Irena Pacholewska-Urgacz

radca prawny

Jestem radcą prawnym, specjalizuję się w prawie pracy. Propaguje wiedzę na temat prawnych aspektów kobiecej kariery i przedsiębiorczości. Piszę o inspirujących kobietach.
[Więcej >>>]

Umów konsultację prawną

Chorobowe na działalności. Czyli co wolno, a czego ci nie wolno robić, jeśli prowadzisz własną firmę i chorujesz.

Irena Pacholewska-Urgacz12 października 20202 komentarze

Niedawno na blogu mogłaś przeczytać o tym, na co warto zwrócić uwagę, jeśli zakładasz własną firmę, w sytuacji, gdy wcześniej pracowałaś na etacie. Dla mnie była to kolosalna zmiana… Ciekawa jestem jakie ty masz o tym zdanie? Czy patrzysz na to jak na radykalną zmianę, czy dla Ciebie to bułka z masłem 😉 

Kolejna sprawa, która według mnie zdecydowanie różni pracę na etacie od prowadzenia własnej firmy to …. chorowanie. 

Ponieważ jest to temat, który w zasadzie non stop przewija się w pytaniach moich klientek i klientów, dziś kilka słów właśnie na temat – potocznie zwanego – chorobowego na działalności.

Przedsiębiorca na chorobowym. Czyli co wolno, a czego ci nie wolno robić, jeśli prowadzisz własną firmę i chorujesz. 

Chorobowe na dzialanosci gospodarczej - pan przyjmujacy szczepionkę

Zasiłek chorobowy tylko, jeśli płacisz składki 

Jeśli prowadzisz własną firmę i zachorujesz, to zasiłek chorobowy dostaniesz tylko wtedy, gdy opłacałaś składki na ubezpieczenie chorobowe. Nie są one obowiązkowe, wybór należy do ciebie.

Jeśli nie opłacałaś składek na ubezpieczenie chorobowe to po prostu w ogóle nie będziesz mieć prawa do zasiłku chorobowego. 

Wykonywanie działalności w czasie
pobierania zasiłku chorobowego 

Załóżmy jednak, że składki opłacałaś. Jesteś chora i myślisz o tym, aby skorzystać z zasiłku chorobowego. Jeśli jednak prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, to musisz dobrze przemyśleć, czy ci się to w ogóle opłaca. 

Dlaczego?

Ponieważ pobierając zasiłek chorobowy nie możesz wykonywać swojej działalności. 

Bardzo często o to pytacie. Przecież w dzisiejszych czasach wiele można załatwić przez Internet, nawet leżąc w łóżku. Tymczasem stanowisko ZUS jest dość jednoznaczne. 

Co zatem możesz robić jako
chory przedsiębiorca

Nie mam tutaj dobrych wieści. Możesz robić bardzo, bardzo niewiele. 

Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tzw. ustawy zasiłkowej): 

Ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

Problemy przedsiębiorców biorą się z bardzo szerokiego rozumienia pojęcia praca zarobkowa. 

Taka pracą, która spowoduje utratę prawa do zasiłku, są przede wszystkim czynności wykonywane przez ciebie osobiście w ramach prowadzonej działalności. Czyli robienie tego, co obejmuje po prostu zakres działalności twojej firmy. 

Jeśli jesteś fotografem będzie to między innymi robienie sesji zdjęciowych. Jeśli jesteś fryzjerką to obcinanie i farbowanie klientów. Jeśli działasz w Internecie – będą to wszystkie czynności Internetowe np. prowadzenie webinariów, publikacje na blogu, publikacje w social mediach itd. 

Ale uwaga, to nie wszystko! 

Za pracę zarobkową uważa się nie tylko samo wykonywanie przez ciebie twojej pracy, ale też czynności związane z prowadzeniem przez ciebie firmy.

To z kolei obejmuje obsługę klientów, zamawianie materiałów, wydawanie towarów, zarządzanie pracownikami (jeśli ich masz) i tak dalej …

Jedyny wyjątek to pewne czynności formalne, które są niezbędne do przetrwania firmy. Na przykład podpisanie faktur – ale już nie ich przygotowanie! 

Co, jeśli pracujesz w firmie podczas choroby? 

Jeśli ZUS skontroluje cię i w wyniku takiej kontroli stwierdzi, że wykonujesz pracę zarobkową to pozbawi cię prawa do zasiłku za cały okres kontrolowanego zwolnienia. W takiej sytuacji ZUS wydaje decyzję w braku prawa do zasiłku chorobowego. 

Co ważne, decyzja będzie dotyczyć całego okresu danego zwolnienia lekarskiego. Nawet jeśli stwierdzi wykonywanie przez ciebie pracy tylko jednego, na przykład, ostatniego dnia zwolnienia … Nie ma tu litości. 

Dla ZUS nie ma przy tym żadnego znaczenia czy wykonywanie przez ciebie pracy mogło wpłynąć na twój stan zdrowia czy nie. 

Od decyzji ZUS przysługuje ci prawo odwołania do sądu. 

Co z tym fantem zrobić? 

Jeżeli chorobowe na działalności właśnie Ciebie dotyczy to… no cóż, nie masz wielkiego pola manewru. Jeśli nie chcesz rezygnować z pobierania zasiłku chorobowego, to w zasadzie musisz powierzyć prowadzenie firmy na czas swojej choroby komuś innemu. 

Mam nadzieję, że ten wpis był dla ciebie pomocny. Jeżeli masz pytania odnośnie swojej sytuacji w pracy to zapraszam cię na indywidualną konsultację.

A ja jak zawsze życzę ci powodzenia na twojej drodze zawodowej!

Irena

Zdjęcie: National Cancer Institute on Unsplash

W czym mogę Ci pomóc?

Irena Pacholewska-Urgacz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Agnieszka 13 października, 2020 o 07:48

    Proszę o podpowiedź, jak sytuacja wygląda gdy jednocześnie pracuję na etacie i prowadzę jednoosobową działalność, a trafiam na chorobowe. Zwolnienie chorobowe przekazuję zatrudniającemu na etat. Czy w takiej sytuacji także nie mogę wykonywać żadnych czynności związanych z prowadzeniem jednoosobowej działalności w okresie, na który wystawione jest zwolnienie chorobowe?

    Odpowiedz

    Irena Pacholewska-Urgacz 13 października, 2020 o 11:50

    Dzień dobry, wykonywanie działalności gospodarczej jest uważane za pracę zarobkową i może prowadzić do utraty zasiłku.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: