Irena Pacholewska-Urgacz

radca prawny

Jestem radcą prawnym, specjalizuję się w prawie pracy. Propaguje wiedzę na temat prawnych aspektów kobiecej kariery i przedsiębiorczości. Piszę o inspirujących kobietach.
[Więcej >>>]

Umów konsultację prawną

Czy urlop to rzecz święta? Czyli w jakich przypadkach pracodawca ma prawo odwołać Cię z urlopu.

Irena Pacholewska-Urgacz06 sierpnia 2019Komentarze (0)

 

Kilka tygodni temu obiecałam Ci wpis w klimacie wakacyjnym na temat urlopu wypoczynkowego. Ale z powodu nawału pracy jakoś nie mogłam się za niego zabrać 😜 No i akurat życie samo napisało scenariusz, ponieważ parę dni temu zwrócił się do mnie z pytaniem Klient, czy może w jakiś sposób „ściągnąć” swojego pracownika z urlopu.

Sytuacja wyglądała tak, że Klient nie przewidział, że będzie miał aż tak dużo pracy w lipcu (zazwyczaj był to sezon ogórkowy w jego branży).  Jego pracownik wyjechał na zaplanowany wcześniej urlop z rodziną. No, a w nawale zamówień Klient robił wszystko sam 😱😱😱 W związku z tym chciał wiedzieć, czy ma prawo przerwać swojemu pracownikowi urlop.

Czy urlop to rzecz święta?

Okazuje się, że nie. Co prawda prawo do wypoczynku to jedno z ważniejszych praw pracownika i to gwarantowane Konstytucją, ale nie bezwzględne. Być może się zdziwisz, ale istnieją sytuacje, w których można odwołać pracownika z urlopu.

Co mówią przepisy

Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.

Jeśli zatem masz urlop to pracodawca będzie mógł Cię z niego odwołać tylko, gdy wcześniej nie wiedział, że będzie Ciebie potrzebował. Nie może Cię odwołać z urlopu tylko dlatego, że nie wykonujesz swojej „normalnej” pracy (w takim przypadku mógł Ci w ogóle w tym terminie urlopu nie udzielić!).

W opisanej przeze mnie sytuacji Klient według mnie miałby podstawy do odwołania pracownika. Zazwyczaj bowiem nie miał w tym okresie w ogóle pracy, a teraz wyjątkowo było jej bardzo dużo. Podobnie byłoby w sytuacji, gdyby np. zastępujący go pracownik się rozchorował lub wystąpiłaby awaria, którą tylko pracownik, który jest na urlopie może naprawić. Tego typu przypadki dają podstawę do odwołania z urlopu.

Czy masz obowiązek przerwać urlop i wrócić do pracy

Tak, jeśli pracodawca odwoła Cię w takiej sytuacji z urlopu to masz obowiązek wrócić do pracy. Jeśli nie wrócisz, to w konsekwencji w niektórych przypadkach możesz nawet zostać zwolniona.

Koszty po stronie pracodawcy

Czy mój Klient ostatecznie zdecydował się odwołać pracownika z urlopu? Nie. A dlaczego? Po pierwsze, z uwagi na dbanie o dobrą relację z pracownikiem. Ten Klient jest bardzo uważny na potrzeby swojego personelu. No a po drugie, to wiązałoby się koniecznością poniesienia przez niego dodatkowych kosztów.

Zgodnie z przepisami pracodawca jest obowiązany pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu.

No dobrze, a co to w ogóle znaczy? Przepisy tego nie określają. Natomiast uważa się, że pracodawca ma w takim przypadku obowiązek pokryć nie tylko koszty samego powrotu pracownika z urlopu, ale również poniesione przez niego wydatki na hotel lub wycieczkę w takim zakresie, w jakim pracownik nie może uzyskać ich zwrotu. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się również pokrycie kosztów powrotu rodziny pracownika. 

W przypadku mojego Klienta z uwagi na miejsce urlopu pracownika, ta kwota byłaby dosyć wysoka.

A co z niewykorzystaną częścią urlopu?

Dobra wiadomość jest taka, że ta niewykorzystana część urlopu nie przepada i możesz ją wykorzystać w późniejszym terminie 💪

Mam nadzieję, że informacja o tym, że możesz zostać odwołana z urlopu Cię przygnębiła to na koniec trochę Cię uspokoję i pocieszę w jednym 😀 Po pierwsze, ja bardzo rzadko spotykam się z sytuacją, kiedy faktycznie ktoś musi wrócić z urlopu. Dzisiaj, kiedy większość z nas pracuje online,  takie sytuacje, gdy musisz koniecznie wrócić do pracy, są raczej wyjątkiem. Po drugie, ostatnio, próbując zmienić termin swojego własnego urlopu właśnie ze względu na nawał pracy, pomyślałam, że jednak bycie pracownikiem ma swoje ewidentne zalety. No bo jak masz własną firmę to jak jest robota to przesuwasz urlop i tyle 😜 Formalności brak 😳😳😳

To tyle na dziś. A w kolejnym wpisie napiszę Ci co w sytuacji, gdy nie możesz wrócić z urlopu na czas, z powodu nadzwyczajnych okoliczności, np. odwołali Twój lot! Mam nadzieję, że te informacje będą dla Ciebie przydatne.

Pozdrawiam Cię wakacyjnie! 🌞🌞🌞

W czym mogę Ci pomóc?

Irena Pacholewska-Urgacz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: