Irena Pacholewska-Urgacz

radca prawny

Jestem radcą prawnym, specjalizuję się w prawie pracy. Propaguje wiedzę na temat prawnych aspektów kobiecej kariery i przedsiębiorczości. Piszę o inspirujących kobietach.
[Więcej >>>]

Sklep

Jak przekonać ZUS, że Twoja umowa o pracę jest ważna i zachować prawo do zasiłków

Irena Pacholewska-Urgacz10 czerwca 2019Komentarze (1)

Kontrola ZUS w ciąży

Dawno nie opisywałam Wam żadnej historii moich Klientek. Dlatego dzisiaj postanowiłam to zrobić, ponieważ myślę, że podobna sytuacja może spotkać wiele spośród Was. Ja z takimi przypadkami w mojej praktyce ostatnio spotykam się ostatnio dość często.

Jakiś czas temu zwróciła się do mnie z prośbą o wsparcie Klientka, która była w ciąży. Z powodu zagrożenia ciąży musiała leżeć i wobec tego była na zwolnieniu lekarskim. Klientka była zatrudniona na umowie o pracę, którą podpisała będąc już w ciąży.

Kontrola ZUS umowy o pracę kobiety w ciąży

ZUS wszczął postępowanie administracyjne w sprawie zasadności podlegania przez moją Klientkę ubezpieczeniom społecznym oraz ustalenia podstawy wymiaru składek z tytułu zatrudnienia.

Tak to brzmiało oficjalnie, a o co tak naprawdę chodziło? Ano o to, aby sprawdzić, czy umowa była zawarta faktycznie, czy być może jedynie dla pozoru, czyli wyłącznie w celu uzyskania (wyłudzenia) świadczeń z ZUS (a nie w celu świadczenia pracy) oraz czy aby moja Klientka nie zarabiała za dużo.

Sytuacja początkowo wyglądała na dość skomplikowaną

Dlaczego? Nie chcę ujawnić zbyt wielu szczegółów. Dlatego napiszę Wam jedynie, że było tak m.in. bo umowa została zawarta już w trakcie ciąży. Sytuacja taka zazwyczaj wygląda dla ZUS podejrzanie, pomimo, że przecież zgodnie z obowiązującymi przepisami pracodawca nie może nie zatrudnić kobiety z powodu ciąży, ani nawet jej o ciążę zapytać, bo byłby to przejaw dyskryminacji. Niestety ZUS patrzy na to inaczej i do umów o pracę zawartych w trakcie ciąży lub niedługo przed zajściem w ciążę podchodzi z wyjątkową nieufnością.

Za wysoka pensja

Co więcej, moja Klienta zarabiała znacznie więcej niż wynosi średnia krajowa. Co również zazwyczaj jest sprawą podejrzaną dla ZUS 😳

Były tez inne okoliczności sprawy, które wzbudziły podejrzenia ZUS.

Wyjaśnienia dla ZUS

W takich przypadkach koniecznie musisz wyjaśnić ZUS, że faktycznie pracowałaś!

Zgodnie z moimi wskazówkami, Klientka sporządziła stosowne wyjaśnienia dla ZUS. Opisała dokładnie, co robiła, w ramach umowy o pracę i przedstawiła na to konkretne dowody.

Po pewnym czasie dostałam od Niej e-mail z podziękowaniem za pomoc 😀 ZUS umorzył postępowanie i wypłacił wstrzymane świadczenia! 💪💪💪

Wniosek jest taki, że …

… w takich sytuacjach zawsze warto aktywnie działać i składać wyjaśnienia do ZUS, nie czekając na wydanie ostatecznej decyzji.

Dzięki temu ZUS być może umorzy postępowanie oraz wypłaci Ci wstrzymane świadczenia  👉 tak jak to było w sytuacji mojej Klientki. 

A jeśli nawet wyda negatywną decyzję, to odpowiednio przygotowane wyjaśnienia zwiększą szansę na Twoją wygraną w postępowaniu odwoławczym. 

Dla mnie natomiast taki e-mail z informacją, że moja pomoc przyniosła realny, dobry skutek dla mojej Klientki, to coś, co sprawia, że ta robota ma  sens!

Życzę Wam i sobie, abyśmy jak najczęściej odnajdywały poczucie sensu i satysfakcji ze wykonywanej pracy 😀  No i oczywiście życzę Wam pięknego, dobrego tygodnia! 🌸

***

Photo by Matheus Ferrero on Unsplash 

 

 

 

 

W czym mogę Ci pomóc?

Irena Pacholewska-Urgacz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  Pola 2 lutego, 2021 o 13:39

  Dzien dobry,

  Mam pytanie odejmuje prace w ciazy, 7 miesiac do tej pory przebywalam na zwolnieniu lekarskim kod B 026.
  lekarz skrócil mi zwolnienie lekarskie abym mogla podjac prace. Czy potrzebuje jeszcze zaswiadczenie o zdolnosci do pracy od mojej ginekolog?
  Z góry dziękuję za odpowiedz,
  Pola

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: