Irena Pacholewska-Urgacz

radca prawny

Jestem radcą prawnym, specjalizuję się w prawie pracy. Propaguje wiedzę na temat prawnych aspektów kobiecej kariery i przedsiębiorczości. Piszę o inspirujących kobietach.
[Więcej >>>]

Umów konsultację prawną

5 najważniejszych rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę w przypadku zwolnienia z pracy. Praktyczny przewodnik dla pracowników.

Irena Pacholewska-Urgacz20 stycznia 2020Komentarze (0)

5 najważniejszych rzeczy w przypadku zwolnienia z pracyJakiś czas temu pisałam Ci o tym, w jaki sposób umowa o pracę w ogóle może się rozwiązać. TUTAJ możesz przeczytać o tym: 

  • jakie są sposoby zakończenia umowy o pracę 
  • czym różnią się te poszczególne sposoby 
  • jakie są możliwości w danej sytuacji.

Z dzisiejszego wpisu możesz natomiast dowiedzieć się na co praktycznie zwrócić uwagę, jeśli dostaniesz wypowiedzenie lub oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę. Na pewno nie jest to przyjemna sytuacja, często pojawiają się burzliwe emocje i trudno ocenić swoją sytuację racjonalnie. Dlatego przygotowałam krótki przewodnik o tym, co ważne.

1. Na piśmie

Tak jak Ci pisałam już wcześniej – oświadczenie pracodawcy o wypowiedzeniu czy rozwiązaniu umowy o pracę musi mieć formę pisemną. 

Ale uwaga – jeśli pracodawca tylko powie, że Ci zwalnia a nie da Ci żadnego pisma, to takie wypowiedzenie jest skuteczne, ale wadliwe. No to jak to w końcu jest?  Wystarczy powiedzieć, czy musi być pismo? Nawet przy zwolnieniu z pracy bez pisma, Twoja umowa rozwiąże się po upływie obowiązującego Cię okresu wypowiedzenia albo od razu (jeśli to było rozwiązanie bez wypowiedzenia). Musisz odwołać się do sądu pracy, aby takie wypowiedzenie czy rozwiązanie zakwestionować. Ale jeśli się odwołasz to pracodawca, który nie wręczył Ci pisma przegra i będzie musiał przywrócić Cię do pracy, albo wypłacić Ci odpowiednie odszkodowanie. 

2. Doręczenie 

Już wiesz, że musisz otrzymać wypowiedzenie czy rozwiązanie na piśmie. A co, jeśli odmówisz jego przyjęcia?

Prawnie nic to nie zmienia. Jeśli miałaś możliwość zapoznania się z oświadczeniem pracodawcy, bo np. chciał Ci wręczyć pismo, ale Ty go nie przyjęłaś, albo nie pokwitowałaś jego odbioru, lub nie odbierałaś korespondencji od pracodawcy wysłanej na Twój adres, to przyjmuje się, że takie oświadczenie pracodawcy do Ciebie dotarło i traktuje się je jako doręczone prawidłowo. 

3. Przyczyna 

Wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony albo oświadczenie o rozwiązaniu bez wypowiedzenia musi wskazywać przyczynę, dla której pracodawca chce zakończyć z Tobą współpracę. Możesz przeczytać o tym więcej TUTAJ.

Wyjątkiem jest umowa na czas określony – tu przyczyny wskazywać nie trzeba. Jeśli otrzymasz zwolnienie z pracy starannie przeczytaj te przyczyny. Zobacz, czy się z nimi zgadzasz, czy są dla Ciebie zrozumiałe. Przyczyna musi być prawdziwa, konkretne i uzasadniona. Pamiętaj, że przy okazji rozstania pracodawca może dodatkowo ustnie rozwinąć i wyjaśnić Ci przyczynę zwolnienia Cię z pracy. 

4. Pouczenie o prawie odwołania się do sądu 

W oświadczeniu pracodawcy powinna znaleźć się informacja o tym, że masz prawo odwołania się do sądu.

Brak takiego pouczenia nie wpływa na skuteczność oświadczenia pracodawcy, ale jeśli odwołasz się do sądu po terminie właśnie z powodu braku tego pouczenia, to Twoje opóźnienie zapewne w takim przypadku zostanie usprawiedliwione. 

5. Ochrona przed zwolnieniem 

Last but not least. Czyli to, że piszę o tym na końcu nie znaczy, że ta kwestia jest najmniej ważna. Jest w zasadzie jedną z najważniejszych. Pamiętaj, że jeśli pracownik z jakiegoś powodu jest chroniony przez zwolnieniem z pracy to albo pracodawca w ogóle nie będzie mógł go zwolnić, albo zwolnienie będzie musiała poprzedzać specjalna procedura np. konsultacja ze związkami zawodowymi. 

Jedną z grup pracowników szczególnie chronionych przed zwolnieniem z pracy są kobiety w ciąży. Przygotowałam na ten temat nawet cały e-book – jeśli ten temat Cię interesuje to zajrzyj koniecznie TUTAJ. 

Natomiast grup pracowników chronionych jest zdecydowanie więcej, dlatego zawsze warto sprawdzić czy Ty nie podlegasz ochronie przed zwolnieniem z innych przyczyn. 

W czym mogę Ci pomóc?

Irena Pacholewska-Urgacz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: