Irena Pacholewska-Urgacz

radca prawny

Jestem radcą prawnym od niemal 8 lat. Specjalizuję się w prawie pracy. Obecnie kancelarię prawną prowadzę w Katowicach...
[Więcej >>>]

Pomoc prawna

Dwie umowy o pracę

Irena Pacholewska-Urgacz18 lutego 201925 komentarzy

Ostatnio zwróciła się do mnie Klientka z prośbą o poradę. Ma dwie umowy o pracę u dwóch różnych pracodawców.

dwie umowy o pracęU jednego pracuje od wielu lat na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony i zarabia dobre pieniądze. W drugim miejscu rozpoczęła pracę kilka miesięcy temu, umowa jest na czas określony, a pieniądze są zdecydowanie mniejsze.

No, a niedawno okazało się, że jest w ciąży.

Zadzwoniła do mnie, ponieważ chciała się dowiedzieć, jak będzie wyglądać podstawa jej zasiłku macierzyńskiego. A konkretnie, czy ta druga umowa na czas określony jej tej podstawy nie obniży. Miała w związku z tym wątpliwości, czy kontynuować zatrudnienie w dwóch miejscach, czy może lepiej zrezygnować z umowy terminowej.

Dwie umowy o pracę

Mogłam rozwiać wątpliwości mojej Klientki. W przypadku kilku umów o pracę z różnymi pracodawcami, każda taka umowa stanowi odrębny tytuł ubezpieczenia.

A zatem, pełne składki do ZUS odprowadza się od każdej z nich.

Dwa zasiłki

Co za tym idzie, z każdego stosunku pracy masz prawo do odrębnego zasiłku macierzyńskiego (o ile oczywiście w dniu porodu będziesz objęta ubezpieczeniem chorobowym).

Nie ma zatem potrzeby rezygnowania z umowy, z której uzyskuje się niższe wynagrodzenie, ponieważ nie wpłynie ona na podstawę zasiłku z innej umowy.

 A co z umową na czas określony?

O tym, że umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu pisałam Ci już tutaj.

I w przypadku mojej Klientki, tak właśnie będzie 😀.  Jej umowa kończy się w połowie roku, a poród planowany jest na jesień 😀

A zatem jeśli chodzi o dwie umowy o pracę, wszystko się wyjaśniło. Ale wiadomo, w życiu wszystko bywa zazwyczaj bardziej skomplikowane 😉.

I żeby było ciekawiej, moja Klientka do tego wszystkiego prowadzi również działalność gospodarczą. Ale o prowadzeniu działalności w kontekście ciąży, napiszę już innym razem.

***

Photo by rawpixel on Unsplash

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 664 769 349e-mail: kontakt@kobietawpracy.pl

{ 25 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Oliwia 5 sierpnia, 2019 o 12:21

Witam serdecznie,
Czy w odniesieniu do powyższego tematu ma znaczenie od kiedy każda z umów jest zawarta? Jestem w podobnej sytuacji, mam dwie umowy o pracę na czas nieokreślony z dwoma pracodawcami.
Pierwsza, na 7/8 etatu zawarta od stycznia 2018, druga na 1/8 etatu zawarta od grudnia 2018 roku, planowany termin porodu to wrzesień 2019. W jaki sposób liczony będzie mój zasiłek macierzyński? Sumarycznie na podstawie 12 miesięcy poprzedzających, czy dla każdej umowy osobno? Dla pierwszej na podstawie 12 miesięcy, a dla drugiej na podstawie tylko 9 miesięcy, od kiedy była zawarta?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Irena Pacholewska-Urgacz 8 sierpnia, 2019 o 09:42

Dzień dobry, zasada jest taka, że z każdego tytułu (czyli z każdej umowy) podstawę liczy się osobno 🙂

Odpowiedz

Angelika 21 sierpnia, 2019 o 20:58

Dzień dobry,
Czyli jeśli jedna umowa jest na czas nieokreślony, a druga kończy się 3 miesiące po porodzie, to z każdej z nich należy się urlop macierzyński roczny płatny 80%?:)

Odpowiedz

Irena Pacholewska-Urgacz 23 sierpnia, 2019 o 12:25

Dzień dobry 🙂 to, że umowa kończy się w trakcie urlopu macierzyńskiego nie powoduje utraty prawa do zasiłku. W przypadku tej umowy, która się skończy nie będzie już Pani na urlopie macierzyńskim, ale zasiłek będzie nadal wypłacany przez ZUS. Jesli wybrała Pani opcję 80 % przez rok to w takiej wysokości. Pozdrawiam!

Odpowiedz

Jolanta 11 października, 2019 o 00:16

Witam, jeśli 80% zasiłki macierzyńskiego z jednej umowy o pracę wynosi ponad 1500 zł a z drugiej umowy o pracę 600 zl to czy zasiłek z drugiej umowy będzie podwyższany do kwoty 1000zl?pierwszy zasiłek wypłaca pracodawca a drugi ZUS.

Odpowiedz

Irena Pacholewska-Urgacz 15 października, 2019 o 05:31

Pani Jolanto, na potrzeby podwyższenia bierze się pod uwagę łączną kwotę zasiłków.

Odpowiedz

Kinga 24 października, 2019 o 15:54

Pani Ireno, pracuję na dwóch umowach o pracę ( jedna czas nieokreślony, druga do stycznia 2020r.). Poród mam w maju. Jak wygląda u mnie sprawa z macierzyńskim, L4 itp? Dodam, że jedna praca to najniższa krajowa, a druga pensja trochę wyższa. Obie umowy 1/1 etat, z czego jedna to praca zdalna. Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

Odpowiedz

Irena Pacholewska-Urgacz 26 lutego, 2020 o 12:21

Pani Kingo, każda umowa to oddzielny stosunek pracy i co do zasady oddzielny tytuł do ubezpieczeń. Co do umowy na czas określony proszę zajrzeć tutaj: https://kobietawpracy.pl/ciaza-umowa-o-prace-na-czas-okreslony/ Pozdrawiam!

Odpowiedz

Marta 25 listopada, 2019 o 19:20

Dzień dobry!
Jestem aktualnie w 26 tygodniu ciąży.
Ponoć od stycznia 2020 roku szykują się zmiany, jeśli chodzi o chorobowe tj. okres wyczekiwania. Od ponad kilku lat jestem zatrudniona na 1/8 umowa o pracę. W sierpniu 2019 dołączyłam do dobrowolnego chorobowego z tytułu umowy zlecenie.
Następnie dnia 15.10.2019 zostałam zatrudniona na umowę o pracę pelen etat.
I teraz moje pytanie czy związku z powyzszym od stycznia 2020 obowiązują mnie nowe zasady tj. okres oczekiwania związku z umową z dnia 15.10.2019 i w okresie 1 – 12 stycznia w przypadku nagłej niezdolnosci do pracy z powodu ciąży będzie to około 34 tydzien ciąży, będę pozbawiona chrobowego z tytułu umowy o pracę z 15.10 ? Zaznaczam ,że 3 dni w październiku byłam na opiekuńczym ze względu na chorobe syna.
Z góry dziękuję!

Odpowiedz

Zuzia 11 grudnia, 2019 o 08:15

Dzień dobry, obecnie pracuję w trzech miejscach i mam trzy umowy o pracę (w jednym na pół etatu na czas nieokreślony, w drugim na 1/3 do września 2020 oraz na 1/2 praca sezonowa umowa do końca grudnia ale bedzie przedłużona do końca czerwca a następnie wznowiona od września – pracodawca nie zapewnia pracy w wakacje). We wszystkich miejscach pracuje od września 2019. Jestem we wczesnym etapie ciąży jedbak podejrzewam że nie dam rady długo tak intensywnie pracować a zależy mi na możliwie najwyższym zasiłku. Czy idąc na urlop w lutym otrzymam zasiłek ze wszystkich trzech miejsc? Bedę wdzieczna za odpowiedź.

Odpowiedz

Irena Pacholewska-Urgacz 9 stycznia, 2020 o 21:39

Pani Zuziu o jakim urlopie Pani pisze? Zasada jest taka, że zasiłek macierzyński przysługuje z każdej umowy umowy o pracę aktywnej w chwili porodu, ale Pani sytuacja jest na tyle skomplikowana, że wymaga indywidualnej analizy. Pozdrawiam!

Odpowiedz

Joanna 15 stycznia, 2020 o 15:48

Dzień dobry. A jak wyglada sytuacja gdy ma się umowę o prace(na czas nieokreślony) oraz umowę zlecenie (zakładka chorobowa dodatkowo płatna) w różnych miejscach ? Czy należy się zasiłek z 2 miejsc? Czy tylko z umowy o prace?
Z góry dziękuje za odpowiedz:)

Odpowiedz

Irena Pacholewska-Urgacz 9 marca, 2020 o 16:43

Pani Joanno, rozumiem, że ubezpieczenie emerytalne i rentowe ze zlecenia było obowiązkowe? W takim przypadku jeśli to są dwie umowy z odrębnymi podmiotami to zasadniczo prawo przewiduje dwa zasiłki – ale zawsze warto zweryfikować taką sytuację indywidualnie. Pozdrawiam!

Odpowiedz

Martyna 29 lutego, 2020 o 21:52

Dzień dobry, mam dwie umowy o pracę. Jedna na czas określony, pracuję od sierpnia 2019, druga na zastępstwo- pracuję 3 rok, ale osoba zastępowana prawdopodobnie wraca we wrześniu, mam termin porodu na koniec września… Czy zasiłek macierzyński mi się należy? Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Irena Pacholewska-Urgacz 3 marca, 2020 o 09:07
Alex 14 marca, 2020 o 10:40

Dzień dobry. Zastanawiam się nad poszukaniem pracy na 1/2 ewentualnie 1/3 etatu. Obecnie pracuje na umowę o pracę na czas nieokreślony na cały etat. Praca i jedna i druga dyskwalifikuje aktywność zawodową podczas ciąży. Czy mając umowę na rok, która skończy się w trakcie trwania L4 otrzymam zasiłek macierzyński z obu stosunków, jeśli umowa będzie obowiązywała do 3go miesiąca? Czy muszę przepracować rok w drugiej pracy, żeby uzyskać prawo do świadczeń z ponad jednego etatu?

Odpowiedz

Irena Pacholewska-Urgacz 19 marca, 2020 o 10:18

Dzień dobry, Pani sprawa wymaga indywidualnej oceny. W razie potrzeby proszę o indywidualny kontakt. Pozdrawiam!

Odpowiedz

Marta 31 maja, 2020 o 23:07

Dzień dobry. A co z macierzyńskim w sytuacji, gdy ma się umowę na czas nieokreślony u jednego pracodawcy, a drugą umowę u męża w firmie? Czy wówczas i tak przysługuje macierzyński z obu zatrudnień?

Odpowiedz

Irena Pacholewska-Urgacz 28 czerwca, 2020 o 13:27

Dzień dobry Pani Marto, dziękuje za komentarz jednak nie udzielam porad indywidualnych w komentarzach. Jeśli Pani takiej potrzebuje to tutaj https://kobietawpracy.pl/sklep/ znajdują się dostępne opcje. Pozdrawiam serdecznie!

Odpowiedz

Diana 16 czerwca, 2020 o 08:49

Dzień dobry,
Mój pracodawca chce podzielić umowe na czas nieokreślony na dwie po pół etatu i jedna z nich będzie finansowana z innych źródeł. Jestem w ciąży planowany termin porodu to styczeń 2020. Co robić? Chyba ta sytuacja nie będzie dla mnie korzystna, a może po prostu skorzystać już ze zwolnienia lekarskiego?

Odpowiedz

Irena Pacholewska-Urgacz 28 czerwca, 2020 o 13:26

Dzień dobry Pani Diano, dziękuje za komentarze jednak nie udzielam porad indywidulanych w komentarzach. Jeśli Pani takiej potrzebuje to tutaj https://kobietawpracy.pl/sklep/ znajdują się dostępne opcje. Pozdrawiam serdecznie!

Odpowiedz

Agnieszka 26 sierpnia, 2020 o 19:14

Przydatna informacja! 🙂 Zastanawia mnie tylko, czy taka sama zasada obowiązuje, gdy pracownik jest zatrudniony na dwie umowy zlecenia (u innych pracodawców), od których w obu umowach odprowadzana jest składka chorobowa. W takim wypadku również zasiłek macierzyński powinien być ustalany indywidualny dla każdych z umów, czy się nie mylę?

Odpowiedz

Irena Pacholewska-Urgacz 3 września, 2020 o 13:21

To zależy od wysokości zarobków i od tego, czy z obu umów ubezpieczenia społeczne były obowiązkowe 🙂

Odpowiedz

Agnieszka 29 sierpnia, 2020 o 09:58

Dzień dobry,

Jestem na urlopie macierzyńskim. Zamarzyło mi się wykorzystać ten czas”wolnego” od mojego głównego pracodawcy na skorzystanie ze szkolenia niezwiązanego z działalnością mojego pracodawcy. Chcę skorzystać z Krajowego Funduszu Szkoleniowego z PUP. Mój obecny pracodawca, jako że jestem na macierzyńskim, nie ma interesu w składaniu wniosku dla mnie. Wymyśliłam, że zatrudnię się po znajomości w innej firmie na część etatu i z tego tytułu wystąpię o dofinansowanie z KFS. Moje pytanie brzmi: czy mam prawo podpisać drugą umowę o pracę (taka forma zatrudnienia jest warunkiem koniecznym do otrzymania dofinansowania), czy też wpłynie to jakoś negatywnie na mój zasiłek macierzyński (zostanie pomniejszony lub przestanie być wypłacany)?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Irena Pacholewska-Urgacz 3 września, 2020 o 12:27

Dzień dobry, na otrzymywany zasiłek zawarcie drugiej umowy nie wypłynie. Inna umowa o pracę jest osobym tytulem do ubezpieczeń. Natomiast inną kwestią jest zatrudnianie się jedynie w celu uzyskania dofinansowania – taka umowa może zostać uznana za zawartą jedynie dla pozoru (bo nie w celu faktycznego świadczenia pracy) i w konsekwencji za nieważną.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@kobietawpracy.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: