Z dzisiejszego wpisu „Umowa zlecenia a ciąża” dowiesz się, jaka jest Twoja sytuacja prawna jeśli pracujesz na podstawie umowy zlecenia i planujesz ciążę lub już w niej jesteś. Dość powszechnie uważa się, że jeśli planujesz ciążę, to lepiej mieć umowę o pracę, a nie zlecenie. Przeczytaj poniżej, czy słusznie.
Co jeśli zajdę w ciążę na umowie zlecenia
Jeśli regularnie czytasz moje bloga, to wiesz, że w przypadku umowy o pracę zasadą jest, że pracodawca nie może Ci wypowiedzieć ani rozwiązać z Tobą umowy o pracę, jeśli jesteś w ciąży. Co więcej, nawet jeśli Ty sama wypowiesz umowę albo rozwiążesz ją za porozumieniem, a potem dowiesz się, że podczas podpisywania byłaś w ciąży, to pod pewnymi warunkami będziesz mogła dalej pracować. Zobacz mój artykuł na temat ochrony zatrudnienia w ciąży.
Ale czy jesteś podobnie chroniona przed zwolnieniem z pracy, gdy pracujesz na zlecenie? Otóż nie, bo ta ochrona obejmuje tylko pracownice (czyli kobiety zatrudnione na podstawie umowy o pracę, wyboru, powołania, mianowania). Pracując na umowie zlecenia możesz zostać zwolniona pomimo ciąży, a jeśli masz umowę na czas określony, to niestety nie przedłuży się ona do dnia porodu.
Czy mogę się zabezpieczyć przed utratą pracy z dnia na dzień
Jedyną szansą, aby zabezpieczyć się choć trochę przed utratą pracy niemal z dnia na dzień na wypadek ciąży jest wprowadzenie do Twojej umowy zlecenia postanowień wydłużających okres wypowiedzenia (który zazwyczaj przy tego typu umowach dość krótki np. dwutygodniowy) i ograniczających możliwość jej wypowiedzenia do ważnych przyczyn.
Nie zawsze będzie to jednak w praktyce możliwe, bo często umowa zlecenia zawierana jest właśnie po to, aby zleceniodawca miał możliwość swobodnego rozstania się ze zleceniobiorcą.
Czy na umowie zlecenia mogę iść na l4 ciążowe
Często dostaję pytania, czy na umowie zlecenia można iść na ciążowe l4. Tak, pod warunkiem, że zostałaś zgłoszona do ubezpieczenia chorobowego i Twój szef odprowadza z tego tytułu składki do ZUS.
Dla zleceniobiorców ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Czyli przeciwieństwie do umowy o pracę, nie jesteś automatycznie zgłaszana do tego ubezpieczenia. W praktyce najcześciej przy podpisywaniu umowy zlecenia wypełniasz odpowiedni kwestionariusz. Określasz tam, czy chcesz aby zgłosić cię do ubezpieczenia chorobowego. Możesz też sama złożyć wniosek o objęcie ubezpieczeniem chorobowym. Jeśli złożysz taki wniosek, to Twój szef ma obowiązek zgłosić Cię do ubezpieczenia chorobowego.
Wiedz, że gdy pracujesz na podstawie umowy zlecenia, to dla Twojego szefa składka chorobowa nie jest dodatkowym wydatkiem. To Ty ją finansujesz. Jest potrącana z Twojego wynagrodzenia przez zleceniodawcę.
Ważne! Składka na ubezpieczenie chorobowe jest w całości finansowana przez Ciebie (czyli potrącona z Twojej pensji), ale to zleceniodawca ma obowiązek ja potrącić i wpłacić do ZUS. Jeśli pracujesz na podstawie umowy zlecenia i planujesz ciążę to koniecznie sprawdź w ZUS, czy na pewno jesteś objęta ubezpieczeniem chorobowym i czy składki są płacone.
Pamiętaj również, że w przypadku l4 obowiązuje Cię tzw. okres wyczekiwania czyli okres po upływie którego dopiero masz prawo do świadczenia. W przypadku umowy zlecenia trwa on 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o objęcie Cię ubezpieczeniem chorobowym, o ile szef zgłosi Cię do ZUS w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia wykonywania zlecenia. W przeciwnym razie będziesz objęta ubezpieczeniem od dnia wskazanego we wniosku, ale nie wcześniej niż̇ od dnia, w którym wniosek został złożony. I od to dopiero od tego dnia będzie biegł termin wyczekiwania. Dlatego, jeśli planujesz dziecko, przypilnuj tych terminów.
I uwaga, w przeciwieństwie do umowy o pracę, zasiłek chorobowy od początku wypłaca ZUS a nie Twój szef.
Czy na umowie zlecenie dostanę zasiłek macierzyński
Jeśli urodzisz dziecko w trakcie ubezpieczenia chorobowego to dostaniesz zasiłek macierzyński. Zgodnie z przepisami zasiłek macierzyński przysługuje Ci niezależnie od tego, jak długo masz ubezpieczenie chorobowe. Czyli tutaj zgodnie z przepisami nie ma okresu wyczekiwania. Tyle w teorii. A praktyce jeśli zostaniesz zgłoszona do chorobowego w ciąży, to raczej szykuj się na kontrolę ZUS … Zwłaszcza jeśli umowa zlecenia była dla Ciebie mocno korzystna finansowo.
Zasiłek macierzyński na umowie zlecenia będzie przysługiwał Ci przez okres urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego. Ich długość wynika z kodeksu pracy, zależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.
Ile wynosi zasiłek macierzyński na umowie zlecenie
Wysokość zasiłku macierzyńskiego w przypadku umowy zlecenia oblicza się podobie jak w przypadku umowy o pracę. Zależy ona od momentu, w którym złożysz wniosek o zasiłek macierzyński.
Jeśli wniosek złożysz w ciągu 21 dni od dnia porodu to zasiłek macierzyński będzie wynosił 81,5% podstawy wymiaru przez cały okres jego pobierania (czyli okres urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego zgodnie z kodeksem pracy).
Jeśli natomiast złożysz wniosek później to Twój zasiłek będzie wynosił 100% podstawy wymiaru przez cały okres urlopu macierzyńskiego i 70% podstawy wymiaru przez okres 6 tygodni rodzicielskiego (przy urodzeniu jednego dziecka) lub 8 tygodni rodzicielskiego (przy urodzeniu dwójki lub większej liczby dzieci przy jednym porodzie).
Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi średnia podstawa wymiaru składki chorobowej z 12 pełnych miesięcy poprzedzających miesiąc porodu, pomniejszona o 13,71%. Jeśli Twoja umowa zlecenia trwa krócej niż 12 miesięcy to bierzesz pod uwagę średnią tylko z tych miesięcy.
Czy na umowie zlecenie mogę iść na l4 na dziecko
Tak jak w przypadku zasiłku macierzyńskiego, jeśli masz ubezpieczenie chorobowe, to możesz skorzystać z l4 na chore dziecko. Podobnie jak osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Ale nie będziesz mieć uprawnień typowo z kodeksu pracy. Np. dwóch dni na opiekę nad dzieckiem.
Umowa zlecenia a ciąża – pozostałe uprawnienia
Niestety podczas ciąży nie przysługują Ci dodatkowe przywileje przysługujące pracownicom. Chodzi tu np. o zakaz pracy w nadgodzinach czy zakaz delegowania poza stałe miejsce pracy. Po urodzeniu dziecka nie masz takich samych praw jak osoba zatrudniona na umowie o pracę. Na przykład nie przysługuje Ci przerwa na karmienie. To zdecydowane minusy zlecenia w porównaniu z etatem.
Umowa zlecenia a ciąża – podsumowanie
Jeśli pracujesz na podstawie umowy zlecenia to masz zdecydowanie mniej uprawnień niż osoba pracująca na umowie o pracę. W razie ciąży nie korzystasz również z ochrony przez zwolnieniem z pracy. Jeśli jednak zgłosisz się do ubezpieczenia chorobowego to masz prawo zarówno do l4 jak i do zasiłku macierzyńskiego.
Spotykam się czasem z pytaniami czy w sytuacji ciąży warto „przejść” na umowe o pracę. Oczywiście sytuacja zawsze wymaga indywidualnej analizy. Ale w kontekście ryzyk ZUS czasami lepszym rozwiązaniem wg. mnie będzie pozostanie na stabilnym zleceniu.
Irena Pacholewska-Urgacz
radca prawny
***
Photo by bruce mars on Unsplash
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }