Witaj poniedziałkowo!
Ostatni tydzień był dla nie bardzo intensywny, dużo wyjazdów, dużo pracy, ale też kolejne tematy na wpisy.
Ich ciągle wydłużająca się lista czeka, a czasu wcale nie przybywa. Czasami zastanawiam się, kiedy ja Ci to wszystko opiszę? 😉
Na szczęście przez weekend naładowałam akumulatory i ruszam do działania. Mam nadzieję, że Ty też z nową energią zaczynasz nadchodzący tydzień, tak jak ja 🙂
Ah, żeby nie zapomnieć, szykuję dla Ciebie niespodziankę, która pewnie pojawi się na blogu już za dwa tygodnie 🙂
A zatem na dobry początek tego tygodnia mam tymczasem dla Ciebie kolejny wpis z naszego cyklu „ciążowego” tym razem dotyczący umowy na zastępstwo w ciąży. Zauważyłam, że ten temat wciąż budzi sporo wątpliwości, dlatego postanowiłam napisać Ci o niej kilka słów.
Umowa na zastępstwo
Umowa na zastępstwo jako odrębny rodzaj umowy o pracę zniknęła z kodeku pracy wraz z innymi zmianami dotyczącymi umów na czas określony na początku 2016 r.
Aktualnie, przepisy wyróżniają umowę zawartą w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy jako jeden z rodzajów umowy na czas określony. Potocznie wciąż jednak mówimy umowa na zastępstwo.
Pomimo, że jest to pewna odmiana umowy na czas określony, od „zwykłej” takiej umowy różni się ona dość znacznie. Po pierwsze nie stosują się do niej ograniczenia dotyczące maksymalnej ilości umów o pracę na czas określony (3), ani maksymalnego okresu ich trwania (33 miesiące). Drugi z wyjątków dotyczy sytuacji kobiety w ciąży.
Umowa na zastępstwo,
a sytuacja kobiety w ciąży
Zgodnie z przepisami, umowy o pracę na czas określony, które rozwiązałyby się po upływie trzeciego miesiąca ciąży, automatycznie są przedłużane do dnia porodu. Pisałam Ci o tym już tutaj https://kobietawpracy.pl/ciaza-umowa-o-prace-na-czas-okreslony. Zasada ta jednak nie dotyczy umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika – czyli właśnie potocznie zwanej umową na zastępstwo.
Oznacza to, że umowa na zastępstwo nie ulega przedłużeniu do dnia porodu. Czyli, jeśli zastępowany przez Ciebie pracownik lub pracownica wróci np. ze zwolnienia chorobowego, z urlopu wychowawczego czy z urlopu bezpłatnego, to Twoja umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu, bez względu na to, jaki jest stan zaawansowania Twojej ciąży.
Co z ochroną przed zwolnieniem
To, że umowa nie przedłuża się do porodu, nie znaczy, że jeśli jesteś w ciąży i pracujesz na postawie umowy na zastępstwo, to szef może wyrzucić Cię z pracy z dnia na dzień. Zgodnie z przepisami, w trakcie trwania umowy na zastępstwo jesteś chroniona przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy, tak samo jak inne pracownice w ciąży.
A zatem, jeśli pracodawca chciałby Ci wypowiedzieć umowę o pracę, to jest to sprzeczne z prawem (no chyba, że chodzi o któryś w wyjątków np. dyscyplinarkę).
Zasiłek macierzyński
Ponieważ umowa na zastępstwo nie przedłuża się do dnia porodu nie masz prawa do urlopu macierzyńskiego. Dodatkowo w takiej sytuacji, skoro w dniu porodu nie będziesz podlegać ubezpieczeniu chorobowemu, niestety nie będzie przysługiwał Ci zasiłek macierzyński.
W takiej sytuacji przepisy przewidują dla Ciebie jedynie świadczenie w wysokości 1.000 zł miesięcznie (tzw. kosiniakowe), które przysługuje Ci przez rok.
{ 42 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Witam.
Dwa pytania:
1) Jestem w ciąży – umowa na zastępstwo – zdążę urodzic, przed zakończeniem macierzyńskiego zastępowanej koleżanki – wtedy mam wypłacane chorobowe i macierzyński przez ZUS?
2) Osoba zastępowana skróci macierzyński i wróci przed moim porodem- wtedy mam prawo do chorobowego do dnia porodu i po porodzie kosiniakowe?
Witam.Nie opisała Pani sytuacji prawa do zasiłku macierzyńskiego i rodzicielskiego, gdy poród nastąpi przed rozwiązaniem umowy na zastepstwo. Pracodawca wtedy wypłaca zasiłek a po rozwiązaniu kontynuuje ZUS ale w jakim zakresie i jak długo?
Po drugie ,- co z przypadkiem gdy zastępowana osoba rozwiazuje umowę o pracę. Czy ciężara od 3 m- cy zastępczyni ma pierwszeństwo w przejęciu jej etatu? Miałam taki przypadek ale Nie powiedziałam pracodawcy o ciąży przed upływem zastępstwa z dniem 31 sierpnia. Została zatrudniona tzn. przeniesiona z innego stanowiska osoba już pracujaca w placówce. Z góry dziękuję za fachową odpowiedź.
Jeśli poród nastąpi w trakcie umowy to wtedy podlega Pani ubezpieczeniu jako pracownik i ma Pani prawo do urlopu macierzyńskiego. A jeśli umowa skończy się w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego to do zasiłku macierzyńskiego, który będzie wypłacany przez ZUS – maksymalnie do 52 tygodni po urodzeniu dziecka (czyli tyle ile maksymalnie trwałby urlop macierzyński + rodzicielski).
Też jestem ciekawa odpowiedzi na pytania Małgorzaty, bo w poście jest napisane tylko co w przypadku gdy umowa wygaśnie przed porodem. A co jeśli poród będzie przed zakończeniem umowy na zastepstwo?
Dzień dobry 🙂 Wówczas normalnie podlega Pani ubezpieczeniu jako pracownik i ma Pani prawo do urlopu macierzyńskiego. A jeśli umowa skończy się w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego to do zasiłku macierzyńskiego, który będzie wypłacany przez ZUS.
Dopowiadam tutaj Pani Małgorzato, bo faktycznie nie było to jasne 🙂 1) Jeśli poród nastąpi w trakcie umowy to wtedy podlega Pani ubezpieczeniu jako pracownik i ma Pani prawo do urlopu macierzyńskiego. A jeśli umowa skończy się w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego to do zasiłku macierzyńskiego, który będzie wypłacany przez ZUS – maksymalnie do 52 tygodni po urodzeniu dziecka (czyli tyle ile maksymalnie trwałby urlop macierzyński + rodzicielski). 2) Jeśli chodzi o możliwość otrzymania zasiłku w przypadku, gdy umowa na zastępstwo skończy się przed porodem (bo osoba zastępowana np. wcześniej wróci do pracy to będzie mieć Pani prawo do zasiłku chorobowego jeśli tak jak w każdym innym przypadku, czyli gdy niezdolność do pracy powstanie w ciagu 14 dni od ustania ustania tytułu ubezpieczenia (czyli zakończenia umowy o pracę) – tu trzeba składać wniosek bezpośrednio do ZUS, który sprawdza, czy nie ma Pani innych tytułów ubezpieczenia. Ale prawa do zasiłku macierzyńskiego już nie będzie.Pozdrawiam!
Serdecznie dziękuję za odpowiedź
Proszę bardzo! Powodzenia 🙂
To ja jeszcze dopytam: co trzeba zrobić, żeby otrzymywać zasiłek macierzyński w maksymalnym okresie (52 tygodnie) gdy umowa skończy się w trakcie urlopu macierzyńskiego?
Pani Ireno,
co się dzieje w przypadku, gdy pracownica ma dwie umowy, tj. o pracę na czas nieokreślony i „na zastępstwo”? W moim przypadku druga umowa wygaśnie najpóźniej ok. 2 miesiące przed porodem. Prawo do zasiłku macierzyńskiego będę mieć z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony i tutaj pytanie: umowa „na zastępstwo” daje mi prawo do jakichkolwiek świadczeń?
Dzień dobry, o sytuacji kiedy są dwie umowy pisałam tutaj – https://kobietawpracy.pl/dwie-umowy-o-prace/. Proszę zajrzeć też do komentarzy – mam nadzieję, że okażą się pomocne! Pozdrawiam serdecznie 🙂
Witam. Jestem na umowie zastępstwo a obecnie na zwolnieniu chorobowym za kilka dni rodzę. Osoba którą zastępuje jest obecnie na urlopie wychowawczym. Do połowy sierpnia była na macierzyńskim później wróciła do pracy na jeden dzień i poszła na zaległy urlop a po nim właśnie na urlop wychowawczy w pracy powiedziano mi że moja umowa jest przedłużona do dnia porodu a później otrzymam świadectwo pracy i czy w takiej sytuacji należy mi się zasiłek macierzyński?
Witam. Jestem zatrudniona na umowe zastepstwo „najdluzej do konca czerwca 2020” . Termin porodu jest na okolo 20 czerwca. Jesli osoba ktora zastepuje nie wroci do pracy to czy bede miala prawo do macierzynskiego?
Dziekuje
Pani Zosiu, trzeba by zobaczyć ta umowę aby konkretnie ocenić Pani sytuację. Zasada jest natomiast taka, że jeśli w dniu porodu jest się zatrudnionym na etacie to ma się prawo do zasiłku macierzyńskiego 🙂
Witam,
zaszłam w ciąże będąc na umowie na zastępstwo. Wiem, że dziewczyna, którą zastępuje ma wrócić w grudniu 2020 lub styczniu 2021r. Czy jeśli urodzę w czerwcu 2020 mogę złożyć wniosek o roczny urlop macierzyński? Jak wygląda sytuacja jeśli będąc na urlopie macierzyńskim ta dziewczyna wróci do pracy w grudniu lub styczniu? Czy dalej mogę kontynuować ten urlop i dostawać pieniądze z tego tytułu?
Pani Ewo, w razie powrotu zastępowanego pracownika Pani urlop się zakończy, natomiast nadal będzie Pani miała prawo do zasiłku macierzyńskiego – wypłacanego po rozwiązaniu Pani umowy przez ZUS. Pozdrawiam!
A co wlasnie w sytuacji, kiedy zasilek macierzynski przejmuje ZUS? Jaka jest wysokosc zasilku? Taka sama jaka byla czy inaczej wylicza sie kwote zasilku?
Witam,
zaszłam w ciąże będąc na umowie na zastępstwo. Wiem, że dziewczyna, którą zastępuje ma wrócić w grudniu 2020. Czy jeśli urodzę w czerwcu 2020 mogę złożyć wniosek o roczny urlop macierzyński? Jak wygląda sytuacja jeśli będąc na urlopie macierzyńskim ta dziewczyna wróci do pracy w grudniu? Czy dalej mogę kontynuować ten urlop i dostawać pieniądze z tego tytułu?
A co się dzieje w sytuacji kiedy wraca osoba, którą zastępuję ale ja jestem na zwolnieniu lekarskim?
A co w sytuacji kiedy pracownica wraca kiedy będą na zwolnieniu lekarskim?
Pani umowa się rozwiązuje, ale nie oznacza to, że automatycznie traci Pani prawo do zasiłku chorobowego (jeśli nadal będą przesłanki aby go otrzymywać).
Witam, mam umowę na zastępstwo do momentu powrotu do pracy zastępowanej osoby. Od 4 miesięcy jestem na macierzyńskim. Osoba, którą zastępuje również była na macierzyńskim, który już jej się skończył i przebywa na zaległym urlopie wypoczynkowym. Jednak dowiedzialam się, że jest ona znów w ciąży i od poczatku ciąży będzie na zwolnieniu lekarskim, więc nie wraca do pracy. Stąd moje pytanie jak wygląda moja sytuacja? Czy umowa mi się konczy, bo osoba, ktorą zastępuje musi wrócić do pracy na jeden dzień, a później może iść na zwolnienie? Jak to wygląda od strony prawnej? Pracodawca rozwiąże ze mną umowę? Czy umowa będzie trwać dalej, bo pracownik dalej będzie nie obecny w pracy?
Witam Pani Ireno, mam pytanie:
Jestem w ciąży i przebywam obecnie na L4, mam umowę na okres usprawiedliwionej nieobecności pracownika który przebywa na urlopie wychowawczym, mój poród wypada na maj, a osobie którą zastępuje kończy się urlop wychowawczy w lipcu i prawdopodobnie zrezygnuje z pracy, zatem co będzie z moją umową?
Czy pracodawca będzie mi mógł podczas urlopu macierzyńskiego zmienić umowę i dać na czas nieokreślony? Czy moja umowa po prostu wygaśnie i będę dostawać jedynie zasiłek macierzyński? (wtedy 80%wynagrodzenia czy tylko 1000 zł netto z ZUS?)
Bardzo proszę o pomoc i odpowiedź.
Dzień dobry Pani Jadwigo, dziękuję serdecznie za pytanie, jednak ja nie udzielam porad indywidualnych w komentarzach. Jeśli potrzebuje Pani takowej to zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam serdecznie!
Dobry wieczór. Mam do pani pytanie. Umowę na zastępstwo za nauczyciela mam do 31 sierpnia 2020 roku. Termin porodu wyznaczony na 16 września 2020 roku. Czy to znaczy, że zasiłek macierzyński nie będzie mi się należał bo spóźnię się z porodem 16 dni? Czy nie ma możliwości jakiegoś odwołania? Wydaję mi się to niesprawiedliwe, że tyle lat mam nieustanny stosunek pracy i opłacam składki a zasiłek macierzyński nie będzie mi się należał ze względu na te kilka dni opóźnienia. Czy nie można temu zaradzić? Do tej pory ładnie zarabiałam, a teraz należy mi się tylko 1000 zł tzw. „kosiniakowego”? Czy jedynym wyjściem, żeby dostać normalny zasiłek macierzyński jest zwolnienie się i szukanie innej pracy bez zastępstwa? Proszę o pomoc i radę. Pozdrawiam.
Dzień dobry Pani Patrycjo, dziękuję za komentarz – rozumiem Pani niepokój, jednak nie udzielam porad w sprawach indywidualnych w komentarzach. Pani sytuacja wymaga indywidualnej analizy. Pozdrawiam serdecznie!
Pani Ireno, pilnie potrzebuje informacji i pomocy. Jestem zatrudniona od września do końca czerwca na umowę zastępstwo, za dziewczynę, która była w ciąży i urodziła kilka miesięcy temu ale nie wiem dokładnie kiedy i kiedy dokładnie wraca do pracy. Ja sama jestem w drugim miesiącu ciąży. I z tego co wyczytałam, ponieważ jestem na umowę zastępstwo ja nie będę mieć płacone przez obecnego pracodawcę do porodu. Czy tak? W takim razie czy przysługuje mi jakikolwiek zasiłek? Bardzo proszę o pomoc i odpowiedź. Powiem szczerze, że jestem załamana.
Pani Emilio, zależy kiedy Pani koleżanka wróci – jeśli wróci przed Pani terminem porodu to Pani umowa niestety ulegnie zakończeniu.
A jeśli ta dziewczyna wróci po moim porodzie?
pani Emilio urocze poczytać wcześniejsze odpowiedzi – wszystko tam jest 🙂 pozdrawiam!
Pani Emilio wszystko jest we wcześniejszych odpowiedziach 🙂 pozdrawiam!
Dzień dobry,
Mam pytanie, jestem zatrudniona na umowę na zastępstwo za dziewczynę przebywajaca obecnie na urlopie wychowawczym, który miał zakończyć się na przełomie czerwca-lipca 2020, jednakże w ostatnich dniach kolezanka złożyła ponownie wniosek o urlop wychowawczy na drugie dziecko, który ma trwać do końca 2022 roku. Jestem obecnie w trzecim miesiącu ciąży o czym nie poinformowałam jeszcze pracodawcy. Czy jestem zobowiązana poinformować pracodawcę o ciazy jak najwcześniej lub w jakimś określonym terminie? czy mogę poinformować go w dogodnym dla mnie czasie?
Dzień dobry. Proszę o pomoc w takiej sprawie: od lipca 2020 jestem na umowie na zastępstwo (zastępowana osoba ma wrócić jesienią 2021 r.). Jestem w trakcie procesu adopcyjnego (sam początek), który może potrwać. Moje pytanie: czy jeśli uda się adoptować dziecko przed powrotem zastępowanej w pracy osoby, to będzie mi przysługiwał macierzyński? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry Pani Natalio, w celu uzyskania porady w indywidualnej sprawie zapraszam do konsultacji – https://kobietawpracy.pl/sklep/ Pozdrawiam!
Dzień dobry,
chcę wykorzystać część urlopu macierzyńskiego przed porodem. Pracuję na umowę o pracę na zastępstwo. Co będzie w sytuacji, kiedy podczas rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego, wróci zastępowany pracownik, a ja jeszcze będę przed porodem? Czy w takiej sytuacji przysługuje zasiłek macierzyński?
Pozdrawiam
Dzień dobry, Pani sytuacja wymaga indywidualnej analizy prawnej. Możliwe opcje konsultacji znajdzie Pani tutaj: https://kobietawpracy.pl/sklep/ Pozdrawiam!
Dzień dobry, jestem w takiej samej sytuacji, czy mogę liczyć na zasiłek macierzyński z ZUS? Pani Agnieszko jak się Pani sytuacja skończyła?
Witam serdecznie.
Zwracam się z prośbą o pomoc, poradę, ponieważ nie spotkałam w żadnym opisie podobnej do mojej sytuacji. U pracowałam na dwóch umowach u jednego pracodawcy: jedna na czas określony na pół etatu, druga – na zastępstwo. Podkreślam, że to jedno miejsce pracy. Wszystkie przypadki, o których czytałam, dotyczyly dwóch umów, ale u dwóch różnych pracodawców. Niestety dwa miesiące przed porodem wygasła umowa na zastępstwo. Czy fakt, iż jestem w dalszym ciągu związana z tym miejscem pracy daje mi przywilej korzystnego wyliczenia podstawy zasiłku macierzyńskiego? Czy też może bierze się pod uwagę jedynie dochód z pensji na czas nieokreślony (pół etatu)? Z góry dziękuję za odpowiedź!
Dzień dobry, na pewno musiałabym zweryfikować Pani umowy, sprawdzić dokładnie okresy zatrudnienia, to czy przed porodem przebywała Pani na zwolnieniu lekarskim. Jeśli zechce Pani skorzystać z indywidualnej porady to zapraszam tutaj: https://kobietawpracy.pl/sklep/
Pozdrawiam!
Witam, bardzo proszę o udzielenie informacji. Jestem nauczycielem w państwowej szkole, mam umowę na zastepstwo do 31.08.2021, termin porodu mam na 5.09.2021. Czy jeśli urodze we wrześniu będzie przysługiwał mi macierzyński? Czy dyrektor może wystawić mi aneks do umowy, że przedłuża ją do dnia porodu? Bardzo proszę o odpowiedź.
Dzień dobry, interesuje mnie takie zagadnienie:
Pani X zaszła w ciążę i poszła na urlop macierzyński.
Pani Y zatrudniona na umowie na zastępstwo usprawiedliwionej nieobecności Pani X również zaszła w ciążę i jest na urlopie macierzyńskim.
Pani X złożyła wniosek o urlop wychowawczy, wobec czego Pani Y zakończy wcześniej od niej swój urlop rodzicielski i chce wrócić do pracy.
Czy pracodawca ma obowiązek przyjąć do pracy ponownie panią Y? Zgodnie z umową na zastępstwo? Czy może poprostu wypowiedzieć te umowę?
W międzyczasie została zatrudniona Pani Z na zastępstwo Pani X.
Która z Pań powinna być zatrudniona? Y czy Z?
Dzień dobry,
Mam umowę na zastępstwo i moje pytanie jest następujące, czy pracodawca pomimo że zdaje sobie sprawę z tego że nie musi mi przedłużać umowę do dnia porodu, czy może to zrobić zgodnie z własną wolą, i czy w takiej sytuacji przeszkadza jeśli jestem już
na chorobowym. Pytanie drugie czy umowa nadal trwa jeśli pracownik którego zastępuje zakończył urlop macierzyński a teraz przebywa na urlopie wypoczynkowym