Irena Pacholewska-Urgacz

radca prawny

Jestem radcą prawnym od niemal 8 lat. Specjalizuję się w prawie pracy. Obecnie kancelarię prawną prowadzę w Katowicach...
[Więcej >>>]

Pomoc prawna

Wysokość zasiłku macierzyńskiego

Irena Pacholewska-Urgacz17 stycznia 201935 komentarzy

Wysokość zasiłku macierzyńskiegoOstatnio zwróciła się do mnie Klientka w sprawie z prośbą o poradę, jaka powinna być wysokość zasiłku macierzyńskiego. W jej przypadku zasiłek macierzyński został wypłacony w wysokości o wiele niższej, niż zasiłek chorobowy, który otrzymywała przed urodzeniem dziecka.

Pracodawca poinformował ją, że podstawa wymiaru zasiłku została ustalona na nowo po zmianie etatu. Faktycznie, w przypadku mojej Klientki, w trakcie przebywania przez nią na L4 doszło do obniżenia wymiaru czasu pracy.

Jak obliczyć podstawę zasiłku macierzyńskiego

Zasadą jest, że podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających chorobę. Podobnie oblicza się podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego.

Jaka natomiast powinna być wysokość zasiłku macierzyńskiego, w sytuacji, gdy przyszła mama przebywa w ciąży na zwolnieniu lekarskim i w jego trakcie rodzi dziecko?

Raz ustalona podstawa wymiaru obowiązuje, dopóki przerwa pomiędzy okresami pobierania poszczególnych zasiłków jest krótsza niż trzy miesiące. Jeżeli zatem podczas zwolnienia chorobowego urodzisz dziecko i pójdziesz na urlop macierzyński, to podstawa Twojego zasiłku macierzyńskiego powinna pozostać bez zmian.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego

Ważne! Zwróć proszę uwagę, że to nie oznacza, że pieniądze, które dostaniesz na urlopie macierzyńskim będą dokładnie w takiej samej wysokości, jak te, które dostawałaś podczas choroby.

Jeśli w ciągu 21 dni od urodzenia dziecka złożysz wniosek o udzielenie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, to wówczas zasiłek otrzymasz w wysokości 80 % (a nie 100 % jak podczas choroby w ciąży).

Zmiana etatu

A co, jeżeli w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim dojdzie do zmiany Twojego wymiaru czasu pracy. Może się tak stać, jeśli np. podpisałaś aneks do umowy o pracę, zgodnie z którym twój wymiar czasu pracy uległ zmianie.

Zgodnie z przepisami, jeżeli w okresie, który bierze się pod uwagę dla wyliczenia podstawy wymiaru, miała miejsce zmiana wymiaru czasu pracy, to podstawę wymiaru zasiłku wylicza się na nowo. W efekcie wysokość zasiłku macierzyńskiego zmieni się.

I tu zaczynają się schody…

Zakres tych dwóch przepisów nie jest jednoznacznie określony, a spór na temat ich interpretacji pomiędzy ZUS-em a sądami trwa.

I tak, zdaniem ZUS-u nawet jeśli między okresami pobierania zasiłków chorobowego i macierzyńskiego nie było przerwy wynoszącej co najmniej 3 miesiące, to podstawę zasiłku macierzyńskiego należy obliczyć na nowo, jeśli w okresie przebywania na zasiłku chorobowym doszło do zamiany wymiaru czasu pracy.

I zgodnie z taką interpretacją przepisów często postępują pracodawcy bojąc się zakwestionowania swoich wyliczeń przez ZUS.

A w sądzie?

Jedna z decyzji ZUS przedstawiająca takie rozumienie przepisów jak opisałam Ci powyżej została zaskarżona do sądu.

W toku procesu sądowego sprawa doszła do Sądu Najwyższego, który nie zgodził się z takim poglądem i w wyroku z 2016 r. (II UK 206/15) powiedział, że podstawy wymiaru zasiłku z ubezpieczenia chorobowego nie ustala się na nowo, gdy zmiana wymiaru czasu pracy następuje w trakcie nieprzerwanego pobierania zasiłków tego samego lub innego rodzaju.

Pomimo jednak takiego wyroku Sądu najwyższego ZUS nadal trzyma się swojej wcześniejszej interpretacji.

Co w takiej sytuacji możesz zrobić

Możesz odwołać się od niekorzystnej decyzji ZUS do sądu.

Pamiętaj jednak, że wyrok Sądu Najwyższego nie jest obowiązującym prawem. Oczywiście dla sądu rozpoznającego Twoją sprawę będzie on na pewno istotną wskazówką, ale nie będzie tego sądu wiązał.

***

Droga Czytelniczko, zachęcam Cię do kontaktu ze mną
w każdej ważnej dla Ciebie sytuacji.
Pisz na adres: kontakt@kobietawpracy.pl

***

Zdjęcie: Juliette Leufke na Unsplash.com

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 664 769 349e-mail: kontakt@kobietawpracy.pl

{ 35 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Iza 25 sierpnia, 2019 o 19:35

Witam,
Moja sytuacja jest inna i nie mogę znaleźć odpowiedzi na moje wątpliwości. Większość opisywanych sytuacji dotyczy zmiany na gorsze. Natomiast ja będąc w ciąży(i nie ukrywając tego faktu, bo było już widać) zmieniłam pracę na lepszą tj. wyższe stanowisko i wyższe wynagrodzenie u innego pracodawcy i umowa o pracę na czas nieokreślony. W poprzedniej pracy również byłam zatrudniona na umowę o pracę i na czas nieokreślony. Przejście było płynne bez przerw w zatrudnieniu. Jak zostanie obliczona wysokość macierzyńskiego? Na podstawie średniej z 12 miesięcy, zatem również z zarobków z poprzedniej pracy? Czy na podstawie zarobków u nowego pracodawcy? Czy ma znaczenie długość zatrudnienia u nowego pracodawcy? Czy pójście na zwolnienie lekarskie na miesiąc lub dwa przed porodem obniży mój macierzyński (liczony ze średniej?)? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Odpowiedz

Irena Pacholewska-Urgacz 26 sierpnia, 2019 o 14:47

Dzień dobry, bardzo ciekawe pytanie, napiszę o tym na blogu 🙂 Natomiast tak na szybko – zasadą jest, że liczy się z wynagrodzenia u nowego pracodawcy. A co do wysokości zasiłku to jeśli pomiędzy zwolnieniem lekarskim, a urodzeniem dziecka nie ma przerwy to wysokość nie ulega obniżeniu. Pisałam o tym na blogu tutaj: https://kobietawpracy.pl/zasilek-macierzynski-zmiana-etatu/

Odpowiedz

Iza 26 sierpnia, 2019 o 21:26

Dziękuję za odpowiedź. Kiedy zatem najkorzystniej jest zacząć zwolnienie lekarskie? (wiem że to nie jest do końca właściwe pytanie) Obecnie jeszcze pracuję, ale jest mi coraz trudniej i lekarz sugeruje, że jestem już mocno przemęczona(kręgosłup, puchnące nogi itp.). Prawdopodobnie zatem nie będę w stanie pracować do dnia porodu. Jeśli zdecyduję się rozpocząć zwolnienie i pozostać na nim do porodu(a zostało mniej niż 3 miesiące), to czy powinnam zadbać żeby to były pełne miesiące. Czy rozpoczęcie zwolnienia w połowie lub przed połową miesiąca obniży mi średnią i co za tym idzie macierzyński(to byłaby średnia z 2-3 miesięcy, więc matematycznie to może robić różnicę przy jednej połowicznej pensji) ? Dziękuję z góry za pomoc

Odpowiedz

Irena Pacholewska-Urgacz 28 sierpnia, 2019 o 08:47

Pani Izo, ta sprawa już wymaga indywidualnej analizy poza forum. Namiary na mnie znajdzie Pani tutaj https://kobietawpracy.pl/kontakt/ Pozdrawiam ciepło.

Odpowiedz

Paola 25 lutego, 2020 o 20:17

Czyli w odwrotnej sytuacji, jeśli zmieniłam pracodawcę i obecnie zarabiam mniej, to zasiłek macierzyński nie będzie uwzględniał 12 miesięcy wstecz, ale tylko te u nowego pracodawcy?

Odpowiedz

Irena Pacholewska-Urgacz 26 lutego, 2020 o 09:47

Tak, dokładnie. Pod uwagę bierze się zatrudnienie u aktualnego pracodawcy. Pozdrawiam!

Odpowiedz

Beata 30 sierpnia, 2019 o 16:43

Dzien dobry,
Ja mam inna sytuacje, w styczniu tego roku miałam zwolnienie L4 1 dzien, luty 5 dni a w maju 6 dni. W okresie marcowym została wypłacona mi premia oraz dostałam podwyżkę w pracy . Na zwolnienie przed porodem poszłam w lipcu. Naliczona podstawa została mi ze średniej wynagrodzeń z 2018 roku, gdzie moje średnie wynagrodzenie było znacząco niższe. Usłyszałam ze podstawa wyliczana jest z 3 miesięcy które sa nie przerwane zwolnieniami. Czy to prawidłowa interpretacja? Czuje sie mocno pokrzywdzona ponieważ zwolnienie było brane na chorobę dziecka i przez moja niewiedzę na macierzyńskim będę zarabiać tyle jak 1,5 roku wcześniej .

Odpowiedz

Irena Pacholewska-Urgacz 2 września, 2019 o 09:47

Dzień dobry Pani Beato, dziękuję za komentarz. Generalnie zasada jest tak jak piszę w artykule https://kobietawpracy.pl/zasilek-macierzynski-zmiana-etatu/ że podstawa pozostaje taka sama, jeśli przerwa pomiędzy zasiłkami nie przekracza 3 miesięcy. Jeśli natomiast potrzebuje Pani indywidualnej porady to proszę o kontakt https://kobietawpracy.pl/kontakt/ 🙂 Pozdrawiam ciepło!

Odpowiedz

Klaudia 13 października, 2019 o 23:59

Witam, piszę do Pani z serdecznym zapytaniem. Od marca 2017 roku jestem zatrudniona w firmie( oczywiście najpierw na czas określiły, następnie już od prawie 1,5 roku na umowę o pracę na czas nieokreślony) na 1/4 etatu; ze względu na to,
iż jestem również studentką. Od prawie 2
miesięcy zmieniłam wymiar czasu pracy na cały etat. Parę dni temu dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Bardzo źle znoszę pierwszy trymestr, wciąż wymiotuję i mam niestety inne dolegliwości ciążowe 🙁 Mój lekarz chce wysłać mnie na L4 również ze względu na to, iż przez duże problemy z tarczycą, jest spore prawdopodobieństwo zagrożenia ciąży. Czy w świetle nowych przepisów na ewentualnym L4 zostanie mi wypłacone świadczenie średniej z 12 ostatnich miesięcy, czy też pensję którą otrzymuje teraz tzn. za pracę na cały etat. Proszę o pomoc.

Pozdrawiam Serdecznie,
Klaudia

Odpowiedz

Irena Pacholewska-Urgacz 15 października, 2019 o 04:47

Dzień dobry Pani Klaudio, dziękuję za komentarz. Kwestie wysokości podstawy wymiaru wymagają jednak analizy konkretnego przypadku. W razie potrzeby zapraszam na indywidualną poradę. Pozdrawiam!

Odpowiedz

Monika 9 października, 2019 o 15:12

A ja mam inne jeszcze pytanie 🙂
1.09.2019 podpisałam umowę o pracę na 1/1 etatu (od 1.5roku byłam zatrudnieniona u tego samego pracodawcy, teraz po prostu zwiększono mi etat i wynagrodzenie). 25.09.2019 poszłam na L4 że względu na zagrożenie ciąży i to zwolnienie przedłuży się już do końca ciąży. To na jakiej podstawie wyliczony zostanie mi zasiłek chorobowy? Na podstawie 12 miesięcy z 0.5 etatu czy września 2019 z 1 etatu?

Odpowiedz

Irena Pacholewska-Urgacz 15 października, 2019 o 04:52

Dzień dobry Pani Moniko, dziękuję za komentarz. Kwestie wysokości podstawy wymiaru wymagają analizy konkretnego przypadku. W razie potrzeby zapraszam na indywidualną poradę. Pozdrawiam!

Odpowiedz

Iwona 30 października, 2019 o 06:26

witam!
Jestem lekarzem rezydentem. w lutym kończy mi się umowa ze szpitalem- kończę rezydenturę ( opłacaną mi przez państwo). Będę > 12 tyg. ciąży, czy umowa o pracę w tym przypadku przedłuża mi się do dnia porodu? wiem, że dyrektor w lutym podpisze ze mną nową umowę, ale jedynie na rok, czyli umowa skończy się w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego. Nie będę mieć też doliczonego dodatku dyżurowego. Czy w takim razie opłaca mi się podpisywać nową umowę o pracę? pozdrawiam
Iwona

Odpowiedz

Zosia 1 listopada, 2019 o 09:12

Witam, moja sytuacja wyglada nastepujaco, od stycznia do polowy marca bylam osobą bezrobotną. W połowie marca dostalam sie na trzy miesięczny staż, po ukończeniu stażu pracodawca dal mi umowę o pracę na 3 miesiące- do polowy września. Od polowy września otrzymalam awans na inne stanowisko jednak obnizyl etat do 3/4 ,ale podwyższył moje wynagrodzenie. Jak będzie liczone moje zwolnienie chorobowe w ciąży od polowy listopada?

Odpowiedz

Ewa 29 listopada, 2019 o 13:40

Dzień dobry, moja sytuacja jest jeszcze inna niż opisywane. Do października 2019 byłam zatrudniona na umowę o pracę na czas określony ( przez 5 lat). Następnie u tego samego pracodawcy, z tygodniową przerwą, zostałam zatrudniona na umowę zlecenie do 2021 roku. Moje obecne zarobki są niższe. Jaki okres będzie brany do wyliczenia zasiłku chorobowego i macierzyńskiego?

Odpowiedz

Irena Pacholewska-Urgacz 2 maja, 2020 o 14:29

Dzień dobry, Pani pytanie kwalifikuje się do indywidualnej analizy – a ja nie udzielam porad w indywidualnych sprawach w komentarzach. Jeśli jest Pani zainteresowana poradą to porze o kontakt: https://kobietawpracy.pl/kontakt/

Odpowiedz

Marta 13 grudnia, 2019 o 23:06

Dzień dobry, mam pytanie co do wysokości zasiłku macierzyńskiego. Jestem zatrudniona na umowę o pracę w firmie od marca 2019 i początkowo był to wymiar 1/4 etatu. Od czerwca 2019 zaczęłam pracować na pełen etat. Moje wynagrodzenie w związku z tym znacząco wzrosło. Reasumując przez 3 miesiące pracowałam na 1/4 etatu a następnie przez 6 miesięcy na pełen etat. Z którego okresu zostanie policzone mój zasiłek? Czekam na informacje, pozdrawiam.

Odpowiedz

Irena Pacholewska-Urgacz 3 stycznia, 2020 o 07:20

Dzień dobry! Pani Marto zasadą jest, że zasiłek liczy się z 12 miesięcy, a jeśli była zmiana wymiaru etatu w ich trakcie to od tej zmiany. Ale proszę pamiętać, że ZUS kontroluje to, czy zmiana wymiaru etatu rzeczywiście w praktyce miała miejsce oraz czy była uzasadniona, a nie tylko wprowadzona po to, aby podwyższyć zasiłek. Jeśli dojdzie do przekonania, że zmiana wymiaru etatu miała na celu jedynie uzyskanie wyższego zasiłku to może go obniżyć. Pisałam o tym tutaj: https://kobietawpracy.pl/zus-obnizka-wynagrodzenia/

Odpowiedz

Anna 7 stycznia, 2020 o 18:31

Dzień dobry,
Czy jeśli w ciągu 12 miesięcy przed porodem otrzymuje się poza wypłatą dodatki typu premia uznaniowa, premia świąteczna, nagroda jubileuszowa – czy one podwyższają zasiłek macierzyński?

Odpowiedz

Irena Pacholewska-Urgacz 9 stycznia, 2020 o 21:33

Pani Anno, to co konkretnie wchodzi w podstawę wymiaru zależy od wielu czynników – trzeba to zawsze przeanalizować indywidualnie. Pozdrawiam!

Odpowiedz

Renata 14 stycznia, 2020 o 06:44

Dzień dobry. Chciałabym zapytać, czy w okresie poprzedzającym zwolnienie lekarskie należy liczyć pełne trzy miesiące. Tzn. jeśli na zwolnieniu przebywałam 6 i 7 grudnia, a we wrześniu otrzymałam podwyżkę, to czy pójście na zwolnienie z powodu ciąży 8 marca gwarantowaloby mi wyższy zasiłek, czy musiałabym czekać do 1 kwietnia. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie Renata

Odpowiedz

Irena Pacholewska-Urgacz 2 maja, 2020 o 14:27

Dzień dobry, Pani pytanie kwalifikuje się do indywidualnej analizy – a ja nie udzielam porad w indywidualnych sprawach w komentarzach. Jeśli jest Pani zainteresowana poradą to porze o kontakt: https://kobietawpracy.pl/kontakt/

Odpowiedz

Joanna 1 lutego, 2020 o 18:11

Dzień dobry,
W jaki sposób nalicza się podstawę do zasiłku macierzyńskiego w sytuacji, w której:
– na umowę o pracę pracuję od września 2019r. (2/3 etatu);
– termin porodu mam na maj 2020r.;
– w każdym miesiącu miałam jakieś zwolnienie lekarskie (żadne nie przekraczało połowy miesiąca)?
Podczas wizyty w ZUS-ie dowiedziałam się, że kiedy w jakimś miesiącu było się na zwolnieniu lekarskim, które było dłuższe niż połowa miesiąca, ZUS nie bierze takiego miesiąca pod uwagę, obliczając średnią do zasiłku macierzyńskiego. Natomiast w przypadku zwolnienia krótszego niż połowa miesiąca “dopełnia się” do pełnego miesiąca i bierze się taki miesiąc pod uwagę przy obliczaniu podstawy zasiłku macierzyńskiego.
Potem dowiedziałam się, że ZUS bierze pod uwagę odstęp pomiędzy zwolnieniami lekarskimi i że musi on wynieść minimum 3 miesiące kalendarzowe. Czy jeśli ten odstęp jest krótszy niż 3 m-ce, zasiłek macierzyński nie przysługuje w ogóle?
Będę wdzięczna za informacje.

Odpowiedz

Irena Pacholewska-Urgacz 27 lutego, 2020 o 11:00

Dzień dobry Pani Joanno, bardzo dziękuję za komentarz. Pani sytuacja wymaga indywidualnej analizy, a ja nie udzielam porad w sprawach indywidualnych w komentarzach na blogu. w razie potrzeby proszę o kontakt. Pozdrawiam!

Odpowiedz

Hania 28 lutego, 2020 o 18:28

Dzień dobry. Wróciłam do pracy po urlopie wychowawczym 2.01.2019 i pracowałam do 30.12.2019, zatem niepełny rok. W tym okresie niestety nie zachowałam min. 3 miesięcznej przerwy między zwolnieniami. Od 31.12.2019 do 27.02.2020 przebywałam na l4 z powodu zagrożonej ciąży. Podstawa zasiłku nie objęła mojej podwyżki, którą otrzymałam w maju. Wróciłam z dniem 28 lutego 2020 i planuje pracować 3 miesiące kalendarzowe: marzec, kwiecień, maj. Czy podstawa zasiłku zostanie przeliczona na nowo i czy zostaną wzięte pod uwagę zarobki tylko z tych ostatnich trzech miesięcy?

Odpowiedz

Irena Pacholewska-Urgacz 3 marca, 2020 o 09:08

Dzień dobry Pani Haniu, dziękuję za pytanie. Pani sytuacja wymaga indywidualnej analizy, a ja nie udzielam takich w komentarzach. Pozdrawiam!

Odpowiedz

Katarzyna 8 marca, 2020 o 22:41

Dzień dobry, będę wdzięczna za odpowiedź na pytanie, jak się ma sytuacja w przypadku zmiany wymiaru etatu na mniejszy (u tego samego pracodawcy, z własnej inicjatywy) – czy zasiłek macierzyński jest liczony na podstawie nowej wysokości wynagrodzenia, czy też na podstawie ostatnich 12 miesięcy? Pozdrawiam

Odpowiedz

Irena Pacholewska-Urgacz 9 marca, 2020 o 15:58

Dzień dobry, zgodnie z przepisami nie ma znaczenia czy etat się zwiększył czy zmniejszył.

Odpowiedz

Ilona 8 maja, 2020 o 20:48

Witam. Pytanie mam z całkiem innej beczki. W dobie naszego koronawirusa pracodawca zmniejszył etat oraz wynagrodzenie o 20 procent na okres od kwietnia do czerwca. W tym czasie zasiłek macierzyński również został mi odcięty o wskazane 20%, w takim wypadku otrzymuje tylko 60% a nie 80%. Zawiadomiona zostałam o tym fakcie tylko pismem z działu płac. Czy pracodawca może w taki sposób postąpić?? Pozdrawiam.

Odpowiedz

Beata 11 lipca, 2020 o 04:58

Witam, jestem w takiej samej sytuacji. Teraz dostaje o 1000 zl mniej, chciałabym się odwołać czy jest jakaś szansa?

Odpowiedz

Irena Pacholewska-Urgacz 28 lipca, 2020 o 13:12

Pani Beato, porady w indywidualnych sprawach są odpłatne – tutaj są dostępne opcje – https://kobietawpracy.pl/sklep/ Pozdrawiam!

Odpowiedz

MatrA 21 maja, 2020 o 18:21

Witam
W od 22 kwietnia przebywam na zasiłku opiekunczym przez koronawirusie w dniu 24 kwietnia pracodawca wystosował do mnie aneks do umowy w którym zawarł zmianę etatu na 3/5 i zmniejszył tym samym wynagrodzenie od 1 kwietnia , zaszłam w ciążę , nadal jestem na zasiłku opiekunczym , pracodawca nie odprowadza tym samym przez ten okres składek moje pytanie jak będzie liczony mój zasiłek chorobowy i macierzyński z góry dziękuję za informację , pozdrawiam i życzę dużo zdrowia

Odpowiedz

Irena Pacholewska-Urgacz 28 czerwca, 2020 o 13:29

Dzień dobry! Dziękuje za komentarz jednak nie udzielam porad indywidualnych w komentarzach. Jeśli Pani takiej potrzebuje to tutaj https://kobietawpracy.pl/sklep/ znajdują się dostępne opcje. Pozdrawiam serdecznie!

Odpowiedz

Ania 27 maja, 2020 o 09:39

Dzień dobry.

Obecnie przebywam na 12 miesięcznym urlopie macierzyńskim(wychowawczym?) i otrzymuje 80% wysokości wynagrodzenia. Jeśli zajdę w ciąże pod koniec tego urlopu to jakiej wysokości przysługuje mi L4 w drugiej ciąży? Jest to 100% wynagrodzenia które mam na umówię o prace czy średnia z ostatnich 12 miesięcy, czyli 80%; i następnie na macierzyńskim będzie to 80% z 80% czyli powiedzmy jakieś 65% z tego co na umowie?

Powrót do pracy rozpocznę od wykorzystania zaległego urlopu. Czy wysokość wynagrodzenia za urlop to 100% z umowy o prace? I jeśli wysokość na L4 jest średnią z 12 miesięcy to ile czasu muszę pracować żeby miało to wpływ na jego wysokosc (czy miesiąc urlopu już podnosi średnią czy musi to być kilka miesięcy pracy)?

Jeśli wrócę do pracy i nie będę w ciąży, czy właściciel firmy ma prawo wręczyć mi wypowiedzenie? (Podobno jest jakiś “okres ochronny”).

Dziękuje za odpowiedzi, pozdrawiam

Odpowiedz

Irena Pacholewska-Urgacz 28 czerwca, 2020 o 13:27

Dzień dobry Pani Aniu, dziękuje za komentarz jednak nie udzielam porad indywidualnych w komentarzach. Jeśli Pani takiej potrzebuje to tutaj https://kobietawpracy.pl/sklep/ znajdują się dostępne opcje. Pozdrawiam serdecznie!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@kobietawpracy.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: