Irena Pacholewska-Urgacz

radca prawny

Jestem radcą prawnym, specjalizuję się w prawie pracy. Propaguje wiedzę na temat prawnych aspektów kobiecej kariery i przedsiębiorczości. Piszę o inspirujących kobietach.
[Więcej >>>]

Sklep

O mnie

Dzień dobry!

Na początek kilka słów o mnie

Nazywam się Irena Pacholewska-Urgacz i jestem radcą prawnym od ponad 10 lat, specjalizującym się w prawie pracy i sprawach ZUS.

Skoro tu jesteś, prawdopodobnie interesują Cię tematy dotyczące kobiecej kariery. 

Być może chcesz wiedzieć, jak możesz łączyć pracę zawodową z opieką nad dzieckiem.

Być może zamierzasz dorobić do etatu i chcesz założyć własną firmę.

Być może chcesz wiedzieć, czy będziesz mieć prawo do zasiłku macierzyńskiego lub w jakiej on będzie wysokości. 

A być może wróciłaś do pracy po urlopie macierzyńskim, dowiadujesz się, że na twoje miejsce został zatrudniony ktoś inny i nie wiesz co robić.

Jeśli tak, to dobrze trafiłaś. Jestem radcą prawnym i od wielu lat zajmuję się prawem pracy. Łączę prowadzenie własnej kancelarii, pracę zawodową, z opieką nad trzema córkami. A przy tym wszystkim staram się zachować balans i znajdować czas na swoje pasje. 

Wiele lat pracowałam w topowych polskich i międzynarodowych kancelariach prawnych. Aby dowiedzieć się więcej na temat mojego wykształcenia i przebiegu kariery zerknij tutaj. Od 2018 r. prowadzę własną kancelarię Law First. Stacjonarnie działam w Katowicach, a online pracuję dla klientów z całej Polski i nie tylko. 

Piszę artykuły i udzielam wywiadów na temat prawa pracy.

Skąd wziął się pomysł prowadzenia bloga KOBIETA W PRACY?

Odkąd pamiętam, lubiłam pisać. A sprawy kobiet, ich pozycja społeczna oraz sposób wychowywania dziewczynek w naszym społeczeństwie są moim prawdziwym konikiem.

Studiowałam na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz na Uniwersytecie w Avignon we Francji. To właśnie tam zaobserwowałam, że francuskie kobiety żyją trochę inaczej, niż Polki. Francuzki, które poznałam, były pewne siebie, naturalne i niezależne, takie mają DNA. Urodzenie dziecka nie oznaczało dla nich automatycznie końca kariery zawodowej. Łączenie pracy zawodowej z wychowaniem dzieci było dla nich całkowicie naturalne i nie wiązało się z  dręczącym poczuciem winy. Spodobało mi się takie podejście do życia.

Pracując oraz rozmawiając z wieloma kobietami – klientkami, bliższymi i dalszymi znajomymi – zauważyłam, że wiele z nas ma podobne problemy. Chcemy rozwijać się zawodowo, realizować swoje pasje i cele łącząc równocześnie różne role społeczne – kobiety, żony, partnerki, matki, pracownika, szefowej, businesswoman itd.  Jednocześnie zauważyłam, że wiele kobiet nie wie, jakie w związku z tym prawa, jak zabrać się za biznes, na co zwracać uwagę w kontekście swojej kariery i życia zawodowego.

Pomyślałam, że warto w przystępny sposób pisać o sytuacji kobiet na rynku pracy. I to właśnie dlatego pojawił się pomysł na blog KOBIETA W PRACY. Po to abyś miała miejsce, gdzie znajdziesz ważne dla ciebie informacje prawne, wsparcie, inspirację, a być może impuls do działania, których ja sama tak bardzo kiedyś potrzebowałam.

Wierzę, że wiedza i doświadczenie, którymi się z tobą dzielę będą dla ciebie pomocne. Wierzę również, że dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem, mogę realnie wpłynąć na sytuację kobiet, pomóc w budowaniu ich niezależności i poczucia sprawczości. 

Zapraszam zatem, zaglądaj do mnie jak najczęściej. Mam nadzieję, że znajdziesz tu to, czego poszukujesz: wyjaśnienie przepisów dotyczących prawa pracy i ZUS, porady, opisy przypadków innych kobiet, omówienie twoich praw w kontekście życia zawodowego.

A jeśli potrzebujesz indywidualnej porady prawnej możesz się ze mną skontaktować bezpośrednio tu Kontakt.

Na koniec jeszcze trochę prywaty. Jak już wiesz jestem mamą trzech córek i prowadzę własną kancelarię. Pomimo natłoku obowiązków staram się żyć zdrowo i aktywnie, uprawiam jogę, pływam, gram w tenisa, i jeżdżę na nartach. Pozwala mi to zachować zdrowy balans i siłę do pracy, oraz zajmowania się domem i dziećmi ;-).

Od dziecka pasjonuję się modą, a ponadto ciągle mnie nosi – uwielbiam podróżować, kocham Francję i Włochy. Trochę więcej o mnie prywatnie możesz dowiedzieć się tutaj. 

Skoro napisałam o sobie już tak wiele, to teraz już z czystym sumieniem zapraszam Cię do lektury mojego bloga! 

Pozdrawiam Cię serdecznie,
Irena Pacholewska-Urgacz