Irena Pacholewska-Urgacz

radca prawny

Jestem radcą prawnym, specjalizuję się w prawie pracy. Propaguje wiedzę na temat prawnych aspektów kobiecej kariery i przedsiębiorczości. Piszę o inspirujących kobietach.
[Więcej >>>]

Umów konsultację prawną

Przerwanie urlopu wypoczynkowego a dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Irena Pacholewska-Urgacz31 sierpnia 20203 komentarze

Irena Pacholewska-Urgacz radca prawny katowiceUwielbiam wczesną jesień.  Dla mnie to czas urodzin moich dzieci, słodkich fig, które mogę jeść kilogramami, zupy dyniowej i wrzosów. To nowy początek, nowe plany.

To czas powakacyjnych porządków w szafach i szufladach. To wizja jesiennych weekendowych wycieczek w góry i do lasu, i już niedalekich nart. 

Tak bywało zazwyczaj.

W tym roku patrzę jednak w jesień z pewną obawą. Zresztą chyba wszyscy zastanawiamy się jak ten czas będzie wyglądać.

Czy nasze dzieci będą mogły chodzić do żłobków, szkół i przedszkoli? Czy my będziemy mieli możliwość pracy? Czy znowu będziemy balansować pomiędzy pracą zawodową, obowiązkami domowymi, a zdalnym nauczaniem naszych dzieci …

Mam wrażenie, że wciąż jest więcej pytań niż odpowiedzi i jak to zwykle bywa, czas pokaże, jaka ta jesień będzie. 

A ja szczególnie dużo pytań dostaję od was w temacie dodatkowego zasiłku opiekuńczego – jak to teraz będzie? 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Chodzi między innymi o ewentualną możliwość przerwania urlopu wypoczynkowego w celu skorzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. 

Skąd te pytania?

Wiosną ten problem dotknął wielu osób. Między innymi mamy przebywające na urlopach wypoczynkowych udzielonych bezpośrednio po urlopach rodzicielskich nie miały możliwości przerwania urlopu, w celu skorzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Dlaczego? 

Przerwanie urlopu wypoczynkowego –
przepisy bardzo wyraźnie określają kiedy to jest możliwe

Urlop wypoczynkowy może zostać przerwany tylko w ściśle określonych sytuacjach. Jest tak w następujących przypadkach: 

  • czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
  • odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
  • odbywania ćwiczeń wojskowych lub przeszkolenia wojskowego albo pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie, przez czas do 3 miesięcy,
  • urlopu macierzyńskiego

Jeśli twój urlop zostanie przerwany z tych powodów pracodawca ma obowiązek udzielić ci go w terminie późniejszym. 

Urlop wypoczynkowy również ulega przerwaniu, jeśli to pracodawca cię z niego odwoła. Taka sytuacja jest jednak możliwa również tylko w konkretnej sytuacji, czyli gdy twojej obecności w firmie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj.

Jak widzisz nie ma tutaj mowy o możliwości przerwania urlopu w razie konieczności opieki nad członkiem rodziny, w tym np. dzieckiem w sytuacji zamknięcia żłobka czy przedszkola z powodu pandemii.

A to oznacza, że zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami konieczność opieki nad dzieckiem w takich sytuacjach nie przerywa trwającego już urlopu wypoczynkowego. 

Trochę inaczej może być w przypadku,
gdy rozpoczęcie urlopu zbiegnie się z wystąpieniem
przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy

Zgodnie z art. 165 kodeksu pracy, jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:

  • czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
  • odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
  • powołania na ćwiczenia wojskowe lub na przeszkolenie wojskowe albo stawienia się do pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie, na czas do 3 miesięcy,
  • urlopu macierzyńskiego,

– pracodawca jest obowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy.

Pewnie zapytasz – no jak to?

Ten przepis brzmi prawie tak samo, jak przepis mówiący o przerwaniu urlopu. W prawniczym świcie prawie robi wielką różnicę.

Ten przepis zawiera bowiem jedną drobną (ale tylko na pozór) różnicę. A mianowicie słowa „w szczególności”.

W języku prawniczym oznaczają one, że dane przypadki są wymienione jedynie przykładowo. Czyli np. jeśli masz rozpocząć urlop wypoczynkowy w danym dniu, ale tego dnia przedszkole twojego dziecka zostanie zamknięte z uwagi na szczególne, nieprzewidziane okoliczności.

W takiej sytuacji możesz zamiast urlopu skorzystać z zasiłku opiekuńczego. 

Wniosek do pracodawcy 

Przepisy kodeksu przewidują oczywiście możliwość zawnioskowania do pracodawcy o zmianę terminu lub przerwanie urlopu w innych przypadkach, ale tu decyzja należy do pracodawcy.

Praktyka ubiegłych miesięcy pokazuje, że różne firmy podchodziły do tego bardzo różnie. Jedne zgadzały się przerwanie urlopu inne nie. 

A jak będzie za kilka tygodni – zobaczymy.

Na razie dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 20 września, dokładnie na takich samych warunkach jak poprzednio. Aby przeczytać treść nowego rozporządzenia możesz zajrzeć tutaj. Czyli od 1 września ponownie stosują się zasady, o których możesz przeczytać powyżej.

Czy z biegiem czasu zostaną jednak wprowadzone zmiany? Czy będzie możliwość przerwania urlopu wypoczynkowego?  Jeśli coś się zmieni dam Ci znać. 

***

Mam nadzieję, że ten wpis był dla ciebie pomocny. Jeżeli masz pytania odnośnie swojej sytuacji w pracy to zapraszam cię na indywidualną konsultację. 

A ja jak zawsze życzę ci powodzenia na twojej drodze zawodowej! 

Irena 

PS: Fotografia na górze artykułu wykonana przez Joasię Jałowiec 

W czym mogę Ci pomóc?

Irena Pacholewska-Urgacz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Lidia 1 września, 2020 o 15:04

    A co w sytuacji gdy pracownik skorzystał z dodatkowego zasiłku opiekuńczego w jego mniemaniu na najlepszych warunkach jak to było możliwe tzn tydzień praca tydzień zasiłek opiekuńczy a w maju, czerwcu i lipcu jakieś pojedyncze dni. A teraz niestety jest mu to pernamentnie wypominane przez pracodawce.

    Odpowiedz

    Irena Pacholewska-Urgacz 3 września, 2020 o 12:24

    Pani Lidio, myślę że na tym etapie warto podkreślać swoje najlepsze intencje i działanie w ramach swoich uprawnień. Życzę aby sytuacja w pracy się uspokoiła. Pozdrawiam!

    Odpowiedz

    Sylwia 4 lipca, 2021 o 21:38

    Witam,
    mam pytanie odnosnie wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, ktory wykorzystuję po urlopie rodzicielskim.
    Mianowicie do tej pory otrzymywałam za urlop rodzicielski 80% średniego wynagrodzenia z 12 miesięcy poprzedzających urlop macierzyński, czyli wynagrodzenie podstawowe plus prowizje.
    Natomiast teraz jestem na urlopie wypoczynkowym i otrzymałam tylko wynagrodzenie podstawowe, czy nie powinno to być średnie wynagrodzenie z 3 miesięcy poprzedzających urlop macierzyński?

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: