Irena Pacholewska-Urgacz

radca prawny

Jestem radcą prawnym, specjalizuję się w prawie pracy. Propaguje wiedzę na temat prawnych aspektów kobiecej kariery i przedsiębiorczości. Piszę o inspirujących kobietach.
[Więcej >>>]

Sklep

Emerytura dla matek 4 dzieci 

Irena Pacholewska-Urgacz04 lutego 2019Komentarze (0)

emerytura dla matek 4 dzieciWiem, wiem, że dziś poniedziałek i powinien być wpis o ciąży w pracy. Ale, po pierwsze, w mediach wszędzie huczy na temat emerytury dla matek 4 dzieci (tzw. program Mama 4 Plus), dlatego pomyślałam, że i ja o tym napiszę, tym bardziej, że temat jest kontrowersyjny. Ustawa została już uchwalona przez sejm i czeka tylko na podpis prezydenta. 

A po drugie, za tydzień szykuję dla Ciebie prawdziwy HIT z „ciążowego cyklu”! Zebrane w jednym miejscu informacje na temat zwolnienia kobiety w ciąży i …. e-book, który będziesz mogła sobie pobrać i mieć potrzebne informacje już zawsze pod ręką:-) To będzie mój pierwszy e-book 🙂 

Więc mam nadzieję, że wybaczysz, że tym razem temat jest trochę inny. No, ale nie zupełnie 🙂 bo przecież też dotyczy sytuacji kobiet w związku z karierą 🙂 

Mama 4 Plus

Co to w ogóle jest ta emerytura dla matek 4 dzieci? Formalna nazwa to rodzicielskie świadczenie uzupełniające, które jest przeznaczone dla osób, które zrezygnowały z zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej albo ich nie podjęły ze względu na wychowywanie dzieci.

I tu zaczynają się kontrowersje bo…

… ustawa promuje osoby, które poświęciły się wyłącznie wychowaniu dzieci, natomiast pomija te osoby, które łączyły wychowanie dzieci z pracą zawodową.

Sama jestem mamą (co prawda tylko trójki ;-)) i nie wyobrażam sobie, aby nie pracować zawodowo, ale wiem też, jak bardzo trudne jest łączenie opieki nad małymi dziećmi z pracą zawodową. To naprawdę niezła ekwilibrystka i wyzwanie organizacyjne (zapytaj mnie, co mamy zaplanowane w rodzinie do końca roku, to Ci powiem ;-)). A w przypadku 4 dzieci to dopiero musi być wyczyn!  I nie do końca rozumiem, dlaczego ustawodawca uznał, że akurat taka postawa nie zasługuje na premię emerytalną…

W każdym razie matek 4 dzieci, które zrezygnowały z pracy jest podobno tylko 10 %, cała reszta (czyli 90 %) zajmuje się i pracą i wychowaniem dzieci. No więc ustawa dotyczy tylko tego małego procenta osób. 

Emerytura tylko dla mam? 

Zgodnie z treścią ustawy świadczenie ma przysługiwać matce, która urodziła i wychowała co najmniej czworo dzieci. Ojcowie otrzymają świadczenie tylko wyjątkowo. A konkretnie, w sytuacji gdy matka dzieci umrze, porzuci dzieci lub długotrwale zaprzestanie je wychowywać. To kolejna kontrowersja. Przeciwnicy ustawy zarzucają jej sprzeczność z Konstytucją i dyskryminowanie ojców w tym względzie. Oprócz tego wg. mnie to jeszcze jeden przykład na to, że w Polsce uważa się, że tylko kobiety powinny zajmować się dziećmi i siedzieć w domu, i nie zamierza się motywować ojców, do tego, aby bardziej partycypowali w opiece nad dziećmi…. 

Kto będzie miał prawo do emerytury? 

Świadczenie może być przyznane osobom zamieszkującym na terytorium Polski i posiadającym po ukończeniu 16. roku życia centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) na terytorium Polski przez okres co najmniej 10 lat.

Osoby te muszą być:

 • obywatelami Polski lub
 • posiadającymi prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Polski obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej, lub
 • cudzoziemcami legalnie przebywającymi na terytorium Polski

Emerytura ma przysługiwać jedynie tym osobom, które w trakcie jej pobierania będą mieszkać na terenie Polski. Ustawa jednocześnie zobowiązuje osoby, którym przyznano prawo do świadczenia do informowania ZUS o wszelkich zmianach mających wpływ na prawo do świadczenia lub wysokość wypłacanego świadczenia, jak również przedkładania żądanych środków dowodowych.

Pozostałe warunki przyznania emerytury 

Kobiety będą miały prawo do świadczenia po osiągnięciu wieku 60 lat, zaś mężczyźni po osiągnięciu wieku 65 lat, o ile nie będą posiadać dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania.

Co to dokładnie znaczy – ustawa nie wyjaśnia. Czy będą brane pod uwagę np. dochody współmałżonka? Tego również nie wiadomo. 

A kiedy można odmówić prawa do emerytury? 

W przypadku pozbawienia lub ograniczenia władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka lub dzieci w pieczy zastępczej lub w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowywania dzieci. Emerytura nie przysługuje również osobie, która jest tymczasowo aresztowana lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Wysokość emerytury 

Emerytura przysługuje w wysokości 1100 zł. Jeśli ktoś już otrzymuje niższą emeryturę, to dostanie dopłatę,  aby w sumie dostać właśnie 1100 zł.

A co Ty uważasz na temat emerytury dla matek 4 dzieci? Podziel się ze mną swoja opinią! I do zobaczenia już za tydzień.

 

Photo by Kamen Atanassov on Unsplash

W czym mogę Ci pomóc?

Irena Pacholewska-Urgacz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: