Irena Pacholewska-Urgacz

radca prawny

Jestem radcą prawnym, specjalizuję się w prawie pracy. Propaguje wiedzę na temat prawnych aspektów kobiecej kariery i przedsiębiorczości. Piszę o inspirujących kobietach.
[Więcej >>>]

Umów konsultację prawną

Czy jest Pani w ciąży? Czyli o co przyszły pracodawca może pytać na rozmowie kwalifikacyjnej.

Irena Pacholewska-Urgacz07 stycznia 2019Komentarze (0)

Praca w ciążyWitam Cię serdecznie w Nowym Roku! Mam nadzieję, że rozpoczął się dla Ciebie szczęśliwie i nie możesz się doczekać, aby dowiedzieć się czegoś nowego o prawach kobiet na drodze kariery ☺  Jeśli tak, to świetnie, bo mam coś dla Ciebie! 

Tak jak obiecałam w zeszłym tygodniu na moim profilu fejsbukowym , od dziś rusza na moim blogu cykl artykułów poświęcony kwestiom prawnym związanym z ciążą, a konkretnie z ciążą w pracy ☺  Dlatego, jeśli interesuje Cię ta tematyka to czytaj dalej, a najlepiej regularnie odwiedzaj mój blog, aby nic ważnego Ci nie umknęło. 

Pomysł na ten cykl wziął się jak zawsze z … życia i pytań, które dostaję do moich Klientek i znajomych. Jeśli zatem i Ty masz jakieś pytania w tym temacie, to pisz do mnie śmiało! Być może razem damy radę stworzyć kompletną bazę rzetelnej wiedzy na ten temat! 

Od kilku miesięcy bardzo dużo mówi się o danych osobowych i …wszechobecnym RODO. I w związku z tym pojawiają się również i u mnie pytania, o co konkretnie przyszły pracodawca lub rekruter może pytać na rozmowie kwalifikacyjnej, a jakie pytania są zakazane. 

Pytanie o ciążę na rozmowie kwalifikacyjnej

Prawo dokładnie określa zakres informacji, których może żądać od kandydata na pracownika przyszły pracodawca (lub rekruter). Trwają prace nad projektem zmian do kodeksu pracy w tym zakresie – jeśli coś się zmieni to oczywiście dam Ci znać. Natomiast zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami w toku rekrutacji potencjalny pracodawca może poprosić prosić Cię o podanie tylko informacji takich jak:

  • imię, nazwisko, imiona rodziców, data urodzenia
  • adres zamieszkania (ale już nie zameldowania!) 
  • dane dotyczące wykształcenia: np. ukończone szkoły, studia, przebyte kursy i szkolenia
  • dane dotyczące przebiegu dotychczasowego zatrudnienia: poprzedni pracodawcy, zajmowane przez Ciebie stanowiska, Twoje dotychczasowe obowiązki zawodowe. 

Pracodawca nie żądać od Ciebie informacji wykraczających poza ten zakres, a zwłaszcza takich, które dotyczą Twojego życia osobistego (czyli np. stanu cywilnego, ciąży, macierzyństwa, wyznania, orientacji seksualnej, poglądów politycznych). 

Czasami jednak pracodawca będzie Cię mógł zapytać o pewne dodatkowe kwestie, jeśli wynika to z odrębnych przepisów. Np. aplikując na pewne stanowiska będziesz musiała przedstawić zaświadczenie o niekaralności lub odpowiedzieć, czy jesteś w ciąży czy nie – o tym piszę poniżej.

Lista zakazanych pytań

A zatem pracodawca lub rekruter nie może zadawać Ci nastepujących pytań: 

  • Czy ma Pani męża / partnera / narzeczonego? 
  • Czy jest pani w stałym związku? 
  • Czy zamierza Pani w najbliższym czasie wyjść za mąż? 
  • Czy jest Pani w ciąży? 
  • Czy ma Pani dziecko? 
  • Ile ma Pani dzieci? 
  • Czy planuje Pani posiadanie dziecka? 
  • Czy stara się Pani o dziecko? 

Wyjątkiem jest sytuacja, w której aplikujesz na stanowisko, na którym wzbroniona jest praca kobietom w ciąży lub karmiącym piersią. Wówczas przyszły pracodawca ma prawo zapytać Cię o to, czy jesteś w ciąży lub masz małe dziecko. 

Czy muszę odpowiedzieć na pytanie o ciążę? 

No dobrze, a co, jeśli mimo wszystko zostałaś zapytana o ciążę lub o plany macierzyńskie? Czy musisz odpowiedzieć? 

Nie, nie masz obowiązku odpowiadać na niedozwolone pytania (no chyba, że tak jak pisałam powyżej, aplikujesz na stanowisko wzbronione kobietom w ciąży i matkom karmiącym piersią). Odmowa udzielenia odpowiedzi na pytanie dotyczące sfery osobistej nie może skutkować dla Ciebie żadnymi negatywnymi konsekwencjami. Pracodawca nie może z tego powodu nie przyjąć Cię do pracy. 

Jeżeli jednak uważasz, że nie przyjęto Cię do pracy tylko dlatego, że odmówiłaś odpowiedzi na tego typu pytanie to warto sprawdzić, czy możesz dochodzić odszkodowania z tytułu dyskryminacji. Natomiast przepisy nie przewidują w takim przypadku powództwa o nawiązanie stosunku pracy, czyli nie jest możliwe sądownie ustalenie, że jednak powinnaś zostać zatrudniona. 

Konsekwencje zatajenia informacji o ciąży

No a co, jeśli ktoś na rozmowie się wystraszył i odpowiedział niezgodnie z prawdą? Przyjmuje się, że zatajenie informacji o ciąży czy odpowiedzenie nieprawdy na nielegalnie zadane pytanie nie może powodować dla pracownika negatywnych konsekwencji. Pracodawca zatem nie może zwolnić kobiety z pracy, jeśli na przykład na rozmowie powiedziała, że nie jest w ciąży, a po zatrudnieniu okazało się inaczej. 

Ja osobiście nie jestem zwolenniczką mówienia nieprawdy, a w sytuacji, w której ktoś na rozmowie kwalifikacyjnej pyta się o ciążę, według mnie warto się po prostu zastanowić czy w ogóle chcesz pracować w takiej firmie! Wiadomo, że skoro dla kogoś już od początku jest to problem, to w sytuacji, w której faktycznie kiedyś zajdziesz w ciążę lub urodzisz dziecko będzie tylko gorzej. Zastanów się czy warto narażać się na nerwy i stres w tak ważnych momentach swojego życia! 

Życzę Ci wszystkiego dobrego w Nowym Roku – niech będzie pełen radości, inspiracji i sukcesów na drodze Twojej kariery!

Moje wcześniejsze artykuły w temacie ciąży, które mogą Cię zainteresować znajdziesz tu:

***

Zdjęcie: rawpixel on Unsplash.com

W czym mogę Ci pomóc?

Irena Pacholewska-Urgacz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: