Irena Pacholewska-Urgacz

radca prawny

Jestem radcą prawnym, specjalizuję się w prawie pracy. Propaguje wiedzę na temat prawnych aspektów kobiecej kariery i przedsiębiorczości. Piszę o inspirujących kobietach.
[Więcej >>>]

Sklep

Praca na etacie i działalność gospodarcza. 5 rzeczy, o których musisz wiedzieć przed podjęciem decyzji o założeniu własnej firmy.

Irena Pacholewska-Urgacz10 września 2021Komentarze (1)

Dzisiejszym tematem jest praca na etacie i działalność gospodarcza. Ostatnio dość często rozmawiam z osobami, które pracują na etacie, ale jednocześnie myślą o dodatkowej pracy czy własnej firmie. W niektórych sytuacjach chodzi o „dorobienie” do pensji, czasem to chęć realizacji swojej pasji, przetestowania pomysłów biznesowych.

Praca na etacie i dzialalnosc gospodarczaJak się okazuje, wiele osób ma jednak blokadę przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań, bo tak naprawdę nawet nie wiedzą czy mogą działać, z jakimi kosztami to się wiąże, co z ZUS itd. Pojawia się sporo niejasności i wątpliwości. 

Te rozmowy nasunęły mi pomysł na cykl wpisów o łączeniu etatu z innymi formami zarabiania. Na pierwszy ogień postanowiłam wziąć działalność gospodarczą ☺, bo to właśnie o nią dostaję sporo pytań.

Przed tobą zatem pierwszy wpis z serii.

Dowiesz się z niego o 5 najważniejszych rzeczach, o których koniecznie musisz wiedzieć przed podjęciem decyzji o założeniu własnej firmy i łączeniu jej z pracą na etacie. Jeśli zatem ten temat cię dotyczy, bo właśnie zastanawiasz się nad łączeniem etatu i działalności gospodarczej, to czytaj dalej. 

Praca na etacie i działalność gospodarcza

1. Łączenie etatu i działalności gospodarczej.
Czy prawo na to pozwala. 

Wiele osób ma wątpliwości, czy to jest w ogóle możliwe. Tak, to jest możliwe i wiele osób właśnie tak działa. Polskie prawo nie zabrania łączenia pracy na etacie z założeniem i prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. To dobry pomysł na wypróbowanie swojego pomysłu na biznes.

Zanim rzucisz wszystko i skoczysz na głęboką wodę możesz we w miarę bezpiecznych warunkach – mając nadal etat – spróbować, czy twój pomysł biznesowy się sprawdzi. 

2. Czy łączenie etatu i działalności gospodarczej jest możliwe zawsze i wszędzie?

No niestety nie. Jeśli pracujesz na etacie i myślisz o założeniu własnej firmy to przede wszystkim musisz sprawdzić umowy ze swoim pracodawcą. Może być tak, że masz umowę o zakazie konkurencji. I wówczas nie możesz prowadzić działalności konkurencyjnej do działalności swojego pracodawcy.

Pracodawca co prawda nie może skutecznie zakazać ci jakichkolwiek dodatkowych działań, ale może zabronić ci działań w zakresie choćby częściowo pokrywającym się z jego działalnością. 

Z mojego doświadczenia wynika, że zakres tego, co pracodawca określa jako działalność konkurencyjną jest zazwyczaj nieprecyzyjny. Może to powodować dla ciebie problemy, ponieważ może się okazać, że nieświadomie naruszasz zakaz konkurencji. A jego naruszenie zazwyczaj bywa obwarowane karą umowną. 

Czasami, nawet jeśli nie masz umowy o zakazie konkurencji, to działania w tej samej branży mogą zostać uznane za naruszenie obowiązku dbania o dobro swojego pracodawcy. Taki obowiązek wynika z kodeksu pracy. 

Dlatego jeśli przed założeniem własnej firmy masz wątpliwości co ci wolno, a czego nie, to warto udać się na konsultacje do prawnika. 

3. Czy Twój pracodawca musi wiedzieć, że zakładasz firmę

No tak, ale skąd pracodawca w ogóle będzie wiedział, że mam własną firmę. O to też bardzo często dostaję pytania: czy muszę powiedzieć mojemu pracodawcy, że zamierzam rozpocząć swoją działalność równolegle do etatu. 

W niektórych sytuacjach będziesz mieć obowiązek powiedzieć pracodawcy. Przede wszystkim, jeśli masz umowę o zakazie konkurencji i z niej wynika obowiązek poinformowania pracodawcy o dodatkowym zatrudnieniu. Czasami taki obowiązek będzie wynikał z samej umowy o pracę (nawet pomimo braku umowy o zakazie konkurencji). To kolejna rzecz, którą warto dobrze sprawdzić przed rozpoczęciem działań na własną rękę. 

4. Łączenie etatu i działalności gospodarczej a ZUS

I kolejny temat, który w waszych pytaniach przewija się bardzo często. Jak to jest z tym ZUSem. No więc tak, jeśli jesteś na etacie i zarabiasz co najmniej pensję minimalną (czyli w 2021 r. jest to 2800 zł brutto), to nie płacisz składek do ZUSu z tytułu prowadzenia działalności.

Pamiętaj, że jeśli pracujesz w kilku miejscach to pod uwagę bierzesz wszystkie swoje umowy o pracę. To oznacza, że w sytuacji, gdy łączysz pracę na etacie i równocześnie prowadzisz działalność gospodarczą to odprowadzasz wyłącznie składkę zdrowotną, czyli 381,81 zł. 

5. Łączenie etatu i działalności gospodarczej, gdy zachorujesz 

Kolejny temat, który spędza wam sen z powiek to choroba. Czy w takiej sytuacji otrzymasz zasiłek chorobowy? 

Tak jak napisałam powyżej, jeśli łączysz prace na etacie z prowadzeniem działalności, to z działalności nie podlegasz obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. Z przepisów wynika, że masz możliwość przystąpić do nich dobrowolnie, ale nie do ubezpieczenia chorobowego.

Czyli do tego, z którego wypłacany jest zasiłek chorobowy lub macierzyński. A to oznacza, że w razie choroby będzie Ci przysługiwał zasiłek chorobowy tylko z etatu, a nie z  tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. 

No chyba, że na umowie o pracę masz mniej niż pensja minimalna (bo np. pracujesz na część etatu). Wówczas, jeśli będziesz opłacać składkę na ubezpieczenia chorobowe z tytułu prowadzonej działalności, to będziesz mieć prawo do dwóch zasiłków. 

Pamiętaj też, że jeśli jesteś na zwolnieniu lekarskim nie możesz wykonywać żadnej pracy zarobkowej. To oznacza, że nie możesz w tym czasie również prowadzić działalności gospodarczej. Jeśli będziesz pracować w firmie w trakcie zwolnienia lekarskiego ryzykujesz utratę prawa do zasiłku chorobowego. Dlatego, zwłaszcza przy dłuższych zwolnienia, konieczne będzie znalezienie osoby, która cię zastąpi w firmie lub ewentualnie zawieszenie działalności. 

Jeśli chcesz natomiast przeczytać więcej o pracy na etatcie i prowadzeniu działalności w kontekście ciąży to zajrzyj do artykułu Etat i działalność gospodarcza a ciąża

No a jak nie działalność, to co? 

Jeśli pomimo korzyści łącznia etatu z działalnością gospodarczą przerażają Cię formalności związane z założeniem i prowadzeniem własnej firmy, być może warto rozważyć inne formy np. zlecenie lub dzieło.

Więcej na temat tych rodzajów umów oraz tego czym się różnią dowiesz się z mojego mini szkolenia umowa o pracę czy umowa cywilnoprawna które możesz kupić tutaj>>

Tymczasem do zobaczenia, a raczej „do przeczytania” w kolejnym wpisie z cyklu o łączeniu etatu z innymi formami zarabiania. 

Photo by STIL on Unsplash

W czym mogę Ci pomóc?

Irena Pacholewska-Urgacz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  Karolina 8 marca, 2022 o 23:15

  Myślę, że to super tipy na start 😉 pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: