Irena Pacholewska-Urgacz

radca prawny

Jestem radcą prawnym, specjalizuję się w prawie pracy. Propaguje wiedzę na temat prawnych aspektów kobiecej kariery i przedsiębiorczości. Piszę o inspirujących kobietach.
[Więcej >>>]

Sklep

Działalność nierejestrowana w 2020 r. czyli mała firma bez formalności

Irena Pacholewska-Urgacz09 grudnia 20199 komentarzy

Dzialalnosc nierejestrowanaRozmawiam z wieloma kobietami i coraz częściej dochodzę do wniosku, że wiele z nas ma bardzo podobne problemy.

Jeden z nich to ten, jak mądrze połączyć własną pracę zawodową z życiem prywatnym i przy tym nie zwariować ☺.

Jeśli o mnie chodzi, to ciągle nad tym pracuję 😉

Ale wracając do kwestii prawnych,  dostaję od Was sporo pytań o możliwości prowadzenia własnej firmy zwłaszcza w kontekście łączenia jej z opieką nad dzieckiem, o formalności. Również często słyszę, że:

– założyłabym działalność, ale boję się tych wszystkich papierów,

– nie wiem co zrobić, żeby założyć działalność

itd.

Mam wrażenie, że często spotykam super babki, które są świetnie zorganizowane, ogarniają po mistrzowsku dom, dzieci, całą tą logistykę, i chciałyby założyć własny, choćby na początek niewielki, biznes. Ale na myśl o założeniu firmy są sparaliżowane obawami przed formalnościami i licznymi obowiązkami związanymi z jej rejestracją. I ostatecznie rezygnują.

Ale myślę, że z tym akurat mogę Wam trochę pomóc. Dlatego dziś piszę o możliwości prowadzenia małego biznesu w trochę łatwiejszej formie, niż zwykła działalność gospodarcza. Taką formą jest działalność nierejestrowana. 

Działalność nierejestrowana 

Być może już słyszałaś o takiej formie prowadzenia firmy jak działalność nierejestrowana. Co to konkretnie jest?

Zgodnie z przepisami jest to działalność wykonywana przez osobę fizyczną (czyli taką osobę jak ja czy Ty), której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej. 

Czyli, aby móc prowadzić działalność nierejestrowaną musisz łącznie spełniać dwa warunki: 

 • nie możesz w tak prowadzonej firmie zarabiać na miesiąc więcej, niż połowa aktualnego minimalnego wynagrodzenia 
 • w ostatnich 60 miesiącach (czyli 5 latach) nie prowadziłaś działalności gospodarczej. 

Zwróć uwagę, że limit wynagrodzenia dotyczy jedynie działalności nierejestrowanej. Czyli jeśli pracujesz na etacie i po prostu chcesz dorobić prowadząc działalność nierejestrowaną, to do limitu przychodów nie wliczasz pensji z etatu. 

Aha, ważne jest, że nie możesz prowadzić działalności nierejestrowanej w formie spółki cywilnej. 

Zalety działalności nierejestrowanej – brak formalności 

No właśnie. Decydując się na działalność nierejestrowaną odpada Ci trochę formalności. 

Jedną z głównych zalet działalności nierejestrowanej jest to, że w związku z jej prowadzeniem nie masz obowiązku rejestrowania się w ZUS jako osoba prowadząca działalność. Wspominałam o tym już kiedyś w tym wpisie  https://kobietawpracy.pl/etat-i-dzialalnosc-gospodarcza-a-ciaza/. W niektórych jednak przypadkach powstanie konieczność odprowadzenia za Ciebie składek.  Na przykład jeśli będziesz pracować jako zleceniobiorca. 

Prowadząc działalność nierejestrowaną nie musisz również rejestrować się w Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej. 

I nie potrzebujesz posiadać odrębnego firmowego rachunku bankowego. 

Działalność nierejestrowana w 2020 r. 

Wszędzie wkoło jest głośno o wzroście pensji minimalnej od 2020 r. Pensja minimalna będzie wynosić 2600 zł brutto. Ale dlaczego ja o tym piszę i jakie to ma znaczenie dla Ciebie, jeśli zdecydujesz się na działalność nierejestrowaną?

Jak widzisz limit dla działalności nierejestrowanej zależy od wysokości pensji minimalnej, a to znaczy, że od 2020 r. próg przychodu będzie wynosił 1300 zł. To spora różnica, bo w tym roku (2019 r.) było to 1125 zł.

A co się dzieje, jeśli zaczniesz zarabiać więcej?

Jeśli przychód z działalności nierejestrowanej przekroczy powyższy limit, to działalność ta staje się działalnością gospodarczą, począwszy od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie.

Oznacza to, że będziesz musiała swoją firmę wówczas zarejestrować (zarówno w CEIDG, jak i w ZUS) i dopełnić wszelkiech formalności związanych z prowadzeniem typowej działalności.

A co z podatkiem dochodowym? 

Tutaj nie ma żadnych szczególnych włączeń, normalnie podlegasz obowiązkowi zapłaty podatku dochodowego. To znaczy, że będziesz musiała uwzględnić przychód z działalności nierejestrowanej w swoim zeznaniu rocznym i zapłacić podatek według skali 18 % lub 32 %.

Plusem jednak jest to, że nie musisz płacić zaliczek na podatek (tak jak w przypadku „zwykłej” działalności). 

Działalność nierejestrowana a działalność gospodarcza 

Oczywiście jeśli zechcesz, to możesz w każdej chwili zarejestrować swoją firmę (nawet nie czekając na przekroczenie limitów przychodu). Nie ma żadnych przeszkód, aby Twoja działalność nierejestrowana stała się „zwykłą” działalnością gospodarczą. 

Mam nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie przydatny. A jeśli potrzebujesz dowiedzieć się więcej o działalności nierejestrowanej to koniecznie daj mi znać! 

W czym mogę Ci pomóc?

Irena Pacholewska-Urgacz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 9 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Alina 10 stycznia, 2020 o 10:12

  Czy w zeznaniu rocznym od przychodu mozna odliczyć koszty związane z prowadzoną działalnością bez rejestracji? Wypełnić trzeba Pit 36 A o ewentualnych kosztach ustawodawca nic nie wspomina.

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 26 lutego, 2020 o 12:26

  Dzień dobry Pani Alino, tę kwestię proszę skonsultować z księgową lub doradcą podatkowym. Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  EWA 10 stycznia, 2020 o 10:22

  dzien dobry, wszystko ladnie pieknie a juz na dwoch stronach internetowych znalazlam ze jednak zus trzeba zaplacic, jedna z tych stron: https://zus.pox.pl/zus/dzialalnosc-nierejestrowana-skladki-zus-jednak-obowiazkowe.htm
  placic zus czy nie placic ? bo juz nie wiem

  dziekuje

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 26 lutego, 2020 o 12:25

  Pani Ewo, obowiązek zapłaty ZUS może pojawić się w pewnych przypadkach np. w sytuacji zawarcia umowy zlecenia lub świadczenia usług, co jest wypaczeniem założeń ustawodawcy. Każdą sytuację trzeba analizować indywidualnie. Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Lucyna 22 stycznia, 2020 o 13:39

  Witam,
  Czy od tej kwoty 1300zl można odliczyć produkty które się kupiło do prowadzenia tej działalności?

  Odpowiedz

  Dominik 26 listopada, 2020 o 11:13

  Nie można!

  Odpowiedz

  Marta 7 lutego, 2020 o 08:29

  Witam mam takie pytanie, czy przy działalności nierejestrowanej liczą się lata pracy? Chodzi mi o późniejszą emeryturę..

  Odpowiedz

  Alina 12 lutego, 2020 o 13:41

  Witam, prowadzę działalność niezarejestrowaną i na koniec roku ujmę przychód w PIT36, wątpliwość mam co do kosztów. Poniosłam koszty w związku z prowadzoną niezarejestrowaną działalnością, czy zmniejszą one przychód do opodatkowania? Czy strata będzie mogła być rozliczona w następnych latach? Nigdzie nie znalazłam informacji na ten temat.

  Odpowiedz

  Irena Pacholewska-Urgacz 12 lutego, 2020 o 18:18

  Dzień dobry Pani Alino, niestety nie zajmuję się kwestiami podatkowymi 🙁 Proponuje, aby skonsultowała się Pani z księgową. Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: