Jeśli jesteś w ciąży to możesz korzystać w pracy z wielu przywilejów i praw. Między innymi masz możliwość wykonania badań lekarskich przeprowadzanych w związku z ciążą w godzinach pracy, jeżeli nie mogą one być przeprowadzone poza godzinami pracy.
Co ważne, za czas nieobecności w pracy z powodu takich badań przysługuje Ci wynagrodzenie.
Pracodawca nie może żądać, abyś wzięła urlop na takie badania albo odpracowała ich czas, nie ma również prawa żądać od Ciebie przedstawienia zwolnienia lekarskiego za dzień, w którym przebywałaś na badaniach.
Aby jednak skorzystać z płatnego zwolnienia z pracy na badania muszą zostać spełnione pewne warunki.
Jeśli akurat jesteś w ciąży i chcesz wiedzieć, czy możesz skorzystać ze zwolnienia na badania, to czytaj dalej.
Uprawnienia tylko dla pracownic
Po pierwsze, prawo wykonania badań lekarskich w czasie pracy przysługuje wyłącznie pracownicy (czyli osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę).
Jeśli pracujesz na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło albo prowadzisz działalność gospodarczą i zawarłaś umowę o współpracę, to zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie masz prawa do płatnego zwolnienia z pracy na badania.
Świadectwo lekarskie
Po drugie, aby skorzystać z płatnego zwolnienia z pracy na badania, powinnaś dostarczyć pracodawcy odpowiednie świadectwo lekarskie stwierdzające, że jesteś w ciąży.
Wyjątkiem jest sytuacja, w której Twoja ciąża jest już widoczna. Wówczas pracodawca powinien udzielić Ci zwolnienia na badania bez konieczności przedstawiania przez Ciebie świadectwa lekarskiego stwierdzającego stan ciąży.
Świadectwo stwierdzające ciążę niekoniecznie musi być wystawione przez Twojego ginekologa (choć w praktyce tak najczęściej jest). Może je wystawić inny lekarz np. Twój lekarz rodzinny.
Zlecenie badań przez lekarza
Po trzecie, badania muszą zostać zlecone przez lekarza. Nie mogą to być więc badania, które jedynie Ty chcesz wykonać we własnym zakresie.
Jednocześnie przepisy nie wprowadzają tu limitów odnośnie częstotliwości ani rodzaju przeprowadzenia badań.
O tym decyduje Twój lekarz.
Związek z ciążą
Po czwarte, badania muszą mieć związek z ciążą. Może to być zatem np. badanie krwi, USG, test obciążenia glukozą, wizyta u ginekologa czy badanie KTG.
Jeśli natomiast zamierzasz iść w czasie pracy np. do dentysty, to zrób to po prostu w czasie wolnym ☺
Brak możliwości przeprowadzenia
badań poza godzinami pracy
Ostatnim warunkiem jest to, aby przeprowadzenie badań nie było możliwe poza Twoimi godzinami pracy.
Może to wynikać z ograniczeń pracy danej placówki przeprowadzającej badania, ale też np. z rodzaju badań (np. muszą być przeprowadzone rano na czczo).
Wynagrodzenie
Za czas zwolnienia na badania przysługuje Ci wynagrodzenie.
Obliczane jest ono tak jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy z tym, że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.
Konsekwencje wykorzystania zwolnienia
z pracy w innym celu
Zwolnienie od pracy przysługuje na czas wykonania badań, a także dojazdu na badania. Pamiętaj, że po tym czasie powinnaś wrócić do pracy.
Jeśli pójdziesz na zakupy lub kawę z dawno niewidzianą koleżanką zamiast badań, może mieć dla Ciebie przykre konsekwencje, z dyscyplinarką włącznie.
Pamiętaj proszę, że ciąża nie chroni Cię przed takim rodzajem zwolnienia z pracy.
Pomimo, że przepisy nie nakładają na Ciebie takiego obowiązku, warto postarać się o uzyskanie zaświadczenia o odbyciu danych badań, aby w razie ewentualnych zarzutów pracodawcy odnośnie wykorzystania zwolnienia od pracy w innym celu, móc udokumentować fakt odbycia badań lekarskich.
*****
Poczytaj też koniecznie o moich Inspiracjach – Susan Wójcicki >>
***
Zdjęcie: Laura Fuhrman
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }