Jeśli nie zgadzasz się z decyzją wydaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS – możesz się od niej odwołać. Musisz jednak przy tym pamiętać o kilku zasadach.
Z poniższego wpisu dowiesz się, na co zwrócić uwagę wnosząc odwołanie od decyzji ZUS. Zapraszam cię serdecznie do jego lektury!
Jak skutecznie odwołać się od decyzji ZUS
Odwołanie od decyzji wydanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych należy wnieść do właściwego sądu za pośrednictwem organu ZUS, który ją wydał. Odwołanie powinno zostać wysłane listem poleconym lub złożone osobiście w oddziale ZUS, a w treści odwołania powinien być wskazany sąd, do którego to odwołanie jest składane.
Pomimo, że odwołanie składasz do właściwego sądu, to jednak fizycznie wysyłasz lub zanosisz je do oddziału ZUS i tam składasz na dzienniku podawczym.
Za odwołanie od decyzji ZUS nic nie zapłacisz, gdyż jest ono wolne od opłat.
Odwołanie od decyzji ZUS – do jakiego sądu
Decyzja ZUS powinna zawierać pouczenie o sposobie odwołania, a w poczuxczeniu powinien być wskazany właściwy sąd. Zazwyczaj sądem właściwym do rozpoznawania odwołania od decyzji ZUS jest sąd okręgowy. Wyjątkowo odwołanie składa się do sądu rejonowego. Sąd rejonowy właściwy będzie w nastepujących sprawach:
- o zasiłek chorobowy, wyrównawczy, opiekuńczy, macierzyński czy pogrzebowy;
- o świadczenie rehabilitacyjne;
- o odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy rolniczej, wypadku w drodze do pracy lub z pracy, wypadku przy pracy lub choroby zawodowej;
- o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności;
- o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia.
Jak napisać odwołanie od decyzji ZUS
Odwołanie od decyzji ZUS składa się na piśmie. Można je również wnieść ustnie do protokołu sporządzonego przez ZUS. W praktyce taki sposób odwołania, pomimo tego, że wydaje się bardzo prosty, występuje jednak bardzo rzadko.
Odwołanie od decyzji ZUS – termin
Odwołanie od decyzji ZUS powinno zostać wniesione w terminie miesiąca od dnia jej otrzymania.
Decyzję ZUS możesz otrzymać listem poleconym lub zwykłym.
Pamiętaj, że mówimy tu o miesiącu, który ma swoja ustawową definicję. Miesięczny termin na wniesienie odwołania upływa w kolejnym miesiącu, w dniu, który swoją datą dzienną odpowiada pierwszemu dniowi terminu. Brzmi skomplikowanie ale oznacza to, że jeśli początek terminu przypada np. 8 stycznia, to koniec nastąpi 8 lutego. Jeśli w danym miesiącu nie ma takiego dnia, to koniec terminu przypada na ostatni dzień tego miesiąca (czyli np. jeśli decyzja została doręczona 31 stycznia, to termin na złożenie odwołania upływa 28 lutego). W sytuacji, gdy koniec terminu wypada w dzień ustawowo wolny od pracy lub sobotę, termin na złożenie odwołania upływa w najbliższy dzień roboczy.
Dla zachowania terminu liczy się data nadania odwołania listem poleconym lub złożenia odwołania na dzienniku podawczym w oddziale ZUS.
Jego zachowanie jest bardzo ważne, ponieważ w razie jego niedotrzymania sąd odrzuci odwołanie. Ale co, jeśli ten termin ci umknął, bo na przykład byłaś chora i nie mogłaś wnieść odwołania?
Jeśli przekroczenie terminu nie było nadmierne i nastąpiło z przyczyn, na które nie miałaś wpływu wówczas sąd może przywrócić ci termin do wniesienia odwołania. Do takich przyczyn można zaliczyć na przykład chorobę albo pobyt za granicą, ale tylko jeśli faktycznie uniemożliwiają złożenie odwołania w terminie.
Z mojego doświadczenia wynika, że zazwyczaj w sprawach z odwołania warto próbować przywrócić termin.
Treść odwołania
Odwołanie od decyzji ZUS nie jest skomplikowanym pismem. Niemniej ja rekomenduję ci skorzystanie z pomocy specjalisty już na etapie wnoszenia odwołania, aby dobrze przygotować strategię działania i nie popełnić błędów, które mogą rzutować na wynik twojej sprawy w przyszłości.
W odwołaniu powinno się znaleźć:
- oznaczenie zaskarżanej decyzji
- zwięzłe przytoczenie zarzutów oraz wniosków i
- ich uzasadnienie.
Chodzi o to, aby opisać, dlaczego nie zgadasz się decyzją ZUS, czego oczekujesz od sądu (zmiany a może uchylenia decyzji) oraz wskazać dowody, które mamy na poparacie swojego stanowiska.
Odwołanie powinno zostać przez ciebie podpisane!
Ważne, aby na końcu pisma wymienić wszystkie załączniki.
Pamiętaj, że odwołanie od decyzji ZUS nie zawsze trafi do sądu. ZUS po otrzymaniu odwołania ma 30 dni na przekazanie go wraz z aktami sprawy do odpowiedniego sądu. Jeśli jednak ZUS uzna odwołanie w całości za słuszne i zmieni lub uchyli zaskarżoną decyzję, to nie przekazuje sprawy dalej. W tej sytuacji uda się uniknąć postępowania sądowego.
Odwołanie od decyzji ZUS i co dalej
Jeśli ZUS jednak nie przychyli się do twojego stanowiska to wówczas przekaże sprawę do sądu. W takim przypadku to już sąd będzie rozstrzygał sprawę. Sąd rozpatrując twoje odwołanie może je uwzględnić (zmieniając decyzję w części lub całości lub ją uchylić) lub oddalić. W sytuacji, gdy będziesz niezadowolona z decyzji sądu – przysługuje ci apelacja do sądu drugiej instancji. Termin na wniesienia apelacji to 14 dni od jej otrzymania.
Czy warto się odwoływać od decyzji ZUS
Odpowiem jak typowy prawnik – to zależy od konkretnej sytuacji. Warto już na tym początkowym etapie skonsultować się z profesjonalistą – on będzie w stanie ocenić czy warto odwoływać się od decyzji ZUS.
Pamiętaj też, że nawet jeśli wniesiesz odwołanie – możesz je następnie wycofać, jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz kontynuować sporu sądowego.
Mam nadzieję, że ten wpis będzie dla ciebie przydatny w razie konieczności przygotowywania odwołania od decyzji ZUS.
Irena Pacholewska-Urgacz
radca prawny
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }