Irena Pacholewska-Urgacz

radca prawny

Jestem radcą prawnym, specjalizuję się w prawie pracy. Propaguje wiedzę na temat prawnych aspektów kobiecej kariery i przedsiębiorczości. Piszę o inspirujących kobietach.
[Więcej >>>]

Umów konsultację prawną

Praca na urlopie macierzyńskim 

Irena Pacholewska-Urgacz11 marca 201926 komentarzy

praca na urlopie mcierzynskimKilka dni temu, gdy już odwiozłam swoją starsza córeczkę do szkoły i dotarłam do biura, zobaczyłam na telefonie nowe powiadomienia z Facebooka. W większej ilości niż zwykle. 🤔

Sprawdziłam, i okazało  się, że na grupie Kobieta Niezależna by Kamila Rowińska zostałam wywołana do odpowiedzi pod pytaniem jednej z grupowiczek, o możliwość pracy podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego. Odpisałam tak szybko, jak tylko mogłam. 😀

Zauważyłam jednak, że temat praca na urlopie macierzyńskim rodzi sporo pytań i wątpliwości.

No i postanowiłam, że Ci o tym co nieco napiszę. 

Ponieważ to obszerny temat, podzieliłam go na trzy części. I będę trzymać się chronologii, czyli kolejności urlopów od urodzenia dziecka.  A zatem, pierwsza cześć będzie  dotyczyć urlopu macierzyńskiego, druga rodzicielskiego, a trzecia wychowawczego.

Praca na urlopie macierzyńskim

Na pierwszy ogień idzie dzisiaj praca urlopie macierzyńskim. Zanim jednak napiszę o tym bardziej szczegółowo, zauważ proszę, że piszę o urlopie macierzyńskim, a nie o okresie pobierana zasiłku macierzyńskiego.

To są różne pojęcia. Do urlopu macierzyńskiego ma prawo tylko kobieta będąca pracownicą. Jeśli zatem np. byłaś zatrudniona na umówię na czas określony i Twoja umowa przedłużyła się do dnia porodu, to po urodzeniu dziecka co prawda pobierasz zasiłek macierzyński, ale nie jesteś na urlopie macierzyńskim. C

zyli nie mają do Ciebie zastosowania ograniczenia, o których piszę Ci poniżej. 

Praca na urlopie macierzyńskim
u swojego pracodawcy

W jednym z moich wcześniejszych wpisów pisałam Ci, że urlop macierzyński ma dwa cele. Jeden to opieka nad dzieckiem, a drugi to dojście mamy do sił po porodzie.

Z tych względów ustawodawca uznał, że jego część, a konkretnie 14 tygodni, jest obowiązkowa. Czyli w ogóle nie możesz z niej zrezygnować. Kolejne 6 tygodni może wykorzystać pod pewnymi warunkami tata dziecka. 

Skoro możliwość wcześniejszego powrotu do pracy jest tak mocno ograniczona, to pewnie zapytasz czy możesz łączyć pracę u swojego pracodawcy na podstawie dotychczasowej umowy o pracę z urlopem macierzyńskim. Na ten temat pojawiają się różne głosy, bo kodeks pracy wprost takiego rozwiązania nie zakazuje. Ale ja uważam, że nie możesz.

Dlaczego tak myślę?

Ano dlatego, że taka możliwość wprost jest przewidziana zarówno w przypadku urlopu rodzicielskiego, jak i wychowawczego. Czyli w odniesieniu do urlopów przysługujących Ci w sytuacji, gdy dziecko jest już trochę większe. A przy macierzyńskim cisza.

Myślę, że gdyby praca miała być również w tym przypadku dopuszczalna, to takie postanowienia znalazłoby się w kodeksie pracy. Po prostu.

Skoro kodeks tego nie przewiduje w odniesieniu do najbliższego urodzeniu dziecka okresu opieki to oznacza, że takiej możliwości nie ma.

Naruszenie zakazu

Co więcej, uważam, że pracodawca, który pozwalałby swojej pracownicy na pracę podczas macierzyńskiego  „nieoficjalnie”, sporo ryzykuje.

A mianowicie naraża się na zarzut naruszenia przepisów o uprawnieniach pracowników związanych z rodzicielstwem, co jest zgodniej kodeksem pracy wykroczeniem. 

Pisałam o tym kiedyś tutaj w Rzeczpospolitej i podtrzymuję swoje zdanie w tej kwestii. 😀

Tak jak wspomniałam – to ograniczenie dotyczy kobiety na urlopie macierzyńskim. Jeśli zatem twoja umowa się skończyła z dniem porodu i jedynie pobierasz zasiłek macierzyński, ale nie jesteś już zatrudniona, to w ogóle nie masz pracodawcy i powyższe uwagi Ciebie nie dotyczą. 

Inne formy współpracy
z własnym pracodawcą

Skoro praca na urlopie macierzyńskim u własnego pracodawcy na podstawie łączącej Was umowy o pracę nie jest możliwa, to pewnie zapytasz, czy możesz ze swoim pracodawcą współpracować na innej podstawie. Np. na podstawie umowy zlecenia, czy umowy o dzieło.

Kodeks pracy tego nie zakazuje, bo dotyczy on tylko stosunków pracy. A umowa zlecenia czy umowa o dzieło są tak zwanymi umowami cywilnoprawnymi i nie podlegają regulacji kodeksu pracy.

Ale uwaga!

To nie oznacza, że możesz w ten sposób współpracować ze swoim pracodawcą zupełnie dowolnie.

Pamiętaj, że kodeks pracy wyraźnie zakazuje zawierania umów cywilnoprawnych w sytuacji, gdy w rzeczywistości mamy do czynienia z cechami charakterystycznymi dla umowy o pracę.

Co to konkretnie oznacza?  

Jeżeli miałabyś robić na podstawie umówmy cywilnoprawnej (np. umowy zlecenia, umowy o dzieło) to samo, co wcześniej na umówię o pracę i w takiej samej formie,  to po prostu nie jest umowa zlecenia czy o dzieło, tylko umowa o pracę.

No dobrze, a co np. z pracą na pół etatu
u innego pracodawcy? Albo na zlecenie?

Kodeks pracy tej kwestii w ogóle nie reguluje.

To znaczy, że jeżeli jesteś zatrudniona w jednej firmie i z tego tytułu jesteś na urlopie macierzyńskim, to zasadniczo (prawnicy uwielbiają to stwierdzenie i ja też czasami go używam 😉) nie ma przeciwwskazań, abyś w tym czasie wykonywała pracę w innym miejscu.

Ale uwaga!

Zanim zatrudnisz się na jakiejkolwiek podstawie u kogoś innego będąc na urlopie macierzyńskim u swojego pracodawcy to sprawdź, czy przypadkiem nie masz zakazu konkurencji. A  jeśli masz, to czy ta druga praca go nie narusza.

Czasami niuanse mogą uniemożliwić Ci wykonywanie pracy podczas przebywania na urlopie macierzyńskim. 

Urlop macierzyński, a działalność gospodarcza

Również w tym przypadku kodeks pracy nie nakłada na Ciebie ograniczeń.

A to oznacza, że w czasie urlopu macierzyńskiego, z którego korzystasz jako pracownica, możesz prowadzić działalność gospodarczą 😀.

Oczywiście, również w tym przypadku potrzebujesz sprawdzić, co z ewentualnym zakazem konkurencji. 

Tyle dziś o pracy na urlopie macierzyńskim. Niedługo napiszę Ci o zasadach łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą. Stay tuned! 😀😀😀  

***

Photo by Humphrey Muleba on Unsplash

W czym mogę Ci pomóc?

Irena Pacholewska-Urgacz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 26 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Ewelina 22 marca, 2019 o 18:00

    Bardzo dobry tekst!

    Odpowiedz

    Irena Pacholewska-Urgacz 22 marca, 2019 o 18:17

    Dziękuję bardzo!

    Odpowiedz

    Grazia 16 listopada, 2019 o 13:32

    Jeszcze chcialabym sie upewnić jednej kwestii. Umowa o pracę na czas określony uległa rozwiązaniu już po porodzie, więc nie przysługuje mi urlop macierzyński tylko pobieram zasiłek macierzyński. Trzy miesiące przed końcem zasiłku macierzyńskiego chciałabym rozpocząć „umowę o prace na zastępstwo” u nowego pracodawcy na pół etatu lub 3/4. Czy dalej będę miała wypłacany zasiłek macierzyński?

    Odpowiedz

    Irena Pacholewska-Urgacz 2 maja, 2020 o 14:28

    Dzień dobry, Pani pytanie kwalifikuje się do indywidualnej analizy – a ja nie udzielam porad w indywidualnych sprawach w komentarzach. Jeśli jest Pani zainteresowana poradą to porze o kontakt: https://kobietawpracy.pl/kontakt/

    Odpowiedz

    Kasia 25 listopada, 2019 o 22:40

    Czyli gdy jestem na urlopie macierzyńskim, a moje dziecko ma 10 tygodni, to mogę podjąć pracę u innego pracodawcy, zarówno na UP jak i UZ?

    Odpowiedz

    Irena Pacholewska-Urgacz 27 listopada, 2019 o 09:09

    Przepisy tego teoretycznie nie zabraniają, ale oczywiście zawsze trzeba się przyjrzeć każdej sytuacji indywidualnie. Pozdrawiam!

    Odpowiedz

    Anna 28 listopada, 2019 o 15:05

    Czy zatem będąc na zasiłku macierzyńskim mogę podjąć się pracy u byłego pracodawcy z którym na ten czas nie łączy mnie umowa zachowując prawo do zasiłku macierzyńskiego?

    Odpowiedz

    Irena Pacholewska-Urgacz 26 lutego, 2020 o 12:24

    Dzień dobry Pani Anno, trzeba przeanalizować Pani sytuację indywidualnie m.in. z jakiego powodu Pani już tam nie pracuje, na jakim etapie jest zasiłek macierzyński itd., ewentualny zakaz konkurencji lub dobro aktualnego pracodawcy. Pozdrawiam!

    Odpowiedz

    Kasia 28 listopada, 2019 o 15:13

    Dzień dobry. Wszędzie znajduje informacje na temat prowadzenia działalności gospodarczej, ale w przypadku gdy jest się na urlopie macierzyńskim np na umowie o pracę. Co jeśli prowadziłam działalność przez rok, przed urodzeniem dziecka. Jestem więc własnym pracodawcą. Zasiłek macierzyński płaci mi ZUS (adekwatnie do malego Zusu). Córka ma 22 tygodnie, czyli teoretycznie urlop macierzyński minął-20 tygodni. Tak więc na urlopie rodzicielskie mogę wrócić do prowadzenia działalności?

    Odpowiedz

    Irena Pacholewska-Urgacz 29 listopada, 2019 o 12:11

    Pani Kasiu, świetne pytanie – podsunęła mi Pani pomysł na wpis 🙂 bo faktycznie o tym jeszcze nie pisałam. Ale juz teraz na szybko – w przeciwieństwie do zasiłku chorobowego w ciąży zasada jest taka, że prowadząc działalność i pobierając zasiłek macierzyński (bo tu formalnie na urlopie się nie jest, zresztą kto w ogóle nazwał urlop macierzyński urlopem 😜) można prowadzić działalność.

    Odpowiedz

    Ania 28 listopada, 2019 o 23:24

    Witam, od rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego u obecnego pracodawcy ( umowa na czas nieokreślony) minęło już 22 tygodnie czy w związku z tym mogę podjąć prace u innego pracodawcy w pełnym wymiarze godzin na umowę o prace czy pomniejszy to moj zasiłek bądź go utracę ?

    Odpowiedz

    Irena Pacholewska-Urgacz 19 marca, 2020 o 10:17

    Proszę zajrzeć jeszcze raz do wpisu 🙂 Pozdrawiam!

    Odpowiedz

    Patrycja 3 grudnia, 2019 o 00:11

    Witam! A co w przypadku kiedy byłam zatrudniona na umowę o pracę, która kończy się w trakcie macierzyńskiego? Wtedy nie jestem na urlopie tylko na zasiłku macierzyńskim. Czy mogę prowadzić własną działalność nie tracąc zasiłku? Pozdrawiam 🙂

    Odpowiedz

    Irena Pacholewska-Urgacz 3 marca, 2020 o 14:47

    Tak podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego można prowadzić działalność. Ograniczenie dotyczy okresu niezdolności do pracy czyli np. podczas pobierania zasiłku chorobowego lub opiekuńczego takiej działalności nie można prowadzić. Pozdrawiam!

    Odpowiedz

    ola 8 stycznia, 2020 o 23:52

    ok, ide do pracy u innego pracodawcy po 20 tygodniu i na 3/4 etatu (umowa o prace) slyszlaam z wielu zrodel ze moge zrezygnować dobrowolnie z skladek zus bo sa one oplacane przez pracodawce dotychczasowego az do zakończenia urlopu macierzysnkiego. to prawda?

    Odpowiedz

    Irena Pacholewska-Urgacz 2 maja, 2020 o 14:28

    Dzień dobry, Pani pytanie kwalifikuje się do indywidualnej analizy – a ja nie udzielam porad w indywidualnych sprawach w komentarzach. Jeśli jest Pani zainteresowana poradą to porze o kontakt: https://kobietawpracy.pl/kontakt/

    Odpowiedz

    Marta 7 lutego, 2020 o 14:12

    Dzień dobry, a co w przypadku, gdy jestem zatrudniona na umowę zlecenie, z której dobrowolnie podlegałam ubezpieczeniu chorobowemu i w związku z tym pobieram zasiłek macierzyński. Czy jak będę chciała to mogę jednocześnie pobierać zasiłek macierzyński i wrócić do pracy na tej samej umowie zlecenia? Bardzo proszę o pomoc.

    Odpowiedz

    Irena Pacholewska-Urgacz 3 marca, 2020 o 09:15

    Tak, przepisy nie zabraniają świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego. Inaczej wygląda to w przypadku umowy o pracę – tutaj kodeks pracy przewiduje ograniczenia co do możliwości świadczenia pracy i sprawowania opieki nad dzieckiem. Pozdrawiam!

    Odpowiedz

    Anna 14 lutego, 2020 o 09:48

    Dzień dobry chciałam zapytać czy jeśli mam 2 umowy o pracę w dwóch szkołach i w jednej z nich pracowałabym na pół etatu podczas urlopu rodzicielskiego to czy wynagrodzenie za urlop rodzicielski będę miała zmniejszony tylko w tej szkole i tylko w niej wydłużony a w tej drugiej wynagrodzenie bez zmian i długość urlopu.

    Odpowiedz

    Irena Pacholewska-Urgacz 17 lutego, 2020 o 16:58

    Dzień dobry, tak ma Pani rację – każdy stosunek pracy będzie podlegał odrębnym regułom 🙂 Pozdrawiam!

    Odpowiedz

    Ewa 1 maja, 2020 o 14:00

    Dzień dobry,

    Mam pytanie jestem zatrudniona na umowę o pracę i z tego tytułu mam otrzymać zasiłek macierzyński
    (urodziłam dziecko) jednocześnie prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Czy w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego tj . przez 52 tygodnie od porodu mogę prowadzić działalność gospodarczą czy powinna ona być zawieszona ? Czy dochód osiągany w działalności ma jakiś wpływ na wysokość wypłacanego zasiłku macierzyńskiego ?

    Odpowiedz

    Irena Pacholewska-Urgacz 2 maja, 2020 o 14:17
    Halina 11 listopada, 2020 o 13:23

    Witam czy bedac na urlopie macierzynskim moge podjac prace u innego pracodawcy na umowę o pracę tymczasowa? I czy mogę pracować na pełen etat czy tylko na pół. Dodam ze dziecko ma dopiero miesiac.

    Odpowiedz

    Ola 12 stycznia, 2024 o 09:14

    Witam,
    Czyli jesli mam umowę o prace na czas nieokreślony i pobieram zasiłek macierzyński (jestem na urlopie rodzicielskim, dziecko ma 8 miesięcy) to jesli założę jednoosobowa działalność to nadal będę otrzymywała taki sam zasiłek?
    Pozdrawiam

    Odpowiedz

    Irena Pacholewska-Urgacz 18 stycznia, 2024 o 11:34

    Tak właśnie będzie.

    Odpowiedz

    Klaudia 2 września, 2024 o 16:30

    Dzień dobry, wydaje mi się, że jedna kwestia nie została wyjaśniona. Pracując na etacie na uop i jednocześnie prowadząc własną działalność kobieta zachodzi w ciążę – wtedy ma prawo do zwolnienia lekarskiego praktycznie przez cały okres ciąży. Jeśli zdecyduje się na zwolnienie, czy musi tym samym zawiesić prowadzenie własnej działalności?

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: