Irena Pacholewska-Urgacz

radca prawny

Jestem radcą prawnym, specjalizuję się w prawie pracy. Propaguje wiedzę na temat prawnych aspektów kobiecej kariery i przedsiębiorczości. Piszę o inspirujących kobietach.
[Więcej >>>]

Umów konsultację prawną

Obniżenie wymiaru czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego

Irena Pacholewska-Urgacz03 grudnia 2018Komentarze (0)

Jakiś czas temu zadzwoniła do mnie znajoma:

Cześć, mam taką sprawę. Chcę zmniejszyć etat po powrocie z urlopu macierzyńskiego, kadry dały mi aneks do podpisu. Czy muszę to podpisać? Boję się, że przepadnie mi ochrona przed zwolnieniem…

Jeśli zastanawiasz się, o co w ogóle chodzi, czytaj dalej ☺ 

Nie wszyscy wiedzą, że kodeks pracy przewiduje, iż zamiast urlopu wychowawczego rodzic (bo to uprawnienie przysługuje zarówno mamie, jak i tacie) może wnioskować o zmniejszenie etatu. Jeśli zatem chcesz wrócić do pracy, ale w zmniejszonym wymiarze, to potrzebujesz złożyć specjalny wniosek na piśmie. Musisz zrobić to na 21 dni przed zamierzonym rozpoczęciem wykonywaniem pracy w obniżonym wymiarze. We wniosku:

  • wskazujesz swoje dane (imię, nazwisko), 
  • dane dziecka, na które zamierzasz korzystać z obniżonego etatu, 
  • okres, przez który zamierzasz pracować w obniżonym wymiarze oraz 
  • wymiaru czasu pracy. 

Pamiętaj, że przepisy pozwalają Ci zmniejszyć etat maksymalnie do połowy pełnego wymiaru, a zatem nie możesz wskazać, że chcesz pracować np. na 1/8 etatu.  Jednocześnie przepisy nie określają minimalnego progu, o jaki możesz zmniejszyć swój wymiar czasu pracy. 

Do wniosku trzeba dołączyć określone w przepisach dokumenty.

Taki wniosek wiąże pracodawcę, to znaczy nie może on odmówić Ci obniżenia etatu. Jednakże nie ma obowiązku zaakceptować Twojej propozycji dotyczącej harmonogramu pracy (czyli np. nie musi zgadzać, się na to, że wolisz mieć jeden dzień wolny zamiast codziennie pracować trochę krócej). 

No dobrze, ale co z tą ochroną? 

Przepisy mówią, że przez pracodawca nie może wypowiedzieć, ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy – do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy. To znaczy, że nie jest ważne przez jaki okres będziesz korzystała z obniżonego etatu (rok czy np. 2 lata) – chroniona przed zwolnieniem będziesz przez 12 miesięcy od złożenia wniosku. 

Pamiętaj jednak proszę, że ochrona, o której piszę powyżej nie bezwzględna. Jeżeli złożysz wniosek wcześniej, niż 21 dni przed zamierzonym rozpoczęciem pracy w obniżonym wymiarze, to chroniona będziesz i tak dopiero na 21 dni przed obniżeniem etatu. Ważne jest, że wniosek nie odniesie zamierzonego skutku, jeśli już otrzymałaś wypowiedzenie umowy o pracę. 

Co więcej, w czasie pracy na obniżonym etacie możesz otrzymać dyscyplinarkę. Zwolnienie jest również możliwe w razie upadłości lub likwidacji pracodawcy. Jeśli z kolei pracujesz w firmie, która zatrudnia co najmniej 20 osób, to pracodawca będzie mógł zwolnić Cię w przypadku tzw. zwolnień grupowych lub np. w razie reorganizacji, w wyniku której Twoje miejsce pracy zostanie zlikwidowane. 

Ochrona przez zwolnieniem z pracy przysługuje Ci z mocy prawa to znaczy, że przepisy nie wymagają podpisania przez Ciebie żadnego aneksu. Twoje wynagrodzenie automatycznie również ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu, a zatem i w tym zakresie aneks nie jest konieczny. 

W praktyce, wielu pracodawców chce jednak, aby pracownik podpisał aneks do umowy o pracę. Z jednej strony ułatwia to utrzymanie porządku w firmowych papierach. Co więcej, w niektórych przypadkach w aneksie można oprócz kwestii wymiaru etatu i wysokości wynagrodzenia uregulować inne sprawy jak np. dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy, których przekroczenie uprawnia do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Jeśli zatem złożyłaś wniosek o obniżenie etatu zamiast korzystania z urlopu wychowawczego, to nie musisz się obawiać aneksu. W kwestii ochrony przed zwolnieniem nic on nie zmienia.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o możliwych wariantach łączeniu opieki nad dzieckiem z pracą zawodową przeczytaj mój artykuł, który znajdziesz np. tu: https://www.rp.pl/Kadry/

*****

Poczytaj więcej:

W czym mogę Ci pomóc?

Irena Pacholewska-Urgacz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: