Irena Pacholewska-Urgacz

radca prawny

Jestem radcą prawnym, specjalizuję się w prawie pracy. Propaguje wiedzę na temat prawnych aspektów kobiecej kariery i przedsiębiorczości. Piszę o inspirujących kobietach.
[Więcej >>>]

Sklep

Etat i działalność gospodarcza a ciąża

Irena Pacholewska-Urgacz25 lutego 201954 komentarze

Etat i działalność gospodarcza a ciążaTak obiecałam Ci tydzień temu we wpisie o pracy na podstawie dwóch umów, dziś ciąg dalszy historii mojej Klientki 😀.

Etat i działalność gospodarcza a ciąża – a zatem nadal będzie o pracy na kilku podstawach i o tym, jakie to ma konsekwencje w kontekście ciąży i zasiłku macierzyńskiego.

Tak jak Ci wspominałam, moja Klientka oprócz tego, że pracuje w dwóch miejscach na etacie, prowadzi również działalność gospodarczą. Aktualnie jest w ciąży.

Zwróciła się do mnie o pomoc, ponieważ miała wątpliwości związane z pracą na etacie i jednocześnie prowadzeniem działalności w kontekście ciąży i urodzenia dziecka. Pomyślałam, że również Tobie opiszę kilka ważnych kwestii.

Jakie składki na ZUS

Po pierwsze, powinnaś wiedzieć, że jeżeli pracujesz na etacie, a oprócz tego prowadzisz działalność gospodarczą to będziesz podlegać obowiązkowym składkom na ubezpieczenie społeczne wyłącznie jako pracownik, o ile w umowie o pracę masz zagwarantowane co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę.

W 2019 r. wynosi ono 2250 zł brutto. Jeśli pracujesz w kilku miejscach to pod uwagę bierzesz wszystkie swoje umowy o pracę.

Jeżeli natomiast w umowie o pracę nie masz zagwarantowanego co najmniej minimalnego wynagrodzenia (bo np. pracujesz w niepełnym wymiarze czasu pracy) to z obowiązku odprowadzania składek ZUS z tytułu prowadzonej działalności będziesz zwolniona tylko, jeżeli podstawa wymiaru składek z tytułu stosunku pracy, w przeliczeniu na okres miesiąca wynosi co najmniej minimalne wynagrodzenie.

Podam Ci przykład takiej sytuacji. Prowadzisz działalność a jednocześnie pracujesz na pół etatu. Twoje wynagrodzenie wskazane w umowie o pracę wynosi 1500 zł brutto. Nie masz zatem zagwarantowanego minimalnego wynagrodzenia. Pensję za styczeń wypłacono Ci w lutym. To oznacza, że Twoja podstawa wymiaru za styczeń wyniosła zero.

Wobec tego w styczniu będziesz obowiązkowo podlegać ubezpieczeniom również z działalności. Z kolei w lutym, oprócz pensji za styczeń wypłacono Ci również pensje za luty, co oznacza, że Twoja podstawa wymiaru składek w tym miesiącu jest wyższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia. To znaczy, że w lutym nie będziesz obowiązkowo podlegać ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzonej działalności.

Pamiętaj, że nawet jeżeli nie podlegasz obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu działalności to masz możliwość przystąpić do nich dobrowolnie. W takim jednak przypadku nie możesz przystąpić do ubezpieczenia chorobowego (czyli tego, z którego wypłacany jest zasiłek chorobowy lub macierzyński). Więcej pisze o tym w dalszej części.

Etat i działalność a ubezpieczenie zdrowotne

Czym innym jest natomiast składka na ubezpieczenie zdrowotne. W 2019 r. jej wysokość wynosi 342,32 zł. Tą składkę musisz obowiązkowo odprowadzać zarówno z tytułu etatu, jak również z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Natomiast jej większą część możesz odliczyć od podatku.

Działalność nierejestrowana

UWAGA! To, co napisałam powyżej nie dotyczy Cię, jeżeli prowadzisz tzw. działalność nierejestrową (nieewidencjonowaną).

W takiej sytuacji nie podlegasz ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Etat i działalność gospodarcza a ciąża

Tak jak Ci napisałam powyżej, to czy będziesz obowiązkowo podlegać ubezpieczeniom społecznym z działalności, zależy od Twojego wynagrodzenia jako pracownika. To jest ważne w kontekście zasiłku chorobowego i macierzyńskiego.  Jeżeli ubezpieczenia społeczne (emerytalne i rentowe) są dla Ciebie obowiązkowe, to do ubezpieczenia chorobowego (czyli tego, z którego otrzymuje  się zasiłek chorobowy i macierzyński) możesz się zgłosić dobrowolnie.

Jeżeli natomiast ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegasz dobrowolnie, nie podlegasz ubezpieczeniu chorobowemu (czyli nie możesz do niego przystąpić!).

Co to dla Ciebie oznacza w praktyce?

Jeśli osiągasz przynajmniej minimalne wynagrodzenie na etacie i z tytułu działalności przystąpiłaś do ubezpieczeń społecznych dobrowolnie albo nie przystąpiłaś do nich wcale, to z tytułu prowadzenia działalności nie będzie przysługiwać Ci prawo do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego.

Jeśli natomiast na etacie zarabiasz mniej niż wynosi minimalne wynagrodzenie za pracę, to będziesz obowiązkowo podlegać ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu.

W takiej sytuacji masz prawo przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. I tylko w takiej sytuacji będziesz mogła otrzymać zasiłki (chorobowy i macierzyński) z etatu i z działalności.

Choroba w ciąży

Jeżeli będąc w ciąży zachorujesz, to w sytuacji, gdy prowadzisz działalność gospodarczą musisz bardzo uważać, aby w trakcie zwolnienia lekarskiego nie wykonywać w ramach prowadzonej działalności niemal żadnych czynności.

Zgodnie z przepisami w trakcie zwolnienia chorobowego nie możesz wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Wykonywanie pracy zarobkowej jest rozumiane bardzo szeroko – w zasadzie nie możesz w swojej firmie nic robić!

Sąd Najwyższy w ważnym wyroku z 2012 r. (II UK 186/11) powiedział, że „nie stanowi pracy zarobkowej uzyskiwanie w trakcie korzystania ze zwolnienia lekarskiego dochodów niepołączonych z osobistym świadczeniem pracy, np. podpisywanie w trakcie zwolnienia lekarskiego dokumentów finansowych, sporządzonych przez inną osobę oraz formalnoprawne tylko prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, jeśli osoba ją prowadząca jest równocześnie pracodawcą i wyłącznie w zakresie jej obowiązków leży nadzór nad działalnością firmy”. Zauważ, że zgodnie z tym stanowiskiem nie możesz sama nawet przygotować faktury. Możesz jedynak podpisać fakturę sporządzoną przez kogoś innego.

UWAGA! Jeżeli otrzymasz zwolnienie lekarskie, to nie możesz również wykorzystywać go niezgodnie z celem. Za wyjazd na wakacje albo remont przyszłego pokoiku dziecięcego grozi Ci nie tylko utrata zasiłku chorobowego, ale też utrata pracy.

Jakie masz w takiej sytuacji opcje? Możesz upoważnić inną osobę do prowadzenia swojej firmy (może to być pracownik lub inna osoba). Możesz też zawiesić działalności na okres ciąży.

Zawieszenie działalności

Jeżeli zdecydujesz się zawiesić firmę to pamiętaj, że w okresie zawieszenia ubezpieczenia emerytalne i rentowe będą dla Ciebie dobrowolne, i nie będziesz podlegać ubezpieczeniu chorobowemu.

Oznacza to, że jeżeli w okresie zawieszenia urodzisz dziecko to z działalności nie będzie przysługiwał Ci zasiłek macierzyński.

Pamiętaj też, że jeżeli w swojej firmie zatrudniasz pracownika, to zawieszenie nie będzie możliwe!

To tyle na dzisiaj 🙂 Wyjaśniłam wszystkie wątpliwości mojej Klientki. Mam nadzieję, że większość Twoich również 😀Pamiętaj jednak proszę, że ten temat jest bardzo złożony, a każda sytuacja wymaga indywidualnej oceny 🙂

Photo by Arnel Hasanovic on Unsplash

W czym mogę Ci pomóc?

Irena Pacholewska-Urgacz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 54 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Ania 19 sierpnia, 2019 o 16:16

  Witam. Czy w kazdym przypadku przy zawieszeniu dzialalnosci kobieta jest pozbawiona zasilku macierzynskiego? Idac na l4 w ciazy chcialam zawiesic dzialalnosc zeby nie placic skladek.

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 23 sierpnia, 2019 o 13:10

  Dzień dobry, jeśli urodzi Pani w trakcie zawieszenia to niestety nie będzie Pani mieć prawa do zasiłku. Warunkiem otrzymania zasiłku jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu w chwili porodu, a podczas zawieszenia nie podlega się temu ubezpieczeniu.

  Odpowiedz

  Natalia 17 września, 2019 o 20:12

  Witam,
  rozumiem, że będąc na macierzyńskim z tytułu umowy o pracę a jednocześnie prowadząc działalność (jest jeden pracownik) to przedsiębiorca opłaca tylko składkę zdrowotną z tytułu działalności gospodarczej tak?

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 25 września, 2019 o 13:15

  Tak, ma Pani rację 🙂 Chyba, że zasiłek macierzyński nie przekracza 1000 zł – wtedy byłoby zwolnienie. Za Pani pracownika oczywiście normalne składki 🙂 Pozdrawiam serdecznie!

  Odpowiedz

  Karolina 24 września, 2019 o 12:42

  Dzień dobry!

  Jak wygląda sytuacja w momencie pobierania zasiłku macierzyńskiego (z etatu) i prowadzenia działalności? Można ją prowadzić czy jest to traktowane tak samo jak podczas zwolnienia lekarskiego?

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 25 września, 2019 o 12:47

  Dzień dobry, pisałam o tym tutaj https://kobietawpracy.pl/praca-na-macierzynskim/ pozdrawiam serdecznie!

  Odpowiedz

  anna 5 listopada, 2019 o 11:14

  moja sytuacja jest taka….. prowadzę jednoosobową działalność ( kwiaciarnie) , nie mam pracowników , i jestem w ciąży od nowego roku muszę zamknąć sklep bo nie dam rady już pracować czy będzie mi się należało zwolnienie chorobowe a póżniej zasiłek macirzyński

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 27 listopada, 2019 o 09:16

  Pani Aniu, zasada jest taka, że zasiłek należy się jeśli podlega Pani ubezpieczeniu chorobowemu (w przypadku zasiłku macierzyńskiego chodzi o moment porodu). Czyli jak Pani zamknie biznes to z tego tytułu tego ubezpieczenia nie będzie. Ale zawsze trzeba sprawdzić dokładnie sytuację indywidualnie i zobaczyć co jest możliwe. Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Aleksandra 17 listopada, 2019 o 19:07

  Witam. Pracuje na umowę o pracę, cały etat , wynagrodzenie najniższa krajowa oraz prowadzę jednoosobową działalność z tytułu której opłacam składki z wyjątkiem chorobowej. Jak to wygląda teraz z L4 oraz urlopem macierzyńskim? Czy płacąc składkę dobrowolna chorobowa mogę też liczyć na płatne L4 z tytułu działalności??

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 20 listopada, 2019 o 10:33

  Pani Aleksandro, o tym jest właśnie w tym artykule 🙂 Pozdrawiam serdecznie !

  Odpowiedz

  Anna 21 listopada, 2019 o 18:26

  Witam. Prowadzę spółkę cywilną od niedawna i jestem zatrudniona na etat. Teraz okazało się że jestem w ciąży. Jakie rozwiązanie byłoby najlepsze? Wspomnę że muszę być na l4 bo zagrożenie ciąży

  Odpowiedz

  Emilia 27 listopada, 2019 o 17:03

  Dzień dobry,
  Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, przez 12 miesięcy zamierzam opłacać podwyższone składki ZUS, by korzystać z wyższego zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. Ponieważ w ciąży nie będę mogła wykonywać swojej pracy (ze względu na niebezpieczne warunki pracy), będę cały czas trwania ciąży na zasiłku chorobowym, potem 12 miesięcy na zasiłku macierzyńskim. Moje pytanie jest taki: czy podstwaą do obliczenia zasiłku macierzyńskiego będzie wymiar składek opłacanych przez 12 miesięcy przed ciążą, czy będzie też brany pod uwagę okres zasiłku chorobowego, podczas którego będzie opłacana tylko składka zdrowotna?

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 2 maja, 2020 o 14:29

  Dzień dobry, Pani pytanie kwalifikuje się do indywidualnej analizy – a ja nie udzielam porad w indywidualnych sprawach w komentarzach. Jeśli jest Pani zainteresowana poradą to porze o kontakt: https://kobietawpracy.pl/kontakt/

  Odpowiedz

  Kasia 29 listopada, 2019 o 21:43

  Dobry wieczór!
  Obecnie jestem na urlopie wychowawczym przysługującym z umowy o pracę ( czas nieokreślony, zarobki 3500 brutto). Dopiero teraz chciałabym założyć dzialalność gospodarczą. Teraz pytanko, co w przypadku gdy zajdę w drugą ciążę na urlopie wychowawczym, prowadząc działalność? Czy podobnie ma się sytuacja jak opisana w artykule i wracając do pracy na jeden dzień i zgłaszając L4 należy się płatne L4? Oczywiście w ramach działalności upoważniam inną osobę do prowadzenia firmy. Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 2 maja, 2020 o 14:29

  Dzień dobry, Pani pytanie kwalifikuje się do indywidualnej analizy – a ja nie udzielam porad w indywidualnych sprawach w komentarzach. Jeśli jest Pani zainteresowana poradą to porze o kontakt: https://kobietawpracy.pl/kontakt/

  Odpowiedz

  Paulina 5 grudnia, 2019 o 12:17

  Dzień dobry 🙂 a ja mam pytanie- jestem zatrudniona na etat (3tyś) i mam jednoosobową działalność. Dostałam l4 z racji ciąży. L4 jest wystawione na firmę w której pracuję. Składkę w firmie płacę niecałe 400zł. Czy na firmę też muszę l4? Zawieszam ją w styczniu i zatrudnioniam na ten okres osobę, ponieważ muszę wystawić fakturę. Dziękuję

  Odpowiedz

  Monika 7 stycznia, 2020 o 17:20

  Witam. Mam trochę dziwne pytanie… Którym jestem każdego kiesiacazbywana. Moja pracodawcy prowadząca działalność przebywa od 4 miesięcy na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży – ja przez to od 4 miesięcy nie otrzymałam wynagrodzenia za pracę gdyż szefowa twierdzi że ma liczne kontrolę z ZUS i nie może wykonywać żadnych przelewów z konta firmowego. Kobieta nie upoważnia również nikogo do wypłaty wynagrodzenia pracownikom (2 os.). Czy tak wogole można????

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 8 stycznia, 2020 o 16:17

  Dzień dobry Pani Moniko, dziękuję za komentarz. To, że pracodawca jest w ciąży i na l4 nie zwalnia z obowiązku wypłaty wynagrodzenia swoim pracownikom. Przedsiębiorca powinien upoważnić kogoś do dokonywania płatności wynagrodzenia. Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Agata 9 stycznia, 2020 o 12:50

  Dzień dobry.
  Pracowałam na podstawie umowy o pracę w wysokości 1/4 etatu, po zakończeniu umowy otworzyłam działalność przystąpiłam do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, tzw. duży ZUS, ale składkę opłaciłam podstawową, nie podwyższoną. Po miesiącu na z małym hakiem na JDG złamałam nogę, i chciałbym się dowiedzieć, w jakiej wysokości mogę spodziewać się zasiłku? Będzie to wyliczona średnia z etatu na 1/4 i miesiąca działalności?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 2 maja, 2020 o 14:28

  Dzień dobry, Pani pytanie kwalifikuje się do indywidualnej analizy – a ja nie udzielam porad w indywidualnych sprawach w komentarzach. Jeśli jest Pani zainteresowana poradą to porze o kontakt: https://kobietawpracy.pl/kontakt/

  Odpowiedz

  Oliwia 11 stycznia, 2020 o 23:02

  Dzień dobry,
  Prowadziłam 1 osobowa działalność gospodarcza, która zawiesiłam z powodu urlopu wychowawczego, tzn sprawuje opiekę nad dzieckiem. Urlop kończy mi się we wrześniu 2020. Obecnie okazało się ze jestem w 2 ciąży. Czy mam możliwość uzyskania urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego? Nie wiem jak wyglada również sprawa z L4 w razie jakiś problemów (1 ciąża od początku była zagrożona i głównie leżałam w szpitalu)? Z góry dziękuje za odpowiedz. Pozdrawiam Oliwia

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 27 lutego, 2020 o 11:41

  Dzień dobry, niestety podczas zawieszenia nie podlega Pani ubezpieczeniu chorobowemu, co jest warunkiem umożliwiającym uzyskanie świadczeń. A zatem w takiej sytuacji nie będzie Pani mieć prawa do uzyskania zasiłku chorobowego ani macierzyńskiego.

  Odpowiedz

  Oliwia 11 stycznia, 2020 o 23:04

  Dzień dobry,
  Prowadziłam 1 osobowa działalność gospodarcza, która zawiesiłam z powodu urlopu wychowawczego, tzn sprawuje opiekę nad dzieckiem. Urlop kończy mi się we wrześniu 2020. Obecnie okazało się ze jestem w 2 ciąży. Czy mam możliwość uzyskania urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego? Nie wiem jak wyglada również sprawa z L4 w razie jakiś problemów (1 ciąża od początku była zagrożona i głównie leżałam w szpitalu)? Z góry dziękuje za odpowiedz. Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Ewelina 5 lutego, 2020 o 00:03

  Czyli mając własną działalność, oraz zatrudnienie na umowę o pracę na 1/4 etatu i najniższą krajową, mogę otrzymać zasiłek macierzyński z wysokości 1000 zł (minimalny) z umowy, oraz zasiłek z działalności (przy najniższych składkach) podstawa to 2300 zł. Przy założeniu wypłaty 80% i odjęciu podatku dochodowego zostaje 1527. Czyli łącznie można otrzymać 2527 zł? Dobrze to rozumiem?

  Odpowiedz

  Monika 6 lutego, 2020 o 18:55

  Czy otrzymując zasiłek macierzyński z działalności i zatrudnienia, są one liczone zupełnie osobno? Chodzi mi tu o wyrównanie do minimum 1000 zł.
  Przykładowo z działalności podstawa zasiłku wyniesie 2700 zł. Natomiast z zatrudnienia mniej niż 1000 zł. To czy zasiłek z zatrudnienia zostanie wyrównany do 1000 zł? Czy te wyrównanie nie przysługuje z uwagi na zasiłek z działalności?

  Odpowiedz

  ANNA 14 lutego, 2020 o 04:13

  Witam moje pytanie takie kobieta na wychowawczym z etatu prowadziła działalność (podczas wychowawczego na etacie składki z działalności były obowiązkowe płaciła też dobrowolne chorobowe przez odpowiedni okres uprawniający do zasiłku chorobowego) zaszła w ciążę przerwała wychowawczy i w dzień powrotu do pracy dostarczyła zwolnienie chorobowe pracodawcy z etatu oraz drugie z działalności gdzie przez ost rok podlegała obowiązkowo em rent z uwagi na wychowawczy oraz dobrowolnie ub chorobowe czy w tej sytuacji ZUS powinien wypłacić jej dwa zasiłki zarówno z etatu jak i z działalności?

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 26 lutego, 2020 o 09:50

  Dzień dobry Pani Anno, w Pani sprawie jest kilka wątków – należałoby Pani sytuację przeanalizować indywidualnie. Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Małgorzata 26 lutego, 2020 o 10:28

  Dzień dobry, czy będąc na zwolnieniu lekarskim (w ciąży i nie tylko), pracując na umowie o pracę i prowadząc swoją działalność i nie zatrudniając nikogo, można upoważnić męża do wszystkich czynności? Czy trzeba go zatrudnić chociaż na najmniejszą część etatu aby mógł być upoważniony? Upoważnienie musi być w formie aktu notarialnego czy zwykłe pismo podpisane przez nas obojga?
  Z góry bardzo dziękuję, bardzo ciekawy temat Pani porusza.

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 26 lutego, 2020 o 12:30

  Dzień dobry Pani Małgorzato, to wszystko zależy od konkretnych okoliczności. Jeśli mąż ma na stałe wykonywać czynności w Pani firmie to zapewne będzie potrzebna umowa np. zlecenie lub umowa o pracę. Co do zakresu pełnomocnictwa – w niektórych przypadkach będzie trzeba wszytko szczegółowo opisać. A co do formy – zazwyczaj wystarcza pisemna, ale znowu – jeśli będą jakieś czynności dotyczące np. nieruchomości to konieczny może okazać się akta notarialny. Pani sytuacja wymaga indywidualnej analizy. Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Emilia 11 marca, 2020 o 11:56

  A jeśli chodzi o działalność gospodarczą związaną z kupnem i sprzedażą samochodów? Czy mogę przygotować mężowi tylko pełnomocnictwo na okres zwolnienia lekarskiego w ciąży?

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 18 marca, 2020 o 17:12

  Jeśli mąż będzie wykonywał prace na rzecz Pani firmy tto samo pełnomocnictwie może być niewystarczające – być może będzie konieczne zawarcie jakiejś umowy i jej opodatkowanie oraz oskładkowanie.

  Odpowiedz

  Emilia 3 marca, 2020 o 15:00

  Witam, czy pracując na etacie i prowadząc jednoosobową działalność idąc na l4 (dotyczy etatu) nie mogę prowadzić działalności? Nie mogę wykonywać pracy, wystawiać rachunków itp.? Dodam, że z tytułu działalności opłacam tylko składkę zdrowotną i nie mam w planach zawieszenia firmy.

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 4 marca, 2020 o 11:47

  Dzień dobry, nie, nie może Pani w tym czasie prowadzić również działalności, ponieważ ryzykuje Pani urale prawa do zasiłku chorobowego. Zgodnie z przepisami ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Emilia 11 marca, 2020 o 11:45

  Dzień dobry, mam sytuację, kończy mi się umowa z końcem marca., jestem w ciązy. Pracodawca już musi ze mną przedłużyć umowę do dnia porodu. Następnie przekazuje dokumenty do ZUS i wypłaca mi zasiłek macierzyński i rodzicielski. Dodatkowo mam jednoosobową działalność gospodarczą, na ten moment opłacam wyłącznie składkę zdrowotną. Czy po zakończeniu urlopu rodzicielskiego jest możliwość wzięcia urlopu wychowawczego na działalności gospodarczej? tak, abym mogła płacić tylko składkę zdrowotną czy muszę wtedy odprowadzać wszystkie składki?

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 2 maja, 2020 o 14:27

  Dzień dobry, Pani pytanie kwalifikuje się do indywidualnej analizy – a ja nie udzielam porad w indywidualnych sprawach w komentarzach. Jeśli jest Pani zainteresowana poradą to porze o kontakt: https://kobietawpracy.pl/kontakt/

  Odpowiedz

  Jola 16 marca, 2020 o 13:08

  Witam , co zrobić w sytuacji kiedy pracodawca zawiesza działalność że względu na sytuację w kraju a ja przebywam do połowy kwietnia na urlopie macierzyńskim ? Co z brakiem możliwości powrotu do pracy , czy należą mi się jakieś świadczenia . Dodam że jestem na umowie o pracę na pełen etat

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 16 marca, 2020 o 14:45

  Pani Jolu, wszystko zależy od sytuacji. Gdyby wszystko było normalnie to powinna być Pani dopuszczona do pracy, ale w tej sytuacji trudno powiedzieć co się wydarzy – jeśli pracodawca np. ogłosi upadłość to wówczas Pani sytuacja będzie gorsza, gdyż będzie mogła Pani zostać zwolniona z pracy.

  Odpowiedz

  Agnieszka 6 czerwca, 2020 o 08:50

  Dzień dobry,
  Jestem na wychowawczym ale również prowadzę działalność opłacając najniższy ZUS
  Dowiedziałam się ze jestem w ciąży, nie chce zawieszać działalności.
  Czy w momencie urodzenia dziecka będzie mi się należalo świadczenie macierzyńskie z tytułu pracy na etacie na którym jestem na wychowawczym?
  Jak zrobić by było dobrze?

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 28 czerwca, 2020 o 13:26

  Dzień dobry Pani Agnieszko, dziękuje za komentarze jednak nie udzielam porad indywidualnych w komentarzach. Jeśli Pani takiej potrzebuje to tutaj https://kobietawpracy.pl/sklep/ znajdują się dostępne opcje. Pozdrawiam serdecznie!

  Odpowiedz

  Monika 29 czerwca, 2020 o 00:30

  Dzień dobry,
  jak liczyć wysokość przyszłego zasiłku macierzyńskiego, jeśli umowa na czas określony kończy się przed upływem III trymestru, jednak jednocześnie prowadzona jest działalność gospodarcza (po zakończeniu umowy płacone są składki chorobowe w podstawowej wysokości)? Będę wdzięczna za wyjaśnienie. Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 28 lipca, 2020 o 13:11

  zień dobry Pani Moniko, w celu uzyskania porady w indywidualnej sprawie zapraszam do konsultacji – https://kobietawpracy.pl/sklep/ Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Kasia 18 października, 2020 o 12:18

  Mam pytanie, będąc w ciąży przebywam na zwolnieniu lekarskim, posiadam umowę o pracę na czas nieokreślony ok 4000zl brutto, czy mogę w tym czasie otworzyć działalność gospodarczą polegająca na auto handlu. Niedługo zbliża się termin porodu i po urodzeniu będę miała bardzo dużo czasu. Czy prowadząc dg będę otrzymywać 80 % wynagrodzenia z UOP przed powrotem do pracy i czy takie coś wg jest możliwe

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 19 października, 2020 o 08:15

  Dzień dobry, więcej na temat pracy na L4 pisałam tutaj https://kobietawpracy.pl/chorobowe-na-dzialalnosci/ – zapraszam 🙂 Natomiast w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego po urodzeniu dziecka, o ile nie ma innych przeciwwskazań typu zakaz konkurencji itp to zasadniczo jest to możliwe.

  Odpowiedz

  Magda 23 października, 2020 o 22:06

  Dzień dobry,
  prowadzę jednoosobową działalność, do której w tym momecie muszę dopłacać (branża turystyczna/pandemia/kryzys). Jeśli dobrze zrozumiałam, żeby mieć wypłacone chorobowe w ciąży i później macierzyński nie mogę zawiesić działalności, lecz nadal musze opłacać składki, ale faktycznie nie mogę tego robić, bo wysyłanie dokumentów do ksiegowej czy opłacanie składek to już „praca”. Czy do tych czynności wystarczy pełnomocnictwo? Bo jeśli zatrudnię kogoś na umowę zlecenie żeby zrobić przelew za rachunki i wysłanie faktur do księgowej to muszę jeszcze więcej dopłacać do tego interesu. Jak najlepiej wybrnąć z takiej sytuacji? Będę bardzo wdzięczna za podpowiedź.

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 26 października, 2020 o 11:13

  Zazwyczaj pełnomocnictwo dla kogoś z rodziny w czasie pobierania zasiłku chorobowego jest dobrym rozwiązaniem. Natomiast po urodzeniu dziecka może Prani prowadzić firmę bez przeszkód. Pozdrawiam ciepło!

  Odpowiedz

  Maria 17 grudnia, 2020 o 13:07

  Dzień dobry, czy pracując na etacie i będąc w ciąży można kontynuować własną działalność nierejestrową? Co w przypadku zwolnienia chorobowego? Czy po urodzeniu dziecka będę mogła prowadzić działalność nierejestrową? Czy obowiązują jakieś ograniczenia i jak można sobie z nimi poradzić?

  Odpowiedz

  Agnieszka 30 grudnia, 2020 o 19:32

  Pani Ireno, jestem w ciąży zagrożonej i w związku z tym zdecydowałam się pozostać w domu – wzięłam zwolnienie z pracy (podlegam ubezpieczeniu chorobowemu z tyt. umowy o pracę). Równocześnie prowadzę działalność jednoosobową polegającą na najmie lokalu mieszkalnego. Z tego co rozumiem, w trakcie zwolnienia nie mogę nawet wystawić comiesięcznej faktury dla mojego lokatora aby nie naruszyć przepisów ZUS? Czy ustanowienie pełnomocnictwa na mojego męża i zgłoszenie go do CEDG jako pełnomocnika, w celu wystawiania tej jednej faktury miesięcznie rozwiązało by sprawę? Czy musiałabym zgłaszać go do ZUS jako osobę współpracującą i odprowadzać za niego składki? Pozdrawiam, Aga

  Odpowiedz

  Jagoda 22 lutego, 2021 o 11:58

  Dzień dobry. Zastanawiam się nad przejściem na chorobowe (ciąża). Pracuję na etacie osiągając wynagrodzenie powyżej średniej. Mąż jest rolnikiem indywidualnym prowadzącym działalność rolniczą. Założyłam firmę będąc już w ciąży.
  Czy uważa Pani, że rozsądne będzie zawarcie umowy z mężem (zlecenie), czy wystarczy podpierać się faktem bycia w małżeństwie i nieodpłatnej pomocy w firmie (wspólnota majątkowa jest zachowana) na czas przejścia na chorobowe przed porodem? Czy jeśli bym zatrudniła męża na zlecenie powierzając mu wszystkie zadania w firmie, to muszę płacić za niego składki ZUS (jeśli jest podległy w pełnym wymiarze KRUS)? Jeśli jest to zbyt obszerne pytanie na stronę, to proszę podać ile kosztuje Pani porada indywidualna. Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 1 marca, 2021 o 16:05

  Dzień dóbr, Pani Jagodo porady w sprawach indywidualnych można wykupić tutaj: https://kobietawpracy.pl/sklep/ Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Katarzyna 22 lutego, 2021 o 19:01

  Pracuję na etacie (umowa o pracę), jestem w ciąży. Nie jestem w stanie wykonywać dalej swojego zawodu ze względów zdrowotnych, idę na l4. Czy w takiej sytuacji mogę podjąć się dziergania na drutach i sprzedaży tego np. na allegro w ramach działalności nierejestrowanej?

  Odpowiedz

  Sylwia 5 marca, 2021 o 21:13

  Dzień dobry,
  planuję w niedługim czasie zajść w ciąże przez co już teraz opłacam podwyższone stawki ZUS. Jak wiadomo, aktualnie jest liczona średnia z ostatnich 12 miesięcy opłacania składek.
  Gdy ew. będę musiała pójść na zwolnienie lekarskie pod koniec ciąży, to średnia będzie liczyła się z 12 miesięcy od momentu pójścia na zwolnienie, czy musze opłacać podwyższoną składkę będąc na zwolnieniu, gdyż średnia zostanie wyliczona z 12 miesięcy od momentu porodu?

  Odpowiedz

  Sylwia 5 marca, 2021 o 21:16

  Przepraszam, już udało mi się znaleźć odpowiedź na Pani blogu.
  „Oczywiście jeśli bezpośrednio przed porodem będziesz na zwolnieniu lekarskim, to wówczas pod uwagę bierzesz 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym poszłaś na l4.”

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 19 marca, 2021 o 11:15

  Super, cieszę się 🙂

  Odpowiedz

  Alicja 20 maja, 2021 o 21:59

  Dzień dobry,

  staram się obecnie zajść w ciążę, do końca listopada jestem na umowie o pracę a później chciała bym założyć własną działalność gospodarczą. Zakładając że w Maju… albo Lipcu.. czy też Sierpniu uda mi się zajść w ciąże, zastanawiam się (i nigdzie nie udało mi się znaleźć odpowiedzi), jakie będę miała opcję po przejściu na działalność gospodarczą od 1 grudnia. Czy np. w przypadku gdy źle się poczuję i lekarz zleci mi L4 np. od Stycznia to pójdę na L4 i będę dostawała 100% wynagrodzenia liczonego jako średnia z ostatnich 12 miesięcy gdzie wcześniej pracodawca odprowadzał składki z umowy o pracę a na działalności muszę robić to sama?

  Drugie pytanie, czy w momencie przejścia na zasiłek macierzyński przysługuje mi jakieś wynagrodzenie, jeśli okres płacenia składek zdrowotnych będąc na działalności będzie np. 1 miesiąc… albo 2 miesiące.

  Generalnie jakie są opcję w mojej sytuacji, nigdzie w sieci nie znalazłam artykułu który by omawiał aspekt przejścia z Umowy o pracę na działalność w trakcie ciąży

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: