpilkach do pracy? Czy Twój pracodawca tego wymaga? Daj znać w komentarzu ☺ 

*****

*****

Zdjęcie: Clem Onojeghuo

W czym mogę Ci pomóc?

Irena Pacholewska-Urgacz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Karolina 7 sierpnia, 2019 o 19:39

    Ja noszę i uwielbiam ) nawet jak przychodzę do pracy w butach płaskich to w pracy zmieniam 🙂 Jednak przestałam chodzić na takich szpilkach, szpilkach, po tym jak spadłam ze schodów firmowych 🙂

    Bardzo fajny tekst 🙂

    Odpowiedz

    Irena Pacholewska-Urgacz 8 sierpnia, 2019 o 09:39

    Ha ha 😜 Dziękuje 😀

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: