Dziś kolejny artykuł z cotygodniowego cyklu praca w ciąży. Dzisiaj poruszam bardzo ważny temat, czyli zwolnienie z pracy w ciąży. Opiszę Ci jeden z najczystych przypadków, kiedy pomimo ciąży możesz stracić pracę.
O kwestiach dotyczących utraty pracy w ciąży pisałam już wielokrotnie np. tutaj: umowa na czas określony a ciąża, tutaj: wypowiedzenie umowy a ciąża, tutaj: umowa na zastępstwo a ciąża oraz tutaj: umowa zlecenia a ciąża 🙂 Ale ponieważ dostają sporo pytań na temat zwolnienia z pracy w ciąży postanowiłam w jednym miejscu zebrać dla Ciebie wszystkie najważniejsze informacje na ten temat.
A żeby było Ci wygodnie – przygotowałam e-book, w którym kompleksowo opisałam kwestie dotyczące utraty pracy przez kobietę w ciąży. Możesz go pobrać TUTAJ i mieć zawsze pod ręką 🙂 Zapraszam!
Tymczasem przeczytaj poniżej o zwolnieniu z pracy w ciąży, które jest możliwe z Twojej winy.
Zwolnienie dyscyplinarne
Pamiętaj, ciąża nie chroni Cię przed zwolnieniem dyscyplinarnym. Można je zastosować również wobec kobiety w ciąży, jeżeli:
- ciężko naruszyła swoje podstawowe obowiązki pracownicze
- popełniła w czasie trwania umowy o pracę przestępstwo, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie jej na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem
- w sposób zawiniony utraciła uprawnienia konieczne do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
Zwolnienie z pracy w ciąży z Twojej winy
W praktyce najczęściej do zwolnienia dyscyplinarnego dochodzi w razie rażącego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.
Na przykład kradzież czy „pożyczanie” sobie gotówki z firmowej kasy są uważane za przyczyny uzasadniające zwolnienie dyscyplinarne. Ale to nie jedyne przypadki. W pewnych sytuacjach, jeśli np. wykorzystujesz L4 niezgodnie z przeznaczeniem (np. zamiast leżeć w łóżku zgodnie z wskazaniem lekarza lecisz na wakacje, albo biegasz po sklepach) dyscyplinarka również może okazać się uzasadniona.
Pracodawca ma miesiąc …
… od uzyskania wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy na zwolnienie Cię z pracy. Ważne jest to, że nie chodzi tu o miesiąc od momentu zdarzenia uzasadniającego zwolnienie, tylko od dowiedzenia się o tym przez pracodawcę. Czyli pracodawca ma prawo zwolnić Cię po upływie dłuższego okresu jeśli np. przeprowadzał wewnętrzne postępowanie wyjaśniające.
Zgoda związków zawodowych
Jeśli w firmie, w której pracujesz są związki zawodowe i jesteś ich członkinią, to rozwiązanie umowy będzie możliwe, jeśli związki reprezentujące Cię wyrażą na to zgodę.
A co, jeśli tak jak w zdecydowanej większości przypadków, w Twojej firmie nie ma związku zawodowego?
Wówczas pracodawca może samodzielnie podjąć decyzję o zwolnieniu Cię z pracy.
To tyle o zwolnieniu z pracy w ciąży z Twojej winy. Po więcej zapraszam do e-booka 🙂
***
Photo by Brooke Cagle on Unsplash
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }