Irena Pacholewska-Urgacz

radca prawny

Jestem radcą prawnym, specjalizuję się w prawie pracy. Propaguje wiedzę na temat prawnych aspektów kobiecej kariery i przedsiębiorczości. Piszę o inspirujących kobietach.
[Więcej >>>]

Sklep

Zwolnienie z pracy w ciąży

Irena Pacholewska-Urgacz11 lutego 2019Komentarze (0)

zwolnienie kobiety w ciazyDziś kolejny artykuł z cotygodniowego cyklu praca w ciąży. Dzisiaj poruszam bardzo ważny temat, czyli zwolnienie z pracy w ciąży. Opiszę Ci jeden z najczystych przypadków, kiedy pomimo ciąży możesz stracić pracę.

O  kwestiach dotyczących utraty pracy w ciąży pisałam już wielokrotnie np. tutaj: umowa na czas określony a ciąża, tutaj: wypowiedzenie umowy a ciąża, tutaj: umowa na zastępstwo a ciąża oraz tutaj: umowa zlecenia a ciąża 🙂 Ale ponieważ dostają sporo pytań na temat zwolnienia z pracy w ciąży postanowiłam w jednym miejscu zebrać dla Ciebie wszystkie najważniejsze informacje na ten temat.

A żeby było Ci wygodnie – przygotowałam e-book, w którym kompleksowo opisałam kwestie dotyczące utraty pracy przez kobietę w ciąży. Możesz go pobrać TUTAJ   i mieć zawsze pod ręką 🙂 Zapraszam!

Tymczasem przeczytaj poniżej o zwolnieniu z pracy w ciąży, które jest możliwe z Twojej winy.

Zwolnienie dyscyplinarne

Pamiętaj, ciąża nie chroni Cię przed zwolnieniem dyscyplinarnym. Można je zastosować również wobec kobiety w ciąży, jeżeli:

 • ciężko naruszyła swoje podstawowe obowiązki pracownicze
 • popełniła w czasie trwania umowy o pracę przestępstwo, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie jej na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem
 • w sposób zawiniony utraciła uprawnienia konieczne do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.

Zwolnienie z pracy w ciąży z Twojej winy 

W praktyce najczęściej do zwolnienia dyscyplinarnego dochodzi w razie rażącego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.

Na przykład kradzież czy „pożyczanie” sobie gotówki z firmowej kasy są uważane za przyczyny uzasadniające zwolnienie dyscyplinarne. Ale to nie jedyne przypadki. W pewnych sytuacjach, jeśli np. wykorzystujesz L4 niezgodnie z przeznaczeniem (np. zamiast leżeć w łóżku zgodnie z wskazaniem lekarza lecisz na wakacje, albo biegasz po sklepach) dyscyplinarka również może okazać się uzasadniona.

Pracodawca ma miesiąc …

 … od uzyskania wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy na zwolnienie Cię z pracy. Ważne jest to, że nie chodzi tu o miesiąc od momentu zdarzenia uzasadniającego zwolnienie, tylko od dowiedzenia się o tym przez pracodawcę. Czyli pracodawca ma prawo zwolnić Cię po upływie dłuższego okresu jeśli np. przeprowadzał wewnętrzne postępowanie wyjaśniające.

Zgoda związków zawodowych

Jeśli w firmie, w której pracujesz są związki zawodowe i jesteś ich członkinią, to rozwiązanie umowy będzie możliwe, jeśli związki reprezentujące Cię wyrażą na to zgodę.

A co, jeśli tak jak w zdecydowanej większości przypadków, w Twojej firmie nie ma związku zawodowego?

Wówczas pracodawca może samodzielnie podjąć decyzję o zwolnieniu Cię z pracy.

 To tyle o zwolnieniu z pracy w ciąży z Twojej winy. Po więcej zapraszam do e-booka 🙂 

***

Photo by Brooke Cagle on Unsplash

W czym mogę Ci pomóc?

Irena Pacholewska-Urgacz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: