Irena Pacholewska-Urgacz

radca prawny

Jestem radcą prawnym, specjalizuję się w prawie pracy. Propaguje wiedzę na temat prawnych aspektów kobiecej kariery i przedsiębiorczości. Piszę o inspirujących kobietach.
[Więcej >>>]

Umów konsultację prawną

Dzidziuś pod choinkę? Czyli urodzenie dziecka za granicą a prawo do urlopu macierzyńskiego

Irena Pacholewska-Urgacz21 grudnia 201810 komentarzy

urodzenie dziecka za granicą

Święta zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi przynajmniej dla niektórych – kilka dni wolnego i być może zimowe wakacje poza Polską ☺ Pomyślałam, że to dobra okazja, aby krótko napisać Ci, co zrobić w sytuacji, gdy urodzisz dziecko podczas pobytu za granicą. Czy ma to wpływ na prawo do urlopu macierzyńskiego i zasiłku macierzyńskiego? 

Od razu Cię uspokoję…

… jeśli jesteś zatrudniona przez polskiego pracodawcę to fakt, że urodzisz za granicą, nie ma wpływu na Twoje prawo do urlopu macierzyńskiego i zasiłku macierzyńskiego. 

Aby jednak skorzystać z powyższych uprawnień musisz odpowiednio udokumentować fakt urodzenia dziecka. 

Urlop macierzyński po porodzie za granicą

Jeśli chcesz otrzymać zasiłek macierzyński standardowo, za okres następujący po porodzie to musisz przedłożyć pracodawcy skrócony odpis aktu urodzenia albo zagraniczny akt urodzenia dziecka lub po prostu kopie tych dokumentów, potwierdzone za zgodność z oryginałem przez płatnika (czyli twojego pracodawcę) lub ZUS. 

A co, jeśli przebywasz dłuższy czas za granicą? 

W takiej sytuacji, jeśli chciałabyś uzyskać zasiłek macierzyński również za czas przed porodem (zgodnie z przepisami masz prawo do 6 tygodni urlopu macierzyńskiego przed porodem) to musisz uzyskać w zagranicznym zakładzie leczniczym lub od zagranicznego lekarza stosowne zaświadczenie stwierdzające przewidywaną datę porodu. Dopilnuj, aby zaświadczenie zawierało również nazwę zagranicznego zakładu leczniczego lub imię i nazwisko lekarza, datę wystawienia i podpis. 

W jakim języku muszą być sporządzone dokumenty uprawniające do zasiłku macierzyńskiego 

Dokumenty powinny być przetłumaczone na język polski. Wyjątkiem są sytuacje, gdy zostały one wystawione na terytorium Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii, Szwajcarii czy Lichtensteinu w języku urzędowym danego państwa. 

Mam nadzieję, że teraz wszystkie przyszłe mamy wyjeżdżające na Święta za granicę są spokojne! 

Życzę Ci wesołych Świąt! No i oczywiście spokojnych podróży! ☺ 

*****

Poczytaj też:

*****

Zdjęcie: Dakota Corbin

W czym mogę Ci pomóc?

Irena Pacholewska-Urgacz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Marta 3 stycznia, 2020 o 19:30

    Czy jest możliwy urlop macierzyński za granicą po porodzie w Polsce jeśli się pracuję w Polsce?

    Odpowiedz

    Irena Pacholewska-Urgacz 4 stycznia, 2020 o 08:02

    Dzień dobry, rozumiem, że chce Pani po prostu wyjechać za granicę podczas urlopu macierzyńskiego z dzieckiem? Przepisy nie określają gdzie Pani powinna przebywać w tym czasie, więc w takiej sytuacji jest to zasadniczo dopuszczalne. jeśli jednak są jakieś inne okoliczności, to należałoby to skonsultować indywidualnie. Pozdrawiam!

    Odpowiedz

    Marta 4 stycznia, 2020 o 11:20

    Dzień dobry,
    Tak, chodzi dokładnie o wyjazd za granicę podczas urlopu macierzyńskiego z dzieckiem/rodziną.
    Dziękuję Pani Ireno za odpowiedź

    Odpowiedz

    Beata 6 kwietnia, 2020 o 19:34

    Witam. Czy w czasie ciąży przebywając już na zwolnieniu mogę być za granicą gdzie będę miała lekarza prowadzącego moja ciążę. Czy nie wpłynie to na utratę zasiłku chorobowego?

    Odpowiedz

    Irena Pacholewska-Urgacz 2 maja, 2020 o 14:26

    Dzień dobry, Pani pytanie kwalifikuje się do indywidualnej analizy – a ja nie udzielam porad w indywidualnych sprawach w komentarzach. Jeśli jest Pani zainteresowana poradą to porze o kontakt: https://kobietawpracy.pl/kontakt/

    Odpowiedz

    Wiola 6 stycznia, 2022 o 18:07

    Witam,
    Czy nr PESEL dziecka jest potrzebny do złożenia wniosku o urlop macierzyński ? Niedługo urodzę dziecko w Holandii i zastanawiam się jak to zorganizować

    Odpowiedz

    Wiola 6 stycznia, 2022 o 18:07

    Witam,
    Czy nr PESEL dziecka jest potrzebny do złożenia wniosku o urlop macierzyński ? Niedługo urodzę dziecko w Holandii i zastanawiam się jak to zorganizować

    Odpowiedz

    Marta 1 kwietnia, 2022 o 17:42

    Dzień dobry,
    w kwietniu 2020 R urodziłam córkę i dostałam urlop macierzyński w pracy, po 5 miesiącach wyjechaliśmy za granice z rodzina do USA gdzie mąż dostał prace. Ja po urlopie macierzyńskim wzięłam urlop wychowawczy i nie podjęłam innej pracy. Teraz jestem w ciąży(nadal mieszkamy w USA), urlop wychowawczy kończy się miesiąc po przewidywanej dacie porodu. Rozumiem, ze mogę wystąpić o urlop macierzyński i zasiłek macierzyński po urodzeniu dziecka po przedstawieniu odpowiednich dokumentów (akt urodzenia o tłumaczenie)? Czy na moją sytuacje może wpływać fakt, ze mąż pracuje za granica i oboje tu mieszkamy, a mąż odprowadza tam podatki i płaci social security tax ? Ja takiego podatku nie płace, ale podobno mogłabym wystąpić po skończeniu określonego wieku o emeryturę ew USA na podstawie składek płatnych przez męża (nie zamierzam tego robić), wiec zastanawiam się czy nie jest to jakiś tytuł ubezpieczenia społecznego który mnie obowiązuje. Pracodawca wie ze mieszkam za granica i będę składać wniosek o urlop macierzyński i nie zgłaszał żadnych sprzeciwów, ale boje się, ze jest coś o czym nie pomyślałam co może wpłynąć na moja sytuacje w związku z urodzeniem dziecka na wychowawczym za granica. Ile by kosztowała odpowiedz na to pytanie ?
    Pozdrawiam,
    Marta

    Odpowiedz

    Irena Pacholewska-Urgacz 4 kwietnia, 2022 o 10:26

    Dzień dobry Pani Marto, dziękuję bardzo za pytanie. Pani sytuacja wymaga indywidualnej analizy prawnej, bardzo proszę o kontakt na maila kontakt@kobietawpracy.pl

    Odpowiedz

    Karolina 6 lipca, 2022 o 20:51

    Hej,
    Mam pytanie które wydaje się typowe ale okazuje się, że internet jest pusty w tym temacie:
    Pracuje za granicą, w Szwajcarii, zarabiam ok. 30tys zł miesięcznie. Powiedzmy, że przyjadę do Polski w 8 miesiącu ciąży.
    Jestem też zatrudniona w Polsce na 25% etatu i zarabiam 2tys.

    Czy moje świadczenia macierzyńskie będą wyliczane (średnia wynagrodzeń z ostatnich 12 miesięcy) tylko z polskich wynagrodzeń czy że wszystkich ?

    Pozdrawiam !

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: