Dzisiejszym tematem jest praca na etacie i działalność gospodarcza. Ostatnio dość często rozmawiam z osobami, które pracują na etacie, ale jednocześnie myślą o dodatkowej pracy czy własnej firmie. W niektórych sytuacjach chodzi o „dorobienie” do pensji, czasem to chęć realizacji swojej pasji, przetestowania pomysłów biznesowych.
Jak się okazuje, wiele osób ma jednak blokadę przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań, bo tak naprawdę nawet nie wiedzą czy mogą działać, z jakimi kosztami to się wiąże, co z ZUS itd. Pojawia się sporo niejasności i wątpliwości.
Te rozmowy nasunęły mi pomysł na cykl wpisów o łączeniu etatu z innymi formami zarabiania. Na pierwszy ogień postanowiłam wziąć działalność gospodarczą ☺, bo to właśnie o nią dostaję sporo pytań.
Przed tobą zatem pierwszy wpis z serii.
Dowiesz się z niego o 5 najważniejszych rzeczach, o których koniecznie musisz wiedzieć przed podjęciem decyzji o założeniu własnej firmy i łączeniu jej z pracą na etacie. Jeśli zatem ten temat cię dotyczy, bo właśnie zastanawiasz się nad łączeniem etatu i działalności gospodarczej, to czytaj dalej.
Praca na etacie i działalność gospodarcza
1. Łączenie etatu i działalności gospodarczej.
Czy prawo na to pozwala.
Wiele osób ma wątpliwości, czy to jest w ogóle możliwe. Tak, to jest możliwe i wiele osób właśnie tak działa. Polskie prawo nie zabrania łączenia pracy na etacie z założeniem i prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. To dobry pomysł na wypróbowanie swojego pomysłu na biznes.
Zanim rzucisz wszystko i skoczysz na głęboką wodę możesz we w miarę bezpiecznych warunkach – mając nadal etat – spróbować, czy twój pomysł biznesowy się sprawdzi.
2. Czy łączenie etatu i działalności gospodarczej jest możliwe zawsze i wszędzie?
No niestety nie. Jeśli pracujesz na etacie i myślisz o założeniu własnej firmy to przede wszystkim musisz sprawdzić umowy ze swoim pracodawcą. Może być tak, że masz umowę o zakazie konkurencji. I wówczas nie możesz prowadzić działalności konkurencyjnej do działalności swojego pracodawcy.
Pracodawca co prawda nie może skutecznie zakazać ci jakichkolwiek dodatkowych działań, ale może zabronić ci działań w zakresie choćby częściowo pokrywającym się z jego działalnością.
Z mojego doświadczenia wynika, że zakres tego, co pracodawca określa jako działalność konkurencyjną jest zazwyczaj nieprecyzyjny. Może to powodować dla ciebie problemy, ponieważ może się okazać, że nieświadomie naruszasz zakaz konkurencji. A jego naruszenie zazwyczaj bywa obwarowane karą umowną.
Czasami, nawet jeśli nie masz umowy o zakazie konkurencji, to działania w tej samej branży mogą zostać uznane za naruszenie obowiązku dbania o dobro swojego pracodawcy. Taki obowiązek wynika z kodeksu pracy.
Dlatego jeśli przed założeniem własnej firmy masz wątpliwości co ci wolno, a czego nie, to warto udać się na konsultacje do prawnika.
3. Czy Twój pracodawca musi wiedzieć, że zakładasz firmę
No tak, ale skąd pracodawca w ogóle będzie wiedział, że mam własną firmę. O to też bardzo często dostaję pytania: czy muszę powiedzieć mojemu pracodawcy, że zamierzam rozpocząć swoją działalność równolegle do etatu.
W niektórych sytuacjach będziesz mieć obowiązek powiedzieć pracodawcy. Przede wszystkim, jeśli masz umowę o zakazie konkurencji i z niej wynika obowiązek poinformowania pracodawcy o dodatkowym zatrudnieniu. Czasami taki obowiązek będzie wynikał z samej umowy o pracę (nawet pomimo braku umowy o zakazie konkurencji). To kolejna rzecz, którą warto dobrze sprawdzić przed rozpoczęciem działań na własną rękę.
4. Łączenie etatu i działalności gospodarczej a ZUS
I kolejny temat, który w waszych pytaniach przewija się bardzo często. Jak to jest z tym ZUSem. No więc tak, jeśli jesteś na etacie i zarabiasz co najmniej pensję minimalną (czyli w 2021 r. jest to 2800 zł brutto), to nie płacisz składek do ZUSu z tytułu prowadzenia działalności.
Pamiętaj, że jeśli pracujesz w kilku miejscach to pod uwagę bierzesz wszystkie swoje umowy o pracę. To oznacza, że w sytuacji, gdy łączysz pracę na etacie i równocześnie prowadzisz działalność gospodarczą to odprowadzasz wyłącznie składkę zdrowotną, czyli 381,81 zł.
5. Łączenie etatu i działalności gospodarczej, gdy zachorujesz
Kolejny temat, który spędza wam sen z powiek to choroba. Czy w takiej sytuacji otrzymasz zasiłek chorobowy?
Tak jak napisałam powyżej, jeśli łączysz prace na etacie z prowadzeniem działalności, to z działalności nie podlegasz obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. Z przepisów wynika, że masz możliwość przystąpić do nich dobrowolnie, ale nie do ubezpieczenia chorobowego.
Czyli do tego, z którego wypłacany jest zasiłek chorobowy lub macierzyński. A to oznacza, że w razie choroby będzie Ci przysługiwał zasiłek chorobowy tylko z etatu, a nie z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.
No chyba, że na umowie o pracę masz mniej niż pensja minimalna (bo np. pracujesz na część etatu). Wówczas, jeśli będziesz opłacać składkę na ubezpieczenia chorobowe z tytułu prowadzonej działalności, to będziesz mieć prawo do dwóch zasiłków.
Pamiętaj też, że jeśli jesteś na zwolnieniu lekarskim nie możesz wykonywać żadnej pracy zarobkowej. To oznacza, że nie możesz w tym czasie również prowadzić działalności gospodarczej. Jeśli będziesz pracować w firmie w trakcie zwolnienia lekarskiego ryzykujesz utratę prawa do zasiłku chorobowego. Dlatego, zwłaszcza przy dłuższych zwolnienia, konieczne będzie znalezienie osoby, która cię zastąpi w firmie lub ewentualnie zawieszenie działalności.
Jeśli chcesz natomiast przeczytać więcej o pracy na etatcie i prowadzeniu działalności w kontekście ciąży to zajrzyj do artykułu Etat i działalność gospodarcza a ciąża
No a jak nie działalność, to co?
Jeśli pomimo korzyści łącznia etatu z działalnością gospodarczą przerażają Cię formalności związane z założeniem i prowadzeniem własnej firmy, być może warto rozważyć inne formy np. zlecenie lub dzieło.
Więcej na temat tych rodzajów umów oraz tego czym się różnią dowiesz się z mojego mini szkolenia umowa o pracę czy umowa cywilnoprawna które możesz kupić tutaj>>
Tymczasem do zobaczenia, a raczej „do przeczytania” w kolejnym wpisie z cyklu o łączeniu etatu z innymi formami zarabiania.
{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }
Myślę, że to super tipy na start 😉 pozdrawiam!