Ostatnio zwróciła się do mnie Klientka w sprawie z prośbą o poradę, jaka powinna być wysokość zasiłku macierzyńskiego. W jej przypadku zasiłek macierzyński został wypłacony w wysokości o wiele niższej, niż zasiłek chorobowy, który otrzymywała przed urodzeniem dziecka.
Pracodawca poinformował ją, że podstawa wymiaru zasiłku została ustalona na nowo po zmianie etatu. Faktycznie, w przypadku mojej Klientki, w trakcie przebywania przez nią na L4 doszło do obniżenia wymiaru czasu pracy.
Jak obliczyć podstawę zasiłku macierzyńskiego
Zasadą jest, że podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających chorobę. Podobnie oblicza się podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego.
Jaka natomiast powinna być wysokość zasiłku macierzyńskiego, w sytuacji, gdy przyszła mama przebywa w ciąży na zwolnieniu lekarskim i w jego trakcie rodzi dziecko?
Raz ustalona podstawa wymiaru obowiązuje, dopóki przerwa pomiędzy okresami pobierania poszczególnych zasiłków jest krótsza niż trzy miesiące. Jeżeli zatem podczas zwolnienia chorobowego urodzisz dziecko i pójdziesz na urlop macierzyński, to podstawa Twojego zasiłku macierzyńskiego powinna pozostać bez zmian.
Wysokość zasiłku macierzyńskiego
Ważne! Zwróć proszę uwagę, że to nie oznacza, że pieniądze, które dostaniesz na urlopie macierzyńskim będą dokładnie w takiej samej wysokości, jak te, które dostawałaś podczas choroby.
Jeśli w ciągu 21 dni od urodzenia dziecka złożysz wniosek o udzielenie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, to wówczas zasiłek otrzymasz w wysokości 80 % (a nie 100 % jak podczas choroby w ciąży).
Zmiana etatu
A co, jeżeli w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim dojdzie do zmiany Twojego wymiaru czasu pracy. Może się tak stać, jeśli np. podpisałaś aneks do umowy o pracę, zgodnie z którym twój wymiar czasu pracy uległ zmianie.
Zgodnie z przepisami, jeżeli w okresie, który bierze się pod uwagę dla wyliczenia podstawy wymiaru, miała miejsce zmiana wymiaru czasu pracy, to podstawę wymiaru zasiłku wylicza się na nowo. W efekcie wysokość zasiłku macierzyńskiego zmieni się.
I tu zaczynają się schody…
Zakres tych dwóch przepisów nie jest jednoznacznie określony, a spór na temat ich interpretacji pomiędzy ZUS-em a sądami trwa.
I tak, zdaniem ZUS-u nawet jeśli między okresami pobierania zasiłków chorobowego i macierzyńskiego nie było przerwy wynoszącej co najmniej 3 miesiące, to podstawę zasiłku macierzyńskiego należy obliczyć na nowo, jeśli w okresie przebywania na zasiłku chorobowym doszło do zamiany wymiaru czasu pracy.
I zgodnie z taką interpretacją przepisów często postępują pracodawcy bojąc się zakwestionowania swoich wyliczeń przez ZUS.
A w sądzie?
Jedna z decyzji ZUS przedstawiająca takie rozumienie przepisów jak opisałam Ci powyżej została zaskarżona do sądu.
W toku procesu sądowego sprawa doszła do Sądu Najwyższego, który nie zgodził się z takim poglądem i w wyroku z 2016 r. (II UK 206/15) powiedział, że podstawy wymiaru zasiłku z ubezpieczenia chorobowego nie ustala się na nowo, gdy zmiana wymiaru czasu pracy następuje w trakcie nieprzerwanego pobierania zasiłków tego samego lub innego rodzaju.
Pomimo jednak takiego wyroku Sądu najwyższego ZUS nadal trzyma się swojej wcześniejszej interpretacji.
Co w takiej sytuacji możesz zrobić
Możesz odwołać się od niekorzystnej decyzji ZUS do sądu.
Pamiętaj jednak, że wyrok Sądu Najwyższego nie jest obowiązującym prawem. Oczywiście dla sądu rozpoznającego Twoją sprawę będzie on na pewno istotną wskazówką, ale nie będzie tego sądu wiązał.
***
Droga Czytelniczko, zachęcam Cię do kontaktu ze mną
w każdej ważnej dla Ciebie sytuacji.
Pisz na adres: kontakt@kobietawpracy.pl
***
Zdjęcie: Juliette Leufke na Unsplash.com
{ 53 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Witam,
Moja sytuacja jest inna i nie mogę znaleźć odpowiedzi na moje wątpliwości. Większość opisywanych sytuacji dotyczy zmiany na gorsze. Natomiast ja będąc w ciąży(i nie ukrywając tego faktu, bo było już widać) zmieniłam pracę na lepszą tj. wyższe stanowisko i wyższe wynagrodzenie u innego pracodawcy i umowa o pracę na czas nieokreślony. W poprzedniej pracy również byłam zatrudniona na umowę o pracę i na czas nieokreślony. Przejście było płynne bez przerw w zatrudnieniu. Jak zostanie obliczona wysokość macierzyńskiego? Na podstawie średniej z 12 miesięcy, zatem również z zarobków z poprzedniej pracy? Czy na podstawie zarobków u nowego pracodawcy? Czy ma znaczenie długość zatrudnienia u nowego pracodawcy? Czy pójście na zwolnienie lekarskie na miesiąc lub dwa przed porodem obniży mój macierzyński (liczony ze średniej?)? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam
Dzień dobry, bardzo ciekawe pytanie, napiszę o tym na blogu 🙂 Natomiast tak na szybko – zasadą jest, że liczy się z wynagrodzenia u nowego pracodawcy. A co do wysokości zasiłku to jeśli pomiędzy zwolnieniem lekarskim, a urodzeniem dziecka nie ma przerwy to wysokość nie ulega obniżeniu. Pisałam o tym na blogu tutaj: https://kobietawpracy.pl/zasilek-macierzynski-zmiana-etatu/
Dziękuję za odpowiedź. Kiedy zatem najkorzystniej jest zacząć zwolnienie lekarskie? (wiem że to nie jest do końca właściwe pytanie) Obecnie jeszcze pracuję, ale jest mi coraz trudniej i lekarz sugeruje, że jestem już mocno przemęczona(kręgosłup, puchnące nogi itp.). Prawdopodobnie zatem nie będę w stanie pracować do dnia porodu. Jeśli zdecyduję się rozpocząć zwolnienie i pozostać na nim do porodu(a zostało mniej niż 3 miesiące), to czy powinnam zadbać żeby to były pełne miesiące. Czy rozpoczęcie zwolnienia w połowie lub przed połową miesiąca obniży mi średnią i co za tym idzie macierzyński(to byłaby średnia z 2-3 miesięcy, więc matematycznie to może robić różnicę przy jednej połowicznej pensji) ? Dziękuję z góry za pomoc
Pani Izo, ta sprawa już wymaga indywidualnej analizy poza forum. Namiary na mnie znajdzie Pani tutaj https://kobietawpracy.pl/kontakt/ Pozdrawiam ciepło.
Czyli w odwrotnej sytuacji, jeśli zmieniłam pracodawcę i obecnie zarabiam mniej, to zasiłek macierzyński nie będzie uwzględniał 12 miesięcy wstecz, ale tylko te u nowego pracodawcy?
Tak, dokładnie. Pod uwagę bierze się zatrudnienie u aktualnego pracodawcy. Pozdrawiam!
Dzien dobry,
Ja mam inna sytuacje, w styczniu tego roku miałam zwolnienie L4 1 dzien, luty 5 dni a w maju 6 dni. W okresie marcowym została wypłacona mi premia oraz dostałam podwyżkę w pracy . Na zwolnienie przed porodem poszłam w lipcu. Naliczona podstawa została mi ze średniej wynagrodzeń z 2018 roku, gdzie moje średnie wynagrodzenie było znacząco niższe. Usłyszałam ze podstawa wyliczana jest z 3 miesięcy które sa nie przerwane zwolnieniami. Czy to prawidłowa interpretacja? Czuje sie mocno pokrzywdzona ponieważ zwolnienie było brane na chorobę dziecka i przez moja niewiedzę na macierzyńskim będę zarabiać tyle jak 1,5 roku wcześniej .
Dzień dobry Pani Beato, dziękuję za komentarz. Generalnie zasada jest tak jak piszę w artykule https://kobietawpracy.pl/zasilek-macierzynski-zmiana-etatu/ że podstawa pozostaje taka sama, jeśli przerwa pomiędzy zasiłkami nie przekracza 3 miesięcy. Jeśli natomiast potrzebuje Pani indywidualnej porady to proszę o kontakt https://kobietawpracy.pl/kontakt/ 🙂 Pozdrawiam ciepło!
Witam, piszę do Pani z serdecznym zapytaniem. Od marca 2017 roku jestem zatrudniona w firmie( oczywiście najpierw na czas określiły, następnie już od prawie 1,5 roku na umowę o pracę na czas nieokreślony) na 1/4 etatu; ze względu na to,
iż jestem również studentką. Od prawie 2
miesięcy zmieniłam wymiar czasu pracy na cały etat. Parę dni temu dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Bardzo źle znoszę pierwszy trymestr, wciąż wymiotuję i mam niestety inne dolegliwości ciążowe 🙁 Mój lekarz chce wysłać mnie na L4 również ze względu na to, iż przez duże problemy z tarczycą, jest spore prawdopodobieństwo zagrożenia ciąży. Czy w świetle nowych przepisów na ewentualnym L4 zostanie mi wypłacone świadczenie średniej z 12 ostatnich miesięcy, czy też pensję którą otrzymuje teraz tzn. za pracę na cały etat. Proszę o pomoc.
Pozdrawiam Serdecznie,
Klaudia
Dzień dobry Pani Klaudio, dziękuję za komentarz. Kwestie wysokości podstawy wymiaru wymagają jednak analizy konkretnego przypadku. W razie potrzeby zapraszam na indywidualną poradę. Pozdrawiam!
Czy istnieje możliwość by w podobnej sytuacji wyliczyć podstawę na nowo? Nie wiem czy jest sens prosić o płatna poradę indywidualną, jeśli nie ma sposobu obejścia art.43 (nie chce stosowac zmiany wymiaru czasu pracy)
Dzień dobry, Pani Izo, ocena szans przeliczenia podstawy jest właśnie przedmiotem indywidualnej konsultacji. Pozdrawiam!
A ja mam inne jeszcze pytanie 🙂
1.09.2019 podpisałam umowę o pracę na 1/1 etatu (od 1.5roku byłam zatrudnieniona u tego samego pracodawcy, teraz po prostu zwiększono mi etat i wynagrodzenie). 25.09.2019 poszłam na L4 że względu na zagrożenie ciąży i to zwolnienie przedłuży się już do końca ciąży. To na jakiej podstawie wyliczony zostanie mi zasiłek chorobowy? Na podstawie 12 miesięcy z 0.5 etatu czy września 2019 z 1 etatu?
Dzień dobry Pani Moniko, dziękuję za komentarz. Kwestie wysokości podstawy wymiaru wymagają analizy konkretnego przypadku. W razie potrzeby zapraszam na indywidualną poradę. Pozdrawiam!
witam!
Jestem lekarzem rezydentem. w lutym kończy mi się umowa ze szpitalem- kończę rezydenturę ( opłacaną mi przez państwo). Będę > 12 tyg. ciąży, czy umowa o pracę w tym przypadku przedłuża mi się do dnia porodu? wiem, że dyrektor w lutym podpisze ze mną nową umowę, ale jedynie na rok, czyli umowa skończy się w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego. Nie będę mieć też doliczonego dodatku dyżurowego. Czy w takim razie opłaca mi się podpisywać nową umowę o pracę? pozdrawiam
Iwona
Witam, moja sytuacja wyglada nastepujaco, od stycznia do polowy marca bylam osobą bezrobotną. W połowie marca dostalam sie na trzy miesięczny staż, po ukończeniu stażu pracodawca dal mi umowę o pracę na 3 miesiące- do polowy września. Od polowy września otrzymalam awans na inne stanowisko jednak obnizyl etat do 3/4 ,ale podwyższył moje wynagrodzenie. Jak będzie liczone moje zwolnienie chorobowe w ciąży od polowy listopada?
Dzień dobry, moja sytuacja jest jeszcze inna niż opisywane. Do października 2019 byłam zatrudniona na umowę o pracę na czas określony ( przez 5 lat). Następnie u tego samego pracodawcy, z tygodniową przerwą, zostałam zatrudniona na umowę zlecenie do 2021 roku. Moje obecne zarobki są niższe. Jaki okres będzie brany do wyliczenia zasiłku chorobowego i macierzyńskiego?
Dzień dobry, Pani pytanie kwalifikuje się do indywidualnej analizy – a ja nie udzielam porad w indywidualnych sprawach w komentarzach. Jeśli jest Pani zainteresowana poradą to porze o kontakt: https://kobietawpracy.pl/kontakt/
Dzień dobry, mam pytanie co do wysokości zasiłku macierzyńskiego. Jestem zatrudniona na umowę o pracę w firmie od marca 2019 i początkowo był to wymiar 1/4 etatu. Od czerwca 2019 zaczęłam pracować na pełen etat. Moje wynagrodzenie w związku z tym znacząco wzrosło. Reasumując przez 3 miesiące pracowałam na 1/4 etatu a następnie przez 6 miesięcy na pełen etat. Z którego okresu zostanie policzone mój zasiłek? Czekam na informacje, pozdrawiam.
Dzień dobry! Pani Marto zasadą jest, że zasiłek liczy się z 12 miesięcy, a jeśli była zmiana wymiaru etatu w ich trakcie to od tej zmiany. Ale proszę pamiętać, że ZUS kontroluje to, czy zmiana wymiaru etatu rzeczywiście w praktyce miała miejsce oraz czy była uzasadniona, a nie tylko wprowadzona po to, aby podwyższyć zasiłek. Jeśli dojdzie do przekonania, że zmiana wymiaru etatu miała na celu jedynie uzyskanie wyższego zasiłku to może go obniżyć. Pisałam o tym tutaj: https://kobietawpracy.pl/zus-obnizka-wynagrodzenia/
Dzień dobry,
Czy jeśli w ciągu 12 miesięcy przed porodem otrzymuje się poza wypłatą dodatki typu premia uznaniowa, premia świąteczna, nagroda jubileuszowa – czy one podwyższają zasiłek macierzyński?
Pani Anno, to co konkretnie wchodzi w podstawę wymiaru zależy od wielu czynników – trzeba to zawsze przeanalizować indywidualnie. Pozdrawiam!
Dzień dobry. Chciałabym zapytać, czy w okresie poprzedzającym zwolnienie lekarskie należy liczyć pełne trzy miesiące. Tzn. jeśli na zwolnieniu przebywałam 6 i 7 grudnia, a we wrześniu otrzymałam podwyżkę, to czy pójście na zwolnienie z powodu ciąży 8 marca gwarantowaloby mi wyższy zasiłek, czy musiałabym czekać do 1 kwietnia. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie Renata
Dzień dobry, Pani pytanie kwalifikuje się do indywidualnej analizy – a ja nie udzielam porad w indywidualnych sprawach w komentarzach. Jeśli jest Pani zainteresowana poradą to porze o kontakt: https://kobietawpracy.pl/kontakt/
Dzień dobry,
W jaki sposób nalicza się podstawę do zasiłku macierzyńskiego w sytuacji, w której:
– na umowę o pracę pracuję od września 2019r. (2/3 etatu);
– termin porodu mam na maj 2020r.;
– w każdym miesiącu miałam jakieś zwolnienie lekarskie (żadne nie przekraczało połowy miesiąca)?
Podczas wizyty w ZUS-ie dowiedziałam się, że kiedy w jakimś miesiącu było się na zwolnieniu lekarskim, które było dłuższe niż połowa miesiąca, ZUS nie bierze takiego miesiąca pod uwagę, obliczając średnią do zasiłku macierzyńskiego. Natomiast w przypadku zwolnienia krótszego niż połowa miesiąca „dopełnia się” do pełnego miesiąca i bierze się taki miesiąc pod uwagę przy obliczaniu podstawy zasiłku macierzyńskiego.
Potem dowiedziałam się, że ZUS bierze pod uwagę odstęp pomiędzy zwolnieniami lekarskimi i że musi on wynieść minimum 3 miesiące kalendarzowe. Czy jeśli ten odstęp jest krótszy niż 3 m-ce, zasiłek macierzyński nie przysługuje w ogóle?
Będę wdzięczna za informacje.
Dzień dobry Pani Joanno, bardzo dziękuję za komentarz. Pani sytuacja wymaga indywidualnej analizy, a ja nie udzielam porad w sprawach indywidualnych w komentarzach na blogu. w razie potrzeby proszę o kontakt. Pozdrawiam!
Dzień dobry. Wróciłam do pracy po urlopie wychowawczym 2.01.2019 i pracowałam do 30.12.2019, zatem niepełny rok. W tym okresie niestety nie zachowałam min. 3 miesięcznej przerwy między zwolnieniami. Od 31.12.2019 do 27.02.2020 przebywałam na l4 z powodu zagrożonej ciąży. Podstawa zasiłku nie objęła mojej podwyżki, którą otrzymałam w maju. Wróciłam z dniem 28 lutego 2020 i planuje pracować 3 miesiące kalendarzowe: marzec, kwiecień, maj. Czy podstawa zasiłku zostanie przeliczona na nowo i czy zostaną wzięte pod uwagę zarobki tylko z tych ostatnich trzech miesięcy?
Dzień dobry Pani Haniu, dziękuję za pytanie. Pani sytuacja wymaga indywidualnej analizy, a ja nie udzielam takich w komentarzach. Pozdrawiam!
Dzień dobry, będę wdzięczna za odpowiedź na pytanie, jak się ma sytuacja w przypadku zmiany wymiaru etatu na mniejszy (u tego samego pracodawcy, z własnej inicjatywy) – czy zasiłek macierzyński jest liczony na podstawie nowej wysokości wynagrodzenia, czy też na podstawie ostatnich 12 miesięcy? Pozdrawiam
Dzień dobry, zgodnie z przepisami nie ma znaczenia czy etat się zwiększył czy zmniejszył.
Witam. Pytanie mam z całkiem innej beczki. W dobie naszego koronawirusa pracodawca zmniejszył etat oraz wynagrodzenie o 20 procent na okres od kwietnia do czerwca. W tym czasie zasiłek macierzyński również został mi odcięty o wskazane 20%, w takim wypadku otrzymuje tylko 60% a nie 80%. Zawiadomiona zostałam o tym fakcie tylko pismem z działu płac. Czy pracodawca może w taki sposób postąpić?? Pozdrawiam.
Witam, jestem w takiej samej sytuacji. Teraz dostaje o 1000 zl mniej, chciałabym się odwołać czy jest jakaś szansa?
Pani Beato, porady w indywidualnych sprawach są odpłatne – tutaj są dostępne opcje – https://kobietawpracy.pl/sklep/ Pozdrawiam!
Witam
W od 22 kwietnia przebywam na zasiłku opiekunczym przez koronawirusie w dniu 24 kwietnia pracodawca wystosował do mnie aneks do umowy w którym zawarł zmianę etatu na 3/5 i zmniejszył tym samym wynagrodzenie od 1 kwietnia , zaszłam w ciążę , nadal jestem na zasiłku opiekunczym , pracodawca nie odprowadza tym samym przez ten okres składek moje pytanie jak będzie liczony mój zasiłek chorobowy i macierzyński z góry dziękuję za informację , pozdrawiam i życzę dużo zdrowia
Dzień dobry! Dziękuje za komentarz jednak nie udzielam porad indywidualnych w komentarzach. Jeśli Pani takiej potrzebuje to tutaj https://kobietawpracy.pl/sklep/ znajdują się dostępne opcje. Pozdrawiam serdecznie!
Dzień dobry.
Obecnie przebywam na 12 miesięcznym urlopie macierzyńskim(wychowawczym?) i otrzymuje 80% wysokości wynagrodzenia. Jeśli zajdę w ciąże pod koniec tego urlopu to jakiej wysokości przysługuje mi L4 w drugiej ciąży? Jest to 100% wynagrodzenia które mam na umówię o prace czy średnia z ostatnich 12 miesięcy, czyli 80%; i następnie na macierzyńskim będzie to 80% z 80% czyli powiedzmy jakieś 65% z tego co na umowie?
Powrót do pracy rozpocznę od wykorzystania zaległego urlopu. Czy wysokość wynagrodzenia za urlop to 100% z umowy o prace? I jeśli wysokość na L4 jest średnią z 12 miesięcy to ile czasu muszę pracować żeby miało to wpływ na jego wysokosc (czy miesiąc urlopu już podnosi średnią czy musi to być kilka miesięcy pracy)?
Jeśli wrócę do pracy i nie będę w ciąży, czy właściciel firmy ma prawo wręczyć mi wypowiedzenie? (Podobno jest jakiś „okres ochronny”).
Dziękuje za odpowiedzi, pozdrawiam
Dzień dobry Pani Aniu, dziękuje za komentarz jednak nie udzielam porad indywidualnych w komentarzach. Jeśli Pani takiej potrzebuje to tutaj https://kobietawpracy.pl/sklep/ znajdują się dostępne opcje. Pozdrawiam serdecznie!
Dzień dobry,
Mój problem jest w temacie ale o jeszcze innej sytuacji. W przypadku umowy o prace na czas określony (do września 2021) w wymiarze 1/2 etatu, przejść musiałam na L4 od 20 października (ciąża zagrożona) a pracodawca zwiększył mi etat do pełnego dopiero od 15 listopada. Który wymiar pracy będzie brany pod uwagę przy wyliczaniu zasiłku – zwolnienie jest kontynuowane? Czy jest jakiś sposób żeby, w razie niekorzystnego wariantu ponownie przeliczono mi podstawę do świadczenia (po nowych zasadach wymiaru pracy)?
Dzień dobry Pani Iwno, przygotowuje właśnie wpis na temat nowelizacji przepisów. Proszę zajrzeć na blog za parę dni 🙂 Pozdrawiam!
dzien dobry,
Byc moze juz pojawilo sie podobne pytanie ale chcialabym miec pewnosc – jestem zatrudniona na cz.nieokreslony od ponad dwoch lat. W pazdzierniku tego roku,przeszlam z pelnego etatu na 3/4 etatu i mam obnizona pensje. Czy zwolnienie lekarskie bedzie to 100% pensji i czy zasilek macierzynski bedzie to 80% sredniej wynagrodzenia z 12 miesiecy?(czy bedzie brany pod uwage okres kiedy mialam wyzsza pensje)? Czy jesli nie bede chciala isc na urlop rodzicielski to urlop macierzynski jest platny 100% tak jak chorobowy?
Dziekuje.
Dzień dobry, proszę zajrzeć do najnowszych wpisów na blogu o zmianach wymiaru etatu w związku z cuvidem 🙂 Pozdrawiam!
Świetny artykuł! Bardzo pomocny! Nurtuje mnie jednak pytanie co w sytuacji kiedy np. kobieta przebywała na L4 ciążowym np. tydzien i wróciła do pracy. Czy wtedy macierzyński zostaje obliczony od dnia wzięcia L4 – 12 pełnych miesięcy wstecz?
Zasada jest taka, że jestli pomiędzy poszczególnymi zasiłkami przerwa była krótsza niż 3 miesiące to podstawy zasiłku nie oblicza się na nowo, no chyba, że była zmiana wymiaru etatu. Ale z kolei trzeba patrzeć czy ta zmiana miała związek z ustawą covidową – proszę zajrzeć do najnowszych wpisów na blogu w tym temacie 🙂 Pozdrawiam!
Dzien dobry.
Planuje isc na zwolnienie lekarskie od stycznia 2021.Rodzę w lipcu 2021.Czy zasiłek macierzyński bedzie naliczony ze średniej wynagrodzenia 12 msc sprzed choroby czy dopiero 12msc poprzedzających urodzenie dziecka?
Dziekuje.
Jeśli pomiędzy l4 a macierzyńskim nie będzie przerwy to zasada jest taka, że liczy się 12 miesięcy sprzed l4. Ale na pewno trzeba sprawdzić wszystko indywidualnie, ponieważ inaczej będzie w przypadku zmiany wymiaru etatu, a jeszcze inaczej może być jeśli będą wprowadzone jakieś zmiany w związku z covid. Pozdrawiam!
Dzień dobry, mam ogromny problem aby znaleźć odpowiedź na nurtujące mnie pytanie.
Co jeśli jestem zatrudniona na umowę o pracę u dwóch pracodawców równocześnie na pełen etat
I pracodawca: umowa na czas nieokreślony od 5 lat
II pracodawca: umowa na czas nieokreślony od stycznia 2021
W jaki sposób obliczany będzie zasiłek macierzyński gdybym w 2020 (czyli zanim przepracuje 12 miesięcy u II pracodawcy) zaszła w ciążę? Jaki wpływ na te obliczenia miałoby moje przejście na L4 również przed upływem tych 12 miesięcy? Czy jest szansa abym otrzymała 80% suma wynagrodzeń od obu pracodawców jeśli urodzę na początku 2021, ale już w 2020 przejdę na l4?
Dzień dobry, Pani sytuacja wymaga indywidualnej analizy. Jeś.li jest Pani zainteresowana to zapraszam tutaj https://kobietawpracy.pl/sklep/ Pozdrawiam!
Witam. Tak się zastanawiam nad taką sytuacją . Prowadzę działalność gospodarczą i z tego tytułu podlegam ubezpieczeniom. Jestem w ciąży i aktualnie przebywam na zwolnieniu lekarskim. Za dwa tygodnie urodzę dziecko i przejdę na zasiłek macierzyński. W trakcie zasiłku chcę podjąć pracę na umowę o pracę. Czy w sytuacji zwolnienia lekarskiego (podczas zasiłku macierzyńskiego) na własną chorobę lub opiekę z tytułu umowy o pracę będzie mi przysługiwało wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek? I jak taka absencja wpłynie na zasiłek macierzyński z działalności?
Dzień dobry musiałabym przeanalizować Pani sytuację indywidualnie. Pozdrawiam!
Witam, jestem na macierzyńskim, lecz zaraz mi się kończy i ide na 2-miesięczny zaległy urlop. Planuje drugie dziecko. A w mojej pracy muszę iść od razu na l4 płatne 100%. Czy podczas kolejnej ciąży wypłaty są obliczane z 12 ostatnich miesięcy tj z okresu macierzyńskiego płatnego 80%? Czy z okresu w którym pracowałam i będą wypłaty podobne do do mojego poprzedniego l4?
Pozdrawiam
Dzień dobry, musiałabym sprawdzić Pani historię zasiłkowa – ważne są ewentualne przerwy w zasiłkach, ich czas trwania, i to czy w międzyczasie doszło np. do zmiany wymiaru czasu pracy. Standardem jest to, że jeśli nie było przerwy pomiędzy zasiłkami lub była krótsza niż 3 miesiące i nie było również zmiany wymiaru czasu pracy to obowiązuje stara podstawa (przyjęta do pierwszego zasiłku). Ale tak jak wspomniałam, zawsze należy to sprawdzić indywidualnie. Pozdrawiam!
Dzień Dobry .
Czy kobieta która zaczęła pracę na okres próbny 3 miesiące . Dowie się że jest w ciąży i pójdzie na L4 po 31 dniach przepracowanych .
Czy takiej Pani należy się macierzyński 80 procent? jeśli to zgłosi do pracodawcy oczywiście.
Jest on naliczany z 12 miesięcy a pani przepracowała miesiąc lub ewentualnie 2 a potem L4
Ciekawy artykuł. Ale sam zastanawiam się, jakie prawa przysługują kobiecie, która podpisała umowę we wrześniu 2020 i rodzi we wrześniu 2021 roku. Teoretycznie będzie te 12 miesięcy, ale co w przypadku, gdy urodzi np. wcześniej. To jak należy liczyć średnia na macierzyńskim, z ilu miesięcy?
Wcześniej była umowa zlecenie u tego samego pracodawcy, a jeszcze wcześniej umowa o pracę u innego.