Irena Pacholewska-Urgacz

radca prawny

Jestem radcą prawnym od niemal 8 lat. Specjalizuję się w prawie pracy. Obecnie kancelarię prawną prowadzę w Katowicach...
[Więcej >>>]

Pomoc prawna

Zwolnienie z pracy w ciąży

Irena Pacholewska-Urgacz11 lutego 2019Komentarze (0)

zwolnienie kobiety w ciążyDziś kolejny artykuł z cotygodniowego cyklu praca w ciąży. Dzisiaj poruszam bardzo ważny temat, czyli zwolnienie z pracy w ciąży. Opiszę Ci jeden z najczystych przypadków, kiedy pomimo ciąży możesz stracić pracę.

O  kwestiach dotyczących utraty pracy w ciąży pisałam już wielokrotnie np. tutaj: umowa na czas określony a ciąża, tutaj: wypowiedzenie umowy a ciąża, tutaj: umowa na zastępstwo a ciąża oraz tutaj: umowa zlecenia a ciąża 🙂 Ale ponieważ dostają sporo pytań na temat zwolnienia z pracy w ciąży postanowiłam w jednym miejscu zebrać dla Ciebie wszystkie najważniejsze informacje na ten temat.

A żeby było Ci wygodnie – przygotowałam e-book, w którym kompleksowo opisałam kwestie dotyczące utraty pracy przez kobietę w ciąży. Możesz go pobrać TUTAJ   i mieć zawsze pod ręką 🙂 Zapraszam!

Tymczasem przeczytaj poniżej o zwolnieniu z pracy w ciąży, które jest możliwe z Twojej winy.

Zwolnienie dyscyplinarne

Pamiętaj, ciąża nie chroni Cię przed zwolnieniem dyscyplinarnym. Można je zastosować również wobec kobiety w ciąży, jeżeli:

  • ciężko naruszyła swoje podstawowe obowiązki pracownicze
  • popełniła w czasie trwania umowy o pracę przestępstwo, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie jej na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem
  • w sposób zawiniony utraciła uprawnienia konieczne do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.

Zwolnienie z pracy w ciąży z Twojej winy 

W praktyce najczęściej do zwolnienia dyscyplinarnego dochodzi w razie rażącego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.

Na przykład kradzież czy „pożyczanie” sobie gotówki z firmowej kasy są uważane za przyczyny uzasadniające zwolnienie dyscyplinarne. Ale to nie jedyne przypadki. W pewnych sytuacjach, jeśli np. wykorzystujesz L4 niezgodnie z przeznaczeniem (np. zamiast leżeć w łóżku zgodnie z wskazaniem lekarza lecisz na wakacje, albo biegasz po sklepach) dyscyplinarka również może okazać się uzasadniona.

Pracodawca ma miesiąc …

 … od uzyskania wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy na zwolnienie Cię z pracy. Ważne jest to, że nie chodzi tu o miesiąc od momentu zdarzenia uzasadniającego zwolnienie, tylko od dowiedzenia się o tym przez pracodawcę. Czyli pracodawca ma prawo zwolnić Cię po upływie dłuższego okresu jeśli np. przeprowadzał wewnętrzne postępowanie wyjaśniające.

Zgoda związków zawodowych

Jeśli w firmie, w której pracujesz są związki zawodowe i jesteś ich członkinią, to rozwiązanie umowy będzie możliwe, jeśli związki reprezentujące Cię wyrażą na to zgodę. A co, jeśli tak jak w zdecydowanej większości przypadków, w Twojej firmie nie ma związku zawodowego? Wówczas pracodawca może samodzielnie podjąć decyzję o zwolnieniu Cię z pracy.

 To tyle o zwolnieniu z pracy w ciąży z Twojej winy. Po więcej zapraszam do e-booka 🙂 

 

***

Photo by Brooke Cagle on Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 664 769 349e-mail: kontakt@kobietawpracy.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@kobietawpracy.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: