Irena Pacholewska-Urgacz

radca prawny

Jestem radcą prawnym, specjalizuję się w prawie pracy. Propaguje wiedzę na temat prawnych aspektów kobiecej kariery i przedsiębiorczości. Piszę o inspirujących kobietach.
[Więcej >>>]

Umów konsultację prawną

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców w sytuacji zamknięcia szkoły, przedszkola lub żłobka z powodu koronawirusa

Irena Pacholewska-Urgacz12 marca 2020Komentarze (0)

W zeszłym tygodniu pisałam o sytuacji prawnej pracowników i pracodawców w obliczu koronawirusa. Zerknij tutaj, aby uzyskać informacje na temat pracy zdalnej, podróży służbowych czy kwarantanny w związku z koronawirusem. [Post przeczytasz tutaj>>]

Gdy pisałam tamten artykuł, wiele tematów było jeszcze dość hipotetycznych. Tymczasem dziś sytuacja jest o wiele poważniejsza 😱

zamknięcie przedszkola żłobka z powodu koronawirusa

 

W Polsce koronawirus jest, a rząd podjął decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych. Na razie do 25 marca. Co będzie potem – zobaczymy.

Temat dotyczy mnie podwójnie – zarówno jako mamy 3 małych dzieci, jak i prawnika specjalizującego się w prawie pracy. W związku z wczorajszym zamknięciem szkół, przedszkoli i żłobków dostaję bardzo dużo pytań od pracodawców, ale również od pracowników – jakie uprawnienia mają rodzice opiekujący się małymi dziećmi w obliczu zamknięcia szkół, przede koli, żłobków? Komu zasiłek przysługuje? Jakie formalności trzeba spełnić itd. aby otrzymać zasiek opiekuńczy?

Czytaj zatem dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego na temat dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Zgodnie z obowiązującą od 8 marca tzw. specustawą czyli ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły do których uczęszcza dziecko, z powodu COVID-19, ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przyznawany jest w trybie i na zasadach określonych w ustawie zasiłkowej.

Tyle teorii. Komu zatem przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci poniżej 8. roku życia, którzy są objęci ubezpieczeniem chorobowym.

Czyli, jeśli pracujesz na etacie, masz umowę zlecenia, lub jesteś przedsiębiorcą, który zgłosił się do ubezpieczenia chorobowego – masz aktualnie, w obliczu zamknięcia z powodu koronawirusa szkół, przedszkoli i żłobków prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Zasiłek dla jednego rodzica lub do podziału

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje jednemu z rodziców, lub mogą się oni podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach tych 14 dni.

A jeśli masz więcej niż jedno dziecko?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom maksymalnie przez 14 dni, niezależnie od liczby dzieci.

„Zwykły” zasiłek opiekuńczy a dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tzw. ustawy zasiłkowej zasiłkowej) przewidują prawo do zasiłku opiekuńczego w wymiarze 60 dni rocznie w przypadku zamknięcia szkoły, przedszkola, żłobka lub klubu dziecięcego.

Dodatkowe 14 dni przysługuje ci zatem oprócz 60 dni wynikających z ustawy zasiłkowej.

W sumie przysługiwać ci może zatem do 74 dni zasiłku.

Przez ten czas przysługuje ci zasiłek w pojedynczej wysokości.

Co musisz zrobić, aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Musisz złożyć oświadczenie do swojego płatnika składek czyli pracodawcy lub zleceniodawcy a jeśli prowadzisz działalność – bezpośrednio do ZUS.

Wzór takiego oświadczenia znajdziecie na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tutaj: https://www.zus.pl/documents/.

Liczę ze ten artykuł będzie dla was przydatny w tym niespokojnym czasie. I oczywiście życzę Wam dużo zdrowia!

***

Zdjęcie: Viktor Forgacs

W czym mogę Ci pomóc?

Irena Pacholewska-Urgacz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: