Irena Pacholewska-Urgacz

radca prawny

Jestem radcą prawnym od niemal 8 lat. Specjalizuję się w prawie pracy. Obecnie kancelarię prawną prowadzę w Katowicach...
[Więcej >>>]

Pomoc prawna

Urlop macierzyński przed porodem

Irena Pacholewska-Urgacz04 marca 20194 komentarze

urlop macierzyński przed porodemJak być może wiecie, pod koniec zeszłego tygodnia szusowałam na Ogólnopolskich Mistrzostwach Narciarskich i Snowboardowych Radców Prawnych i Aplikantów w Krynicy Zdroju.

Wspaniałe warunki narciarskie i piękna Jaworzyna Krynicka skąpana w słońcu nie sprzyjały długim wpisom ;-).

Dlatego dzisiaj krócej, ale na bardzo interesujący temat, czyli urlop macierzyński przed porodem.

Urlop macierzyński przed porodem

Urlop macierzyński przed porodem? Ale jak to?

Przecież urlop macierzyński przysługuje PO urodzeniu dziecka a nie PRZED.

Być może Cię to zaskoczy, ale polskie prawo (zresztą nie tylko polskie, ale to o nim głównie tu piszę) przewiduje, że cześć urlopu macierzyńskiego przyszła mama może wykorzystać przed porodem.

Dotyczy to tylko kobiet, które pracują na umowie o pracę.

6 tygodni urlopu macierzyńskiego
przed porodem

Jeżeli pracujesz na etacie, to w zależności od tego, ile dzieci urodzisz przy jednym porodzie masz prawo do urlopu macierzyńskiego trwającego:

  • 20 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka;
  •  31 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci;
  •  33 tygodni – w przypadku urodzenia trojga dzieci;
  •  35 tygodni – w przypadku urodzenia czworga;
  •  37 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci.

Z powyższej puli możesz wykorzystać przed przewidywaną datą porodu maksymalnie 6 tygodni.

Wniosek o urlop macierzyński
przed porodem

Jeżeli chcesz skorzystać z urlopu macierzyńskiego przed porodem to musisz złożyć pracodawcy odpowiedni wniosek.

Informacje na temat tego, co powinno znajdować się we wniosku i co należy do niego załączyć znajdziesz w rozporządzeniu w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków z 2015 r.

Minimalny wymiar urlopu

Wiadomo, że maksymalnie przed porodem możesz wykorzystać 6 tygodni. Ale przepisy nie mówią, ile najkrócej możesz być na urlopie macierzyńskim przed porodem.

A zatem, jeśli chcesz to możesz wykorzystać np. tylko jeden tydzień.

Czy macierzyński przed porodem
jest obowiązkowy?

NIE.

Nie masz obowiązku skorzystać z urlopu macierzyńskiego przed porodem.

Przepisy wskazują, że po porodzie musisz wykorzystać przynajmniej 14 tygodni. Pisałam Wam szerzej o tej kwestii już tutaj.

Urlop macierzyński przed porodem w przeciwieństwie do innych krajów europejskich nie jest w Polsce zbyt popularny.

W praktyce większość znanych mi mam wykorzystuje urlop macierzyński po porodzie. Jeśli nie wykorzystasz urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu, to pierwszy dzień urlopu przypada na dzień porodu.

***

Photo by Picsea on Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 664 769 349e-mail: kontakt@kobietawpracy.pl

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Marta 14 października, 2019 o 19:15

Witam serdecznie,
A czy jest możliwe złożenie przed porodem wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze wraz z wnioskiem o udzielenie urlopu macierzyńskiego przed porodem? I czy wniosek o urlop macierzyński przed porodem musi obejmować jakiś minimalny okres (maksymalny jest oczywiście określony w przepisie)?
Uprzejmie dziękuję za wyjaśnienie.

Odpowiedz

Irena Pacholewska-Urgacz 15 października, 2019 o 04:43

Dzień dobry Pani Marto, przepisy nie wskazują kiedy najwcześniej można złożyć wniosek o urlop rodzicielski, więc uważam, że można to zrobić razem z wnioskiem o urlop macierzyński przy założeniu, że rodzicielski zostanie wykorzystany po macierzyńskim. Aktualnie przepisy nie wskazują minimalnego wymiaru urlopu przed porodem.Pozdrawiam!

Odpowiedz

Magdalena 7 lutego, 2020 o 12:59

Dzień dobry. Czy jest możliwość aby przerwać urlop wychowawczy np. z dniem 1.04 i od 02.04 rozpocząć urlop macierzyński przed porodem ( przykładowo 5 tyg przed planowaną datą porodu). Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam Magdalena

Odpowiedz

Maja 10 czerwca, 2020 o 12:19

Witam mam taki problem skonczylo mi sie zwolnienie 5 czerwca a termin porodu mialam na 8 ale jeszcze sie przedluzyl i chce skorzystac z urlopu macierzynskiego przed porodem to co mam zrobic i kiedy zlozyc ten wniosek? I co pozniej jesli urodze mam drugi wniosek skladac????

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@kobietawpracy.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: