Dziś niezupełnie o prawie pracy, choć ten wątek też się pojawi ☺ Chcę Wam opowiedzieć o niezwykłej osobie, określanej przez magazyn Time najbardziej wpływową kobietą Internetu na świecie, twórczyni wielu produktów Google, szefowej YouTube, której majątek netto według Wikipedii szacowany jest na 500 milionów dolarów. A na dodatek kobiecie, która … jest mamą piątki dzieci! Już wiecie o kim mowa, prawda?
Tak, tak, napiszę o Susan Wójcicki.
Susan urodziła się w Stanach Zjednoczonych, ale ma polskie korzenie. Jej tata, Stanley Wójcicki, profesor fizyki na Uniwersytecie Stanford, urodził się w Warszawie, z której wyjechał jako dziecko. Susan ma podwójne obywatelstwo, a w 2017 r. odnowiła Polski paszport.
Studiowała historię i literaturę na Harvardzie, a potem ekonomię na uniwersytecie Kalifornijskim. Początkowo planowała rozwijać karierę naukową, ale na nasze szczęście porzuciła te plany, gdy odkryła, że tak naprawdę interesuje ją technologia.
Susan najpierw pracowała w Intelu. Pod koniec lat 90 wynajęła założycielom Google garaż, w którym to właśnie garażu rozwijali oni swoją firmę. A swoją drogą – coś jest na rzeczy z garażami, prawda ;-)? Ostatecznie Susan przeszła do Google’a i była tam szesnastym pracownikiem. To ona odpowiada za obecny kształt wyszukiwarki Google, z której korzystacie pewnie codziennie. Gogle Books, Google Images, Google Analytics i Google Ads to wszystko są jej pomysły! Imponujące, prawda?
To ona w 2006 r. namówiła swoich szefów, aby kupili za 1, 6 miliarda dolarów platformę YouTube (która wtedy była tylko start up’em) i której teraz jest szefową.
Ale to nie wszystko. Susan jako pierwsza w Google poszła na urlop macierzyński. To dzięki jej działaniom Google wprowadziło płatne urlopy macierzyńskie. Nie wiem czy wiecie, ale w USA nie istnieje instytucja płatnego urlopu macierzyńskiego gwarantowanego przez państwo. To zależy wyłącznie od danej firmy, czy udzieli takiego urlopu swojej pracownicy, która została mamą. Susan podkreśla, że udzielenie kobiecie urlopu macierzyńskiego zwiększa szanse, że wróci ona do pracy po urodzeniu dziecka. A zdaniem Susan powrót do pracy po urlopie jest korzystny i dla dzieci, i dla mamy ☺ W Google aktualnie przysługuje 18 tygodni urlopu macierzyńskiego i 12 tygodni urlopu ojcowskiego. To nie wszystko. Działania Susan przyczyniły się do tego, że teraz wiele firm z branży nowych technologii i IT działających w Dolinie Krzemowej oferuje płatne urlopy dla rodziców nowo urodzonych dzieci.
Susan jest również gorącą orędowniczką zwiększenia liczby kobiet na wysokich stanowiskach w firmach z Krzemowej Doliny, a także uczenia dziewczynek programowania.
Mówi, że to niesprawiedliwe, że ludzie pytają ją o to, jak godzi role mamy piątki dzieci i szefowej, podczas gdy mężczyzn na wysokich stanowiskach nikt o to nie pyta 😉 Znacie to, prawda? Jednocześnie wie, że jej życie inspiruje inne kobiety, więc opowiada o tym, jak ono wygląda. Susan jest w domu codziennie przed 18, aby zjeść z dziećmi kolację. Prowadzi klub książkowy i omawia wspólnie z dziećmi przeczytane przez nich książki. Jakby tego było mało, ćwiczy kilka razy w tygodniu, aby utrzymać formę.
Zgodzicie się z tym, że to niezwykła osoba, prawda? Susan była niedawno w Polsce z okazji Święta Niepodległości.
Na koniec zostawiam Was z jej wypowiedzią, będącą fragmentem wywiadu udzielonego w 2017 r. Kindze Rusin dla TVN:
„Warto próbować robić w życiu coś, co ma znaczenie i być wdzięcznym za wszystkie możliwości, które otrzymaliśmy”.
Pamiętajcie o tym ☺
{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Pani Mecenas, znam panią Wójcicki. Miałam przyjemność rozmawiać z nią kilka lat temu podczas spotkania w Dolinie Krzemowej. Inspirująca osoba i historia oraz ciepła kobieta. Wielki ukłon dla niej.
Czy będzie Pani pisała o innych kobietach sukcesu?
Emilia
Wow świetnie 🙂 Zazdroszczę rozmowy z Susan!!! Tak, zamierzam pisać o takich kobietach. A czy jest ktoś o kim chciałaby Pani przeczytać? Pozdrawiam
No właśnie zastanawiałam się nad tym, czy są jakieś kobiety przedsiębiorczynie, które zbudowały swoje biznesy jak Jobs, Bezos, czy Hsieh – prawdziwe firmy…
Emilia
Sa są 🙂 Np. Zhou Qunfei (jej produkty kupuje Apple), ale też wiele kobiet z innych branż takich jak np. niejaka Oprah Winfrey. Czytałam o nich np. tu – https://businessinsider.com.pl/rozwoj-osobisty/kariera/najbogatsze-kobiety-swiata-same-osiagnely-sukces/c98fr74 🙂 Podnosi na duchu prawda? 🙂