Irena Pacholewska-Urgacz

radca prawny

Jestem radcą prawnym, specjalizuję się w prawie pracy. Propaguje wiedzę na temat prawnych aspektów kobiecej kariery i przedsiębiorczości. Piszę o inspirujących kobietach.
[Więcej >>>]

Umów konsultację prawną

Kiedy liczba kobiet w amerykańskim Sądzie Najwyższym będzie wystarczająca?

Irena Pacholewska-Urgacz13 grudnia 20182 komentarze

Dziś chcę Ci napisać kilka słów o kolejnej niezwykle interesującej kobiecie. Tym razem będzie o kobiecie z mojej, czyli prawniczej branży. O Ruth Bader Ginsburg. 

Ruth Bader Ginsburg jest amerykańską prawniczką i drugą w historii kobietą w amerykańskim Sądzie Najwyższym. Jest również ikoną popkultury! I jak to zwykle w takich przypadkach bywa, droga sędzi Ginsburg do miejsca, w którym aktualnie się znajduje, była długa i wyboista. 

Ruth urodziła się w 1933 r. na Brooklynie w żydowskiej rodzinie. Jej mama zawsze wpajała jej, jak ważna jest edukacja i niezależność. 

Ginsburg w 1954 r. ukończyła Uniwersytet Cornella z najlepszym wynikiem w swojej klasie. Następnie studiowała prawo na Harvardzie. Była wówczas jedną z dziewięciu studentek. Dla porównania, w tamtym czasie prawo studiowało ok. pięciuset mężczyzn. Kobiety nie były mile widziane na wydziale prawa. Przykładem podejścia ówczesnych władz do uczących się przyszłych prawniczek niech będzie pytanie, które zadał im dziekan wydziału prawa. Mianowice, spytał on studentki, jak wytłumaczą to, że zajmują miejsca wykwalifikowanym mężczyznom. 

Warto podkreślić, że Ruth studiowała i jednocześnie wychowywała córkę, a dodatkowo opiekowała się chorym na raka mężem. Przyszła sędzia, oprócz swoich wykładów, podobno chodziła również na wykłady męża i robiła dla niego notatki. Mąż szczęśliwie wyzdrowiał, ukończył Harvard i dostał pracę w prestiżowej kancelarii w Nowym Jorku. Ruth przeniosła się razem z nim i kontynuowała studia na Uniwersytecie Columbia. Została redaktorką dwóch przeglądów prawniczych Harvard Law Review i Columbia Law Review. W 1959 r. ukończyła studia – znowu jako najlepsza. Pomimo tak imponujących wyników, gdy po uzyskaniu dyplomu szukała pracy, w wielu miejscach nie przyjęto jej tylko z tego powodu, że … była kobietą. 

W latach 60’ i 70’ Ginsburg pracowała na uniwersytetach Rutgers i Columbia. Rozpoczynając pracę na tym pierwszym dowiedziała się, że będzie zarabiać mniej niż jej koledzy, ponieważ ma dobrze zarabiającego męża! Musicie wiedzieć, że gdy Ruth zaczynała karierę akademicką na amerykańskich uniwersytetach było mniej niż 20 kobiet – profesorów. Na uniwersytecie Columbia Ruth była pierwszą kobietą zatrudnioną na stanowisku profesorskim.

W latach 60’ Ginsburg przebywała również na Uniwersytecie w Lund prowadząc tam badania naukowe. To między innymi pobyt w niezwykle postępowej jak na owe czasy Szwecji wpłynął na jej poglądy dotyczące równego traktowania kobiet i mężczyzn. W 1970 r. została współzałożycielką Women’s Rights Law Reporter – wydawanego do dziś pierwszego amerykańskiego prawniczego magazynu koncentrującego się wyłącznie na prawach kobiet. Jest również współautorką pierwszego podręcznika dotyczącego dyskryminacji ze względu na płeć. 

W 1972 r. utworzyła Inicjatywę Praw Kobiet w Amerykańskim Związku Swobód Obywatelskich (ACLU – American Civil Liberties Union), zaś rok później została jej prezesem. W tej roli sześciokrotnie występowała przed Sądem Najwyższym w sprawach dotyczących dyskryminacji. Wygrała pięć z prowadzonych przez siebie spraw i tym samym znacząco przyczyniła się do stwierdzenia niekonstytucyjności nierównego traktowania mężczyzn i kobiet. 

W 1980 r. prezydent Jimmy Carter nominował ją na sędzię federalnego Sądu Apelacyjnego dla Okręgu Dystryktu Columbia, a w 1993 r. Bill Clinton nominował ją do Sądu Najwyższego, w którym zasiada do dziś. 

Ruth Bader Ginsburg pytana o to, kiedy liczba kobiet w amerykańskim Sądzie Najwyższym będzie jej zdaniem wystarczająca, odpowiada, „gdy będzie ich dziewięć”. Ginsburg mówi, że jej odpowiedź budzi oburzenie (amerykański Sąd Najwyższy liczy bowiem dziewięciu sędziów), jednak od zawsze zasiadało w nim dziewięciu mężczyzn i nikogo to nawet nie dziwiło. 

Dzisiaj jest bardzo znana, na jej temat powstają w Internecie memy, można kupić książki i koszulki z hasłem „Notorious R.B.G.”, a Amerykanki robią sobie tatuaże z jej podobizną. 

O Ruth Bader Ginsburg można przeczytać m.in. w książce „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek”, którą serdecznie Wam polecam, nie tylko dla dziewczynek. ☺  Jeszcze więcej informacji o sędzi Ginsburg można znaleźć w filmie dokumentalnym pt. „RBG”, a 25 grudnia na ekrany amerykańskich kin wchodzi film fabularny pt. „On the Basis of Sex” opowiadający jej historię. Nie mogę się już doczekać, kiedy film będzie w polskich kinach ☺ 

*****

W czym mogę Ci pomóc?

Irena Pacholewska-Urgacz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Karolina 7 sierpnia, 2019 o 20:20

    Ja się zakochałam w postaci Pani Sędzi. Film już widziałam, jest bajka 🙂 a już niedługo sama napiszę artykuł o jej postaci 🙂 Polecam!

    Odpowiedz

    Irena Pacholewska-Urgacz 8 sierpnia, 2019 o 09:39

    Uwielbiam takie inspirujące kobiety!

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: