Irena Pacholewska-Urgacz

radca prawny

Jestem radcą prawnym, specjalizuję się w prawie pracy. Propaguje wiedzę na temat prawnych aspektów kobiecej kariery i przedsiębiorczości. Piszę o inspirujących kobietach.
[Więcej >>>]

Sklep

Umowa o pracę i działalność gospodarcza a zasiłek macierzyński

Irena Pacholewska-Urgacz08 grudnia 202371 komentarzy

Umowa o pracę i działalność gospodarcza a zasiłek macierzyńskiUmowa o pracę i działalność gospodarcza, a zasiłek macierzyński to temat, który spędza sen z powiek wielu moim klientkom. Z tego wpisu dowiesz się, na co zwrócić uwagę w kontekście zasiłku macierzyńskiego jeśli masz umowę o pracę i jednocześnie prowadzisz działalność gospodarczą.

Umowa o pracę i działalność gospodarcza a składki ZUS

Jeśli masz umowę o pracę i prowadzisz działalność gospodarczą, to zasadniczo podlegasz obowiązkowym składkom na ubezpieczenie społeczne (tj. emerytalne i rentowe) jako pracownik. Pod warunkiem, że w umowie o pracę masz zagwarantowane co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę.

Od lipca 2023 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 3600 zł brutto. Od 1 stycznia 2024 r. miesięczne minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosiło 4242 zł brutto, a od 1 lipca 2024 r. 4300 zł brutto. 

Jeśli pracujesz w kilku miejscach to pod uwagę bierzesz wszystkie swoje umowy o pracę. Nie ma też znaczenia czy pracujesz na cały etat czy na cześć etatu.

Na przykład: pracujesz na pół etatu, ale Twoje wynagrodzenie za pół etatu wynosi 4500 zł brutto. W takim przypadku opłacasz składki na ubezpieczenia społeczne tylko z tytułu umowy o pracę. Podobnie jeśli pracujesz w dwóch miejscach, w każdym na cześć etatu. W jednego pracodawcy zarabiasz 2000 zł brutto, u drugiego 4000 zł.

Jeżeli natomiast w umowie o pracę nie masz zagwarantowanego co najmniej minimalnego wynagrodzenia (bo np. pracujesz na pół etatu i zarabiasz 3000 zł brutto) to zasadniczo będziesz mieć obowiązek odprowadzać składki ZUS zarówno z tytułu umowy o pracę jak i z działalności, chyba że Twoja podstawa wymiaru składek z tytułu stosunku pracy, w przeliczeniu na okres miesiąca wynosi co najmniej minimalne wynagrodzenie.

Na przykład: prowadzisz działalność a jednocześnie pracujesz na pół etatu. Twoje wynagrodzenie wskazane w umowie o pracę wynosi 3000 zł brutto. Nie masz zatem zagwarantowanego minimalnego wynagrodzenia. Ale pensję za styczeń wypłacono Ci w lutym. To oznacza, że Twoja podstawa wymiaru za styczeń wyniosła zero. Dlatego w styczniu będziesz obowiązkowo podlegać ubezpieczeniom również z działalności. W lutym, oprócz pensji za styczeń wypłacono Ci również pensje za luty. Twoja podstawa wymiaru składek w luty jest wyższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia. Dlatego w lutym nie będziesz obowiązkowo podlegać ubezpieczeniom społecznym z działalności.

Nawet jeżeli nie podlegasz obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu działalności to i tak masz możliwość przystąpić do nich dobrowolnie. W takim jednak przypadku nie możesz przystąpić do ubezpieczenia chorobowego (czyli tego, z którego wypłacany jest zasiłek chorobowy lub macierzyński). Więcej przeczytasz o tym poniżej.

Umowa o pracę i działalność gospodarcza a składka chorobowa

Składka chorobowa dla przedsiębiorców jest dobrowolna i nie masz obowiązku jej opłacania. Jeśli łączysz pracę na etacie i prowadzenie działalności gospodarczej, to możesz zdecydować się na opłacanie składki chorobowej tylko, jeśli składki ZUS z działalności są dla Ciebie obowiązkowe (czyli jeśli na etacie zarabiasz mniej niż minimalna krajowa).

To jest ważne w kontekście zasiłku macierzyńskiego. Jest on wypłacany właśnie z ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli ubezpieczenia społeczne są dla Ciebie obowiązkowe, to do ubezpieczenia chorobowego możesz się zgłosić dobrowolnie. Jeżeli natomiast ubezpieczeniom społecznym podlegasz dobrowolnie, to w ogóle nie podlegasz ubezpieczeniu chorobowemu (nie możesz do niego przystąpić).

Umowa o pracę i działalność gospodarcza a zasiłek macierzyński

Co to dla Ciebie oznacza w praktyce?

Jeśli na etacie zarabiasz więcej niż minimalne wynagrodzenie i z tytułu działalności przystąpiłaś do ubezpieczeń społecznych dobrowolnie, albo nie przystąpiłaś do nich wcale, to z działalności nie przysługuje Ci prawo do  zasiłku macierzyńskiego.

Przykład: pracujesz na etacie i prowadzisz działalność. Na etacie zarabiasz więcej niż minimalna krajowa (np. 6000 zł brutto). Planujesz ciążę i otrzymać zasiłek macierzyński również z tytułu prowadzenia działalności. Niestety nie masz takiej możliwości. Z działalności możesz dobrowolnie zgłosić się tylko do ubezpieczeń społecznych, ale już nie do ubezpieczenia chorobowego. I dlatego nie będziesz mieć z tego tytułu prawa do zasiłku macierzyńskiego. Będziesz mieć natomiast oczywiście prawo do tych zasiłków z tytułu pracy na etacie.

Jeśli natomiast na etacie zarabiasz mniej niż wynosi minimalne wynagrodzenie za pracę, to będziesz obowiązkowo podlegać ubezpieczeniom społecznym. W takiej sytuacji masz prawo przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. I tylko w takiej sytuacji będziesz mogła otrzymać zasiłki (chorobowy i macierzyński) z etatu i z działalności.

Umowa o pracę i działalność gospodarcza a zasiłek macierzyński – podsumowanie

Jeśli z umowy o pracę zarabiasz co najmniej minimalne wynagrodzenie, to działalności podlegasz ubezpieczenim społecznym dobrowolnie. To znaczy, że nie możesz z tytułu działalności zgłosić się do ubezpieczenia chorobowego. Wówczas z działalności nie będziesz mieć prawa do zasiłku macierzyńskiego.

***

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zasiłku macierzyńskiego w przypadku zatrudnienia na podstawie dwóch umów o pracę to zapraszam Cię tutaj.

Photo by Arnel Hasanovic on Unsplash

W czym mogę Ci pomóc?

Irena Pacholewska-Urgacz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 71 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Ania 19 sierpnia, 2019 o 16:16

  Witam. Czy w kazdym przypadku przy zawieszeniu dzialalnosci kobieta jest pozbawiona zasilku macierzynskiego? Idac na l4 w ciazy chcialam zawiesic dzialalnosc zeby nie placic skladek.

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 23 sierpnia, 2019 o 13:10

  Dzień dobry, jeśli urodzi Pani w trakcie zawieszenia to niestety nie będzie Pani mieć prawa do zasiłku. Warunkiem otrzymania zasiłku jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu w chwili porodu, a podczas zawieszenia nie podlega się temu ubezpieczeniu.

  Odpowiedz

  Natalia 17 września, 2019 o 20:12

  Witam,
  rozumiem, że będąc na macierzyńskim z tytułu umowy o pracę a jednocześnie prowadząc działalność (jest jeden pracownik) to przedsiębiorca opłaca tylko składkę zdrowotną z tytułu działalności gospodarczej tak?

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 25 września, 2019 o 13:15

  Tak, ma Pani rację 🙂 Chyba, że zasiłek macierzyński nie przekracza 1000 zł – wtedy byłoby zwolnienie. Za Pani pracownika oczywiście normalne składki 🙂 Pozdrawiam serdecznie!

  Odpowiedz

  Karolina 24 września, 2019 o 12:42

  Dzień dobry!

  Jak wygląda sytuacja w momencie pobierania zasiłku macierzyńskiego (z etatu) i prowadzenia działalności? Można ją prowadzić czy jest to traktowane tak samo jak podczas zwolnienia lekarskiego?

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 25 września, 2019 o 12:47

  Dzień dobry, pisałam o tym tutaj https://kobietawpracy.pl/praca-na-macierzynskim/ pozdrawiam serdecznie!

  Odpowiedz

  anna 5 listopada, 2019 o 11:14

  moja sytuacja jest taka….. prowadzę jednoosobową działalność ( kwiaciarnie) , nie mam pracowników , i jestem w ciąży od nowego roku muszę zamknąć sklep bo nie dam rady już pracować czy będzie mi się należało zwolnienie chorobowe a póżniej zasiłek macirzyński

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 27 listopada, 2019 o 09:16

  Pani Aniu, zasada jest taka, że zasiłek należy się jeśli podlega Pani ubezpieczeniu chorobowemu (w przypadku zasiłku macierzyńskiego chodzi o moment porodu). Czyli jak Pani zamknie biznes to z tego tytułu tego ubezpieczenia nie będzie. Ale zawsze trzeba sprawdzić dokładnie sytuację indywidualnie i zobaczyć co jest możliwe. Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Natalia 30 stycznia, 2023 o 19:44

  Witam a co w przypadku kiedy jestem zatrudniona na etacie , przebywam na L4 ciążowym i otworzyłam firmę wiem ze nie mam prawa wystawiać FV ale czy mogę będąc na tym L4 z etatu mogę zatrudnić pracownika ??

  Odpowiedz

  Aleksandra 17 listopada, 2019 o 19:07

  Witam. Pracuje na umowę o pracę, cały etat , wynagrodzenie najniższa krajowa oraz prowadzę jednoosobową działalność z tytułu której opłacam składki z wyjątkiem chorobowej. Jak to wygląda teraz z L4 oraz urlopem macierzyńskim? Czy płacąc składkę dobrowolna chorobowa mogę też liczyć na płatne L4 z tytułu działalności??

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 20 listopada, 2019 o 10:33

  Pani Aleksandro, o tym jest właśnie w tym artykule 🙂 Pozdrawiam serdecznie !

  Odpowiedz

  Anna 21 listopada, 2019 o 18:26

  Witam. Prowadzę spółkę cywilną od niedawna i jestem zatrudniona na etat. Teraz okazało się że jestem w ciąży. Jakie rozwiązanie byłoby najlepsze? Wspomnę że muszę być na l4 bo zagrożenie ciąży

  Odpowiedz

  Emilia 27 listopada, 2019 o 17:03

  Dzień dobry,
  Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, przez 12 miesięcy zamierzam opłacać podwyższone składki ZUS, by korzystać z wyższego zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. Ponieważ w ciąży nie będę mogła wykonywać swojej pracy (ze względu na niebezpieczne warunki pracy), będę cały czas trwania ciąży na zasiłku chorobowym, potem 12 miesięcy na zasiłku macierzyńskim. Moje pytanie jest taki: czy podstwaą do obliczenia zasiłku macierzyńskiego będzie wymiar składek opłacanych przez 12 miesięcy przed ciążą, czy będzie też brany pod uwagę okres zasiłku chorobowego, podczas którego będzie opłacana tylko składka zdrowotna?

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 2 maja, 2020 o 14:29

  Dzień dobry, Pani pytanie kwalifikuje się do indywidualnej analizy – a ja nie udzielam porad w indywidualnych sprawach w komentarzach. Jeśli jest Pani zainteresowana poradą to porze o kontakt: https://kobietawpracy.pl/kontakt/

  Odpowiedz

  Kasia 29 listopada, 2019 o 21:43

  Dobry wieczór!
  Obecnie jestem na urlopie wychowawczym przysługującym z umowy o pracę ( czas nieokreślony, zarobki 3500 brutto). Dopiero teraz chciałabym założyć dzialalność gospodarczą. Teraz pytanko, co w przypadku gdy zajdę w drugą ciążę na urlopie wychowawczym, prowadząc działalność? Czy podobnie ma się sytuacja jak opisana w artykule i wracając do pracy na jeden dzień i zgłaszając L4 należy się płatne L4? Oczywiście w ramach działalności upoważniam inną osobę do prowadzenia firmy. Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 2 maja, 2020 o 14:29

  Dzień dobry, Pani pytanie kwalifikuje się do indywidualnej analizy – a ja nie udzielam porad w indywidualnych sprawach w komentarzach. Jeśli jest Pani zainteresowana poradą to porze o kontakt: https://kobietawpracy.pl/kontakt/

  Odpowiedz

  Paulina 5 grudnia, 2019 o 12:17

  Dzień dobry 🙂 a ja mam pytanie- jestem zatrudniona na etat (3tyś) i mam jednoosobową działalność. Dostałam l4 z racji ciąży. L4 jest wystawione na firmę w której pracuję. Składkę w firmie płacę niecałe 400zł. Czy na firmę też muszę l4? Zawieszam ją w styczniu i zatrudnioniam na ten okres osobę, ponieważ muszę wystawić fakturę. Dziękuję

  Odpowiedz

  Monika 7 stycznia, 2020 o 17:20

  Witam. Mam trochę dziwne pytanie… Którym jestem każdego kiesiacazbywana. Moja pracodawcy prowadząca działalność przebywa od 4 miesięcy na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży – ja przez to od 4 miesięcy nie otrzymałam wynagrodzenia za pracę gdyż szefowa twierdzi że ma liczne kontrolę z ZUS i nie może wykonywać żadnych przelewów z konta firmowego. Kobieta nie upoważnia również nikogo do wypłaty wynagrodzenia pracownikom (2 os.). Czy tak wogole można????

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 8 stycznia, 2020 o 16:17

  Dzień dobry Pani Moniko, dziękuję za komentarz. To, że pracodawca jest w ciąży i na l4 nie zwalnia z obowiązku wypłaty wynagrodzenia swoim pracownikom. Przedsiębiorca powinien upoważnić kogoś do dokonywania płatności wynagrodzenia. Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Agata 9 stycznia, 2020 o 12:50

  Dzień dobry.
  Pracowałam na podstawie umowy o pracę w wysokości 1/4 etatu, po zakończeniu umowy otworzyłam działalność przystąpiłam do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, tzw. duży ZUS, ale składkę opłaciłam podstawową, nie podwyższoną. Po miesiącu na z małym hakiem na JDG złamałam nogę, i chciałbym się dowiedzieć, w jakiej wysokości mogę spodziewać się zasiłku? Będzie to wyliczona średnia z etatu na 1/4 i miesiąca działalności?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 2 maja, 2020 o 14:28

  Dzień dobry, Pani pytanie kwalifikuje się do indywidualnej analizy – a ja nie udzielam porad w indywidualnych sprawach w komentarzach. Jeśli jest Pani zainteresowana poradą to porze o kontakt: https://kobietawpracy.pl/kontakt/

  Odpowiedz

  Oliwia 11 stycznia, 2020 o 23:02

  Dzień dobry,
  Prowadziłam 1 osobowa działalność gospodarcza, która zawiesiłam z powodu urlopu wychowawczego, tzn sprawuje opiekę nad dzieckiem. Urlop kończy mi się we wrześniu 2020. Obecnie okazało się ze jestem w 2 ciąży. Czy mam możliwość uzyskania urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego? Nie wiem jak wyglada również sprawa z L4 w razie jakiś problemów (1 ciąża od początku była zagrożona i głównie leżałam w szpitalu)? Z góry dziękuje za odpowiedz. Pozdrawiam Oliwia

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 27 lutego, 2020 o 11:41

  Dzień dobry, niestety podczas zawieszenia nie podlega Pani ubezpieczeniu chorobowemu, co jest warunkiem umożliwiającym uzyskanie świadczeń. A zatem w takiej sytuacji nie będzie Pani mieć prawa do uzyskania zasiłku chorobowego ani macierzyńskiego.

  Odpowiedz

  Oliwia 11 stycznia, 2020 o 23:04

  Dzień dobry,
  Prowadziłam 1 osobowa działalność gospodarcza, która zawiesiłam z powodu urlopu wychowawczego, tzn sprawuje opiekę nad dzieckiem. Urlop kończy mi się we wrześniu 2020. Obecnie okazało się ze jestem w 2 ciąży. Czy mam możliwość uzyskania urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego? Nie wiem jak wyglada również sprawa z L4 w razie jakiś problemów (1 ciąża od początku była zagrożona i głównie leżałam w szpitalu)? Z góry dziękuje za odpowiedz. Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Ewelina 5 lutego, 2020 o 00:03

  Czyli mając własną działalność, oraz zatrudnienie na umowę o pracę na 1/4 etatu i najniższą krajową, mogę otrzymać zasiłek macierzyński z wysokości 1000 zł (minimalny) z umowy, oraz zasiłek z działalności (przy najniższych składkach) podstawa to 2300 zł. Przy założeniu wypłaty 80% i odjęciu podatku dochodowego zostaje 1527. Czyli łącznie można otrzymać 2527 zł? Dobrze to rozumiem?

  Odpowiedz

  Monika 6 lutego, 2020 o 18:55

  Czy otrzymując zasiłek macierzyński z działalności i zatrudnienia, są one liczone zupełnie osobno? Chodzi mi tu o wyrównanie do minimum 1000 zł.
  Przykładowo z działalności podstawa zasiłku wyniesie 2700 zł. Natomiast z zatrudnienia mniej niż 1000 zł. To czy zasiłek z zatrudnienia zostanie wyrównany do 1000 zł? Czy te wyrównanie nie przysługuje z uwagi na zasiłek z działalności?

  Odpowiedz

  ANNA 14 lutego, 2020 o 04:13

  Witam moje pytanie takie kobieta na wychowawczym z etatu prowadziła działalność (podczas wychowawczego na etacie składki z działalności były obowiązkowe płaciła też dobrowolne chorobowe przez odpowiedni okres uprawniający do zasiłku chorobowego) zaszła w ciążę przerwała wychowawczy i w dzień powrotu do pracy dostarczyła zwolnienie chorobowe pracodawcy z etatu oraz drugie z działalności gdzie przez ost rok podlegała obowiązkowo em rent z uwagi na wychowawczy oraz dobrowolnie ub chorobowe czy w tej sytuacji ZUS powinien wypłacić jej dwa zasiłki zarówno z etatu jak i z działalności?

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 26 lutego, 2020 o 09:50

  Dzień dobry Pani Anno, w Pani sprawie jest kilka wątków – należałoby Pani sytuację przeanalizować indywidualnie. Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Małgorzata 26 lutego, 2020 o 10:28

  Dzień dobry, czy będąc na zwolnieniu lekarskim (w ciąży i nie tylko), pracując na umowie o pracę i prowadząc swoją działalność i nie zatrudniając nikogo, można upoważnić męża do wszystkich czynności? Czy trzeba go zatrudnić chociaż na najmniejszą część etatu aby mógł być upoważniony? Upoważnienie musi być w formie aktu notarialnego czy zwykłe pismo podpisane przez nas obojga?
  Z góry bardzo dziękuję, bardzo ciekawy temat Pani porusza.

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 26 lutego, 2020 o 12:30

  Dzień dobry Pani Małgorzato, to wszystko zależy od konkretnych okoliczności. Jeśli mąż ma na stałe wykonywać czynności w Pani firmie to zapewne będzie potrzebna umowa np. zlecenie lub umowa o pracę. Co do zakresu pełnomocnictwa – w niektórych przypadkach będzie trzeba wszytko szczegółowo opisać. A co do formy – zazwyczaj wystarcza pisemna, ale znowu – jeśli będą jakieś czynności dotyczące np. nieruchomości to konieczny może okazać się akta notarialny. Pani sytuacja wymaga indywidualnej analizy. Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Emilia 11 marca, 2020 o 11:56

  A jeśli chodzi o działalność gospodarczą związaną z kupnem i sprzedażą samochodów? Czy mogę przygotować mężowi tylko pełnomocnictwo na okres zwolnienia lekarskiego w ciąży?

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 18 marca, 2020 o 17:12

  Jeśli mąż będzie wykonywał prace na rzecz Pani firmy tto samo pełnomocnictwie może być niewystarczające – być może będzie konieczne zawarcie jakiejś umowy i jej opodatkowanie oraz oskładkowanie.

  Odpowiedz

  Emilia 3 marca, 2020 o 15:00

  Witam, czy pracując na etacie i prowadząc jednoosobową działalność idąc na l4 (dotyczy etatu) nie mogę prowadzić działalności? Nie mogę wykonywać pracy, wystawiać rachunków itp.? Dodam, że z tytułu działalności opłacam tylko składkę zdrowotną i nie mam w planach zawieszenia firmy.

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 4 marca, 2020 o 11:47

  Dzień dobry, nie, nie może Pani w tym czasie prowadzić również działalności, ponieważ ryzykuje Pani urale prawa do zasiłku chorobowego. Zgodnie z przepisami ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Emilia 11 marca, 2020 o 11:45

  Dzień dobry, mam sytuację, kończy mi się umowa z końcem marca., jestem w ciązy. Pracodawca już musi ze mną przedłużyć umowę do dnia porodu. Następnie przekazuje dokumenty do ZUS i wypłaca mi zasiłek macierzyński i rodzicielski. Dodatkowo mam jednoosobową działalność gospodarczą, na ten moment opłacam wyłącznie składkę zdrowotną. Czy po zakończeniu urlopu rodzicielskiego jest możliwość wzięcia urlopu wychowawczego na działalności gospodarczej? tak, abym mogła płacić tylko składkę zdrowotną czy muszę wtedy odprowadzać wszystkie składki?

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 2 maja, 2020 o 14:27

  Dzień dobry, Pani pytanie kwalifikuje się do indywidualnej analizy – a ja nie udzielam porad w indywidualnych sprawach w komentarzach. Jeśli jest Pani zainteresowana poradą to porze o kontakt: https://kobietawpracy.pl/kontakt/

  Odpowiedz

  Jola 16 marca, 2020 o 13:08

  Witam , co zrobić w sytuacji kiedy pracodawca zawiesza działalność że względu na sytuację w kraju a ja przebywam do połowy kwietnia na urlopie macierzyńskim ? Co z brakiem możliwości powrotu do pracy , czy należą mi się jakieś świadczenia . Dodam że jestem na umowie o pracę na pełen etat

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 16 marca, 2020 o 14:45

  Pani Jolu, wszystko zależy od sytuacji. Gdyby wszystko było normalnie to powinna być Pani dopuszczona do pracy, ale w tej sytuacji trudno powiedzieć co się wydarzy – jeśli pracodawca np. ogłosi upadłość to wówczas Pani sytuacja będzie gorsza, gdyż będzie mogła Pani zostać zwolniona z pracy.

  Odpowiedz

  Agnieszka 6 czerwca, 2020 o 08:50

  Dzień dobry,
  Jestem na wychowawczym ale również prowadzę działalność opłacając najniższy ZUS
  Dowiedziałam się ze jestem w ciąży, nie chce zawieszać działalności.
  Czy w momencie urodzenia dziecka będzie mi się należalo świadczenie macierzyńskie z tytułu pracy na etacie na którym jestem na wychowawczym?
  Jak zrobić by było dobrze?

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 28 czerwca, 2020 o 13:26

  Dzień dobry Pani Agnieszko, dziękuje za komentarze jednak nie udzielam porad indywidualnych w komentarzach. Jeśli Pani takiej potrzebuje to tutaj https://kobietawpracy.pl/sklep/ znajdują się dostępne opcje. Pozdrawiam serdecznie!

  Odpowiedz

  Monika 29 czerwca, 2020 o 00:30

  Dzień dobry,
  jak liczyć wysokość przyszłego zasiłku macierzyńskiego, jeśli umowa na czas określony kończy się przed upływem III trymestru, jednak jednocześnie prowadzona jest działalność gospodarcza (po zakończeniu umowy płacone są składki chorobowe w podstawowej wysokości)? Będę wdzięczna za wyjaśnienie. Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 28 lipca, 2020 o 13:11

  zień dobry Pani Moniko, w celu uzyskania porady w indywidualnej sprawie zapraszam do konsultacji – https://kobietawpracy.pl/sklep/ Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Kasia 18 października, 2020 o 12:18

  Mam pytanie, będąc w ciąży przebywam na zwolnieniu lekarskim, posiadam umowę o pracę na czas nieokreślony ok 4000zl brutto, czy mogę w tym czasie otworzyć działalność gospodarczą polegająca na auto handlu. Niedługo zbliża się termin porodu i po urodzeniu będę miała bardzo dużo czasu. Czy prowadząc dg będę otrzymywać 80 % wynagrodzenia z UOP przed powrotem do pracy i czy takie coś wg jest możliwe

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 19 października, 2020 o 08:15

  Dzień dobry, więcej na temat pracy na L4 pisałam tutaj https://kobietawpracy.pl/chorobowe-na-dzialalnosci/ – zapraszam 🙂 Natomiast w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego po urodzeniu dziecka, o ile nie ma innych przeciwwskazań typu zakaz konkurencji itp to zasadniczo jest to możliwe.

  Odpowiedz

  Magda 23 października, 2020 o 22:06

  Dzień dobry,
  prowadzę jednoosobową działalność, do której w tym momecie muszę dopłacać (branża turystyczna/pandemia/kryzys). Jeśli dobrze zrozumiałam, żeby mieć wypłacone chorobowe w ciąży i później macierzyński nie mogę zawiesić działalności, lecz nadal musze opłacać składki, ale faktycznie nie mogę tego robić, bo wysyłanie dokumentów do ksiegowej czy opłacanie składek to już „praca”. Czy do tych czynności wystarczy pełnomocnictwo? Bo jeśli zatrudnię kogoś na umowę zlecenie żeby zrobić przelew za rachunki i wysłanie faktur do księgowej to muszę jeszcze więcej dopłacać do tego interesu. Jak najlepiej wybrnąć z takiej sytuacji? Będę bardzo wdzięczna za podpowiedź.

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 26 października, 2020 o 11:13

  Zazwyczaj pełnomocnictwo dla kogoś z rodziny w czasie pobierania zasiłku chorobowego jest dobrym rozwiązaniem. Natomiast po urodzeniu dziecka może Prani prowadzić firmę bez przeszkód. Pozdrawiam ciepło!

  Odpowiedz

  Maria 17 grudnia, 2020 o 13:07

  Dzień dobry, czy pracując na etacie i będąc w ciąży można kontynuować własną działalność nierejestrową? Co w przypadku zwolnienia chorobowego? Czy po urodzeniu dziecka będę mogła prowadzić działalność nierejestrową? Czy obowiązują jakieś ograniczenia i jak można sobie z nimi poradzić?

  Odpowiedz

  Agnieszka 30 grudnia, 2020 o 19:32

  Pani Ireno, jestem w ciąży zagrożonej i w związku z tym zdecydowałam się pozostać w domu – wzięłam zwolnienie z pracy (podlegam ubezpieczeniu chorobowemu z tyt. umowy o pracę). Równocześnie prowadzę działalność jednoosobową polegającą na najmie lokalu mieszkalnego. Z tego co rozumiem, w trakcie zwolnienia nie mogę nawet wystawić comiesięcznej faktury dla mojego lokatora aby nie naruszyć przepisów ZUS? Czy ustanowienie pełnomocnictwa na mojego męża i zgłoszenie go do CEDG jako pełnomocnika, w celu wystawiania tej jednej faktury miesięcznie rozwiązało by sprawę? Czy musiałabym zgłaszać go do ZUS jako osobę współpracującą i odprowadzać za niego składki? Pozdrawiam, Aga

  Odpowiedz

  Jagoda 22 lutego, 2021 o 11:58

  Dzień dobry. Zastanawiam się nad przejściem na chorobowe (ciąża). Pracuję na etacie osiągając wynagrodzenie powyżej średniej. Mąż jest rolnikiem indywidualnym prowadzącym działalność rolniczą. Założyłam firmę będąc już w ciąży.
  Czy uważa Pani, że rozsądne będzie zawarcie umowy z mężem (zlecenie), czy wystarczy podpierać się faktem bycia w małżeństwie i nieodpłatnej pomocy w firmie (wspólnota majątkowa jest zachowana) na czas przejścia na chorobowe przed porodem? Czy jeśli bym zatrudniła męża na zlecenie powierzając mu wszystkie zadania w firmie, to muszę płacić za niego składki ZUS (jeśli jest podległy w pełnym wymiarze KRUS)? Jeśli jest to zbyt obszerne pytanie na stronę, to proszę podać ile kosztuje Pani porada indywidualna. Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 1 marca, 2021 o 16:05

  Dzień dóbr, Pani Jagodo porady w sprawach indywidualnych można wykupić tutaj: https://kobietawpracy.pl/sklep/ Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Katarzyna 22 lutego, 2021 o 19:01

  Pracuję na etacie (umowa o pracę), jestem w ciąży. Nie jestem w stanie wykonywać dalej swojego zawodu ze względów zdrowotnych, idę na l4. Czy w takiej sytuacji mogę podjąć się dziergania na drutach i sprzedaży tego np. na allegro w ramach działalności nierejestrowanej?

  Odpowiedz

  Sylwia 5 marca, 2021 o 21:13

  Dzień dobry,
  planuję w niedługim czasie zajść w ciąże przez co już teraz opłacam podwyższone stawki ZUS. Jak wiadomo, aktualnie jest liczona średnia z ostatnich 12 miesięcy opłacania składek.
  Gdy ew. będę musiała pójść na zwolnienie lekarskie pod koniec ciąży, to średnia będzie liczyła się z 12 miesięcy od momentu pójścia na zwolnienie, czy musze opłacać podwyższoną składkę będąc na zwolnieniu, gdyż średnia zostanie wyliczona z 12 miesięcy od momentu porodu?

  Odpowiedz

  Sylwia 5 marca, 2021 o 21:16

  Przepraszam, już udało mi się znaleźć odpowiedź na Pani blogu.
  „Oczywiście jeśli bezpośrednio przed porodem będziesz na zwolnieniu lekarskim, to wówczas pod uwagę bierzesz 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym poszłaś na l4.”

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 19 marca, 2021 o 11:15

  Super, cieszę się 🙂

  Odpowiedz

  Alicja 20 maja, 2021 o 21:59

  Dzień dobry,

  staram się obecnie zajść w ciążę, do końca listopada jestem na umowie o pracę a później chciała bym założyć własną działalność gospodarczą. Zakładając że w Maju… albo Lipcu.. czy też Sierpniu uda mi się zajść w ciąże, zastanawiam się (i nigdzie nie udało mi się znaleźć odpowiedzi), jakie będę miała opcję po przejściu na działalność gospodarczą od 1 grudnia. Czy np. w przypadku gdy źle się poczuję i lekarz zleci mi L4 np. od Stycznia to pójdę na L4 i będę dostawała 100% wynagrodzenia liczonego jako średnia z ostatnich 12 miesięcy gdzie wcześniej pracodawca odprowadzał składki z umowy o pracę a na działalności muszę robić to sama?

  Drugie pytanie, czy w momencie przejścia na zasiłek macierzyński przysługuje mi jakieś wynagrodzenie, jeśli okres płacenia składek zdrowotnych będąc na działalności będzie np. 1 miesiąc… albo 2 miesiące.

  Generalnie jakie są opcję w mojej sytuacji, nigdzie w sieci nie znalazłam artykułu który by omawiał aspekt przejścia z Umowy o pracę na działalność w trakcie ciąży

  Odpowiedz

  Paulina 27 stycznia, 2022 o 21:39

  Dzień dobry,
  Obecnie pracuje na umowie o pracę oraz prowadzę działalność gospodarczą. Mój pracodawca złożył wniosek o upadłość i ogłosił zwolnienia grupowe. Umowa o pracę zakończy się dla mnie w 5mcu ciąży. Później chce kontynuować już tylko prowadzenie działalności gospodarczej do końca ciąży, czyli przez 4mce będę opłacała maksymalne możliwe składki ZUS.
  Czy do wyliczenia zasiłku macierzyńskiego zostanie wzięta pod uwagę średnia z 12mcy czyli z umowy o pracę a później z JDG? Czy po ustaniu stosunku pracy ZUS weźmie do wyliczenia pod uwagę tylko średnia z 4mcy składek opłacanych przeze mnie z tytułu JDG?
  Z góry dziękuję za pomoc.

  Odpowiedz

  Anna 21 marca, 2023 o 08:10

  Dzień dobry. Jestem zatrudniona na pełen etat (pracodawca odprowadza całość składek), prowadzę też jednoosobowa działalność gospodarczą (place składkę zdrowotną). Czy jeśli będę zmuszona wsiąść zwolnienie lekarskie (w firmie w której jestem zatrudniona na pełen etat) będąc w ciąży nie mogę prowadzić działalności ? Muszę ją zawiesić?

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 30 listopada, 2023 o 16:01

  Zawiesić niekoniecznie, ale wykluczone będzie samodzielne jej prowadzenie. Konieczne będzie skorzystanie ze wsparcia innych osób – w jakiej formie, to najlepiej ustalić indywidualnie.

  Odpowiedz

  Monika 6 czerwca, 2023 o 18:20

  Pani Mecenas,
  a co w takim razie z zasiłkiem chorobowym/macierzyńskim w sytuacji gdy na etacie raz jest poniżej minimalnej a raz powyżej (okresowa premia, nagroda) i do tego prowadzona jest działalność?
  Pozdrawiam serdecznie
  Monika Olszewska

  Odpowiedz

  Monika 6 czerwca, 2023 o 20:15

  Pani Mecenas,
  jak wygląda sprawa z zasiłkiem chorobowym, gdy na etacie raz jest poniżej minimalnej a raz powyżej (okresowa premia, nagroda) i do tego prowadzona jest działalność?
  Pozdrawiam serdecznie
  Monika Olszewska

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 30 listopada, 2023 o 15:59

  Dzień dobry, we wpisie jest dokładnie przykład takiej sytuacji w kontekście możliwości podlegania ubezpieczeniu chorobowemu z działalności. Mam nadzieję, że to będzie pomocne.

  Odpowiedz

  Magda 29 listopada, 2023 o 17:18

  Dzien dobry,

  Mam pytanie – jesli kobieta pracuje u pracodawcy na b2b to kiedy warto przejsc na umowe o prace tak aby nie byl zakwestionowany czy to macierzynski czy ewentualne l4 ze wzg na ciaze?

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 30 listopada, 2023 o 10:26

  Dzień dobry, zawarcie umowy o pracę rok przed udaniem się na l4 lub urodzeniem dziecka jest na ten moment rozwiązaniem dość bezpiecznym. Ale w przypadku zmiany z b2b na umowę o prace zmiana podstawy prawnej musi być poparta faktyczną zmianą relacji pomiędzy stronami i charakterem świadczenia pracy – sam fakt chęci uzyskania świadczeń z ZUS nie jest wystarczający i taka tylko formalną zmiana może być przez ZUS zakwestionowana. Dlatego w każdym przypadku zmian warto to indywidualnie przeanalizować i dobrać odpowiednie, jak najbezpieczniejsze rozwiązanie.

  Odpowiedz

  Marta 30 grudnia, 2023 o 00:40

  Witam, obecnie jestem na macierzyńskim, który kończy mi się w lutym 2024 roku. W czerwcu 2023 otworzyłam działalność, mam dylemat i nie wiem co zrobić po zakończeniu macierzyńskiego. Czy najlepszym rozwiązaniem będzie dla mnie wypisanie urlopu wychowawczego na maksymalny jego okres, czy lepiej rozwiązać umowę o pracę (zawarta na czas nieokreślony) i opłacać składki ZUS.

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 18 stycznia, 2024 o 11:42

  Rekomendacja będzie zależeć od wielu indywidualnych czynników i będzie wymagała indywidualnej analizy.

  Odpowiedz

  Magdalena 22 stycznia, 2024 o 19:19

  Prowadzę działalność i jednocześnie mam umowę o pracę na 1/2 etatu i otrzymywałam w ubiegłym roku wynagrodzenie z tytułu o pracę wyższe niż minimalne. Od października otrzymuję macierzyński z umowy o pracę. Po podniesieniu kwoty minimalnej w styczniu 2024 nie mam już tej minimalnej – czy powinnam z działalności odprowadzać większy ZUS tj. ubezpieczenie społeczne?

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 6 lutego, 2024 o 11:33

  Podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego podlega Pani ubezpieczeniom społecznym z tego tytułu. Z działalności będzie obowiązkowa jedynie składka zdrowotna.

  Odpowiedz

  Krzysztof 28 stycznia, 2024 o 22:57

  Witam, mam pytanie. Jeśli kobieta pracuje na umowie o pracę (pełen etat) oraz druga umowa cywilnoprawna u innego pracodawcy (prowadzi działalność gospodarczą (jednoosobową) w tym samym zawodzie), zaszła w ciążę to może iść na l4 i dostanie chorobowe płatne od dwóch pracodawców czy tylko z umowy o pracę jej wtedy przysługuje?
  Drugie pytanie czy może wziąć l4 tylko na działalność gospodarczą (jeśli byłoby płatne), a na umowie o pracę pracować, jeśli jej stan zdrowia na to pozwala (praca na umowę o pracę jest lżejsza niż na działaności gdzie musi dużo dźwigać) czy lepiej odrazu zawiesić działalność gospodarczą?

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 6 lutego, 2024 o 11:28

  Pierwsze pytanie – Zależy ile zarabiała na umówię o prace i w związku z tym jakie składki płaciła z działalności. Pytanie drugie – nie ma takiej możliwości. Podczas l4 z jakiegokolwiek tytułu nie można prowadzić działalności zarobkowej. Pytanie czy w ogóle ma prawo do zasiłku chorobowego na działalności – to wymaga indywidualnej weryfikacji.

  Odpowiedz

  Wojciech 31 stycznia, 2024 o 08:08

  Witam.
  Mam pytanie. Żona zatrudniona jest na UOP na czas nieokreślony na pełen etat, dodatkowo posiada JDG(tylko obowiązkowe składki), czy będąc na urlopie macierzyńskim z UOP może wystawiać faktury na JDG(czyli de facto prowadzić działalność)?

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 6 lutego, 2024 o 11:24

  Na urlopie macierzyńskim zasadniczo tak (chyba, że są jakieś ograniczenia z punktu widzenia zakazu konkurencji itp), podczas zwolnienia lekarskiego – nie.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: