Irena Pacholewska-Urgacz

radca prawny

Jestem radcą prawnym, specjalizuję się w prawie pracy. Propaguje wiedzę na temat prawnych aspektów kobiecej kariery i przedsiębiorczości. Piszę o inspirujących kobietach.
[Więcej >>>]

Umów konsultację prawną

3 rzeczy, o których musisz koniecznie wiedzieć, jeśli z powodu problemów komunikacyjnych nie możesz dotrzeć po urlopie na czas do pracy

Irena Pacholewska-Urgacz14 sierpnia 20192 komentarze

 

Kilka tygodni temu leciałam samolotem, który z powodu burzy nad Alpami musiał dość długo czekać na lotnisku na zezwolenie na start. Na szczęście ostatecznie nasz przylot opóźnił się tylko o półtorej godziny 😜.  No ale przecież często, zwłaszcza w sezonie urlopowym, loty opóźniają się wiele godzin albo w ogóle są odwoływane. Co zrobić w sytuacji, gdy z powodu problemów komunikacyjnych takich jak na przykład opóźniony lub odwołany lot nie możesz na czas dotrzeć do pracy? Jak potraktowana zostanie Twoja nieobecność? Czy dostaniesz za ten czas wynagrodzenie? Jeśli chcesz się dowiedzieć 👉 czytaj dalej 😀

1. Zgłoś nieobecność 

Przede wszystkim, najszybciej jak to możliwe, poinformuj swojego pracodawcę, że nie dotrzesz do pracy w spodziewanym terminie. 

Zgodnie przepisami, jeśli wiesz już z góry, że nie będzie Cię w pracy, to już wówczas powinnaś dać firmie znać. Na przykład w sytuacji, gdy linie lotnicze z wyprzedzeniem poinformowały Cię, że lot jest odwołany i wiesz, że będziesz wracać dopiero kolejnym samolotem.

Natomiast co jeśli nagle dowiadujesz się, że nie dotrzesz do pracy w terminie? Masz obowiązek niezwłocznie powiadomić o pracodawcę o przyczynie nieobecności i przewidywanym czasie trwania. Niezwłocznie oznacza tu najpóźniej drugi dzień nieobecności. No chyba że, istnieją jakieś szczególne okoliczności, które Ci to uniemożliwiają. W takim przypadku powinnaś poinformować firmę najpóźniej w terminie 2 dni po ustaniu przyczyn uniemożliwiających z nią kontakt.

W jaki sposób należy zawiadomić pracodawcę? To może wynikać z wewnętrznych zasad obowiązujących w Twojej firmie. Jeśli nie ma takich wewnętrznych reguł to w sytuacji, gdy nie masz jak wrócić z urlopu to możesz poinformować firmę telefonicznie lub za pomocą innego środka łączności (czyli np. wysłać e-maila) czy nawet listownie.

2. Usprawiedliwienie nieobecności

Czy pracodawca ma obowiązek usprawiedliwić Twoją nieobecność w takim przypadku? Zgodnie z przepisami przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność pracownika w pracy są zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa pracy, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej świadczenie, a także inne przypadki niemożności wykonywania pracy wskazane przez pracownika i uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające nieobecność w pracy.

Przepisy prawa pracy nie przewidują, że problemy z komunikacją stanowią usprawiedliwienie dla Twojego spóźnienia czy nieobecności. Twoja nieobecność będzie usprawiedliwiona tylko, jeśli twój szef ją za taką uzna. Każda sytuacja powinna być traktowana indywidualnie. Przy czym szef nie ma całkowitej dowolności i powinien traktować pracowników równo. Czyli jeżeli wobec jednego pracownika uznał odwołanie lotu za przyczynę usprawiedliwiającą nieobecność, to zasadniczo powinien tak samo zrobić w stosunku do innych pracowników, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji. W praktyce mogą być tu pewne różnice wynikające np. z realnej możliwości powrotu do pracy.

3. Nieobecność niepłatna

Nie wiem, czy wiesz, ale zgodnie z kodeksem pracy wynagrodzenie jest należne za pracę faktycznie wykonaną. No chyba, że z przepisów wprost wynika, że dostajesz pensję, nawet wówczas, gdy nie pracujesz. Tak jest, gdy np. chorujesz lub jesteś na urlopie. Przepisy jednak nie przewidują wynagradzania w przypadku, gdy nie dotarłaś do pracy np. z powodu problemów komunikacyjnych. To oznacza, że jeśli nie dotarłaś do pracy z powodu opóźnienia lub odwołania lotu, to za ten czas nie otrzymasz wynagrodzenia.

W praktyce w takich sytuacjach pracodawcy dość często idą pracownikom na rękę. Na przykład pracownik wykorzystuje w takiej sytuacji dodatkowy dzień urlopu wypoczynkowego.  Pamiętaj, że nawet jeśli postanowisz wziąć urlop na żądanie, to pracodawca musi Ci go udzielić, nie możesz iść na urlop samowolnie. Ale o tym napisze w innym wpisie.

Tymczasem życzę Ci miłej dalszej części wakacji i spokojnych powrotów do pracy 😀

****

Photo by JESHOOTS.COM on Unslpash

W czym mogę Ci pomóc?

Irena Pacholewska-Urgacz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Aśku 1 marca, 2020 o 21:29

    Witam. Proszę o informację jak do wymiaru urlopu policzyć niepełny miesiąc pracy? Np byłam zatrudniona u pracodawcy w okresie 01.01.-25.04. – do wymiaru urlopu wliczają mi się tylko pełne trzy miesiące, czy co do dnia? Dziękuję za odpowiedź.

    Odpowiedz

    Irena Pacholewska-Urgacz 3 marca, 2020 o 09:06

    Dzień dobry, jeśli to Pani kolejna praca to wymiar urlopu powinno się zaokrąglić do góry. Np. 26 dni urlopu wypoczynkowego przysługującego w ciągu 12 miesięcy, czyli obliczamy to jako 4/12 x 26 = 8,666 a po zaokrągleniu 9 dni. Pozdrawiam!

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: