Irena Pacholewska-Urgacz

radca prawny

Jestem radcą prawnym od niemal 8 lat. Specjalizuję się w prawie pracy. Obecnie kancelarię prawną prowadzę w Katowicach...
[Więcej >>>]

Pomoc prawna

Rozstałam się z pracodawcą, a teraz okazało się, że jestem w ciąży. I co dalej?

Irena Pacholewska-Urgacz30 listopada 20184 komentarze

Dwie kreski na teście ciążowym… Zaskoczenie, szok, radość, strach… Cały wachlarz emocji! 

Idealnie byłoby w takiej chwili nie zajmować się sprawami tak przyziemnymi jak praca, tylko po prostu cieszyć się tym niezwykłym stanem. W rzeczywistości najprawdopodobniej jest inaczej. Pewnie martwisz się, jak i kiedy powiedzieć szefowi o ciąży, jak on to przyjmie, co z Tobą będzie… zwłaszcza jeśli wiesz, że ciąże nie są mile widziane w Twojej firmie, albo właśnie dostałaś ciekawy projekt do realizacji i możliwość awansu. Też pamiętam swoje rozterki w tamtych momentach. A jak to wygląda prawnie? 

Ochrona przed wypowiedzeniem 

Jeżeli jesteś w ciąży to pracodawca, z pewnymi wyjątkami [przeczytaj o części z nich np. w artykule o umowach terminowych w ciąży] nie może zwolnić Cię z pracy. A zatem, jeśli pracodawca wypowiedział Ci umowę o pracę, a potem dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży – pracodawca powinien cofnąć swoje oświadczenie o wypowiedzeniu Ci umowy o pracę. Tak samo jest w sytuacji, w której zaszłaś w ciąży w okresie wypowiedzenia. Musisz jednak przedstawić odpowiednie zaświadczenie lekarskie poświadczające ciążę. 

W sytuacji, gdy pracodawca nie chce cofnąć oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę, możesz zwrócić się do sądu, aby stwierdził, że wypowiedzenie było bezskuteczne. Jeśli zaś Twoja umowa już się rozwiązała, możesz domagać się przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach albo odszkodowania za niezgodne z prawem wypowiedzenie. W przypadku przywrócenia do pracy przysługuje Ci wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez pracy. 

A co, jeśli sama odeszłam z pracy zanim dowiedziałam się o ciąży? 

Przepisy nie zabraniają rozwiązania umowy o pracę pracownicy w ciąży na podstawie porozumienia stron lub wypowiedzenia złożonego przez nią. Jeżeli jednak w chwili zawierania porozumienia albo składania wypowiedzenia nie wiedziałaś o ciąży, to masz możliwość uchylenia się takiego oświadczenia woli, bo zostało złożone pod wpływem błędu. Nie będzie to jednak możliwe, jeżeli dowiedziałaś się o ciąży przed podpisaniem porozumienia lub złożeniem wypowiedzenia, a tym bardziej, jeśli dopiero po tych wydarzeniach zaszłaś w ciążę. 

Mam nadzieję, że teraz znając swoje prawa jesteś spokojniejsza i możesz cieszyć się z nadchodzących życiowych zmian ☺

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 664 769 349e-mail: kontakt@kobietawpracy.pl

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Beata 8 lutego, 2020 o 22:33

Czy podobne zasady obowiązują, gdy kobieta zajdzie w ciążę w okresie wypowiedzenia, ale w firmie, która ogłosiła już upadłość?

Odpowiedz

Irena Pacholewska-Urgacz 27 lutego, 2020 o 11:31

W przypadku ogłoszenia upadłości pracodawca ma możliwość rozwiązania umowy za wypowiedzeniem – zgodnie z art. 177 par. 4 kodeksu pracy.

Odpowiedz

Ewelina 29 czerwca, 2020 o 15:12

Zaszłam w ciążę w czasie zamknięcia zakładu pracy z powodu koronawirusa. Od tamtego momentu wprowadzono w firmie zmniejszenie etatów o 20%. Od lipca wracamy do pracy na całych etatach. Ile czasu muszę przepracować na całym etacie żeby idąc na zwolnienie lekarskie dostać pełną wypłatę?

Odpowiedz

Irena Pacholewska-Urgacz 28 lipca, 2020 o 13:11

Dzień dobry Pani Ewelino, w celu uzyskania porady w indywidualnej sprawie zapraszam do konsultacji – https://kobietawpracy.pl/sklep/ Pozdrawiam!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@kobietawpracy.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: