Parę miesięcy temu pisałam Ci o tym, że ZUS może sprawdzać, czy faktycznie zawarłaś umowę o pracę. Aby przeczytać historię mojej Klientki z tym związaną zerknij koniecznie TUTAJ.
Nie wiem natomiast czy wiesz, że ZUS nie tylko ma prawo weryfikować ważność Twojej umowy o pracę, ale również ZUS może obniżyć Twoje wynagrodzenie. Wiem, że brzmi to dość nieprawdopodobnie, ale tak właśnie jest. ZUS w niektórych przypadkach może obniżyć Twoje wynagrodzenie. Zostało to jednoznacznie potwierdzone przez Trybunał Konstytucyjny w wyroku w sprawie P 9/15.
Pewnie chcesz wiedzieć, w jakich przypadkach ZUS może obniżyć Twoje wynagrodzenie?
Już Ci wyjaśniam…
Otóż, może tak się zdarzyć, jeśli ZUS dojdzie do wniosku, że wynagrodzenie, na które umówiłaś się ze swoim pracodawcą ma w rzeczywistości na celu jedynie wyłudzenie wysokiego zasiłku chorobowego, albo macierzyńskiego.
Kiedy ZUS może tak stwierdzić?
Na przykład, jeśli w niedługim czasie od zawarcia umowy o pracę lub podwyżki idziesz na zwolnienie lekarskie albo rodzisz dziecko.
Co to dla ZUS znaczy niedługi czas? Zazwyczaj jest to partę miesięcy, ale nie ma tu jasnych wytycznych. Widziałam sprawy, w których podwyżka wynagrodzenia nastąpiła na samym początku ciąży, a ZUS i tak nabrał podejrzeń.
Co z zakazem dyskryminacji
Co ciekawe, zgodnie z przepisami pracodawca nie ma prawa pytać, czy pracownica jest w ciąży zanim da jej podwyżkę. Gdyby tak zrobił, to niechybnie naraziłby się na zarzut dyskryminacji.
Ale w kwestii ustalania wynagrodzenia dla potrzeb zasiłków ta argumentacja nie ma znaczenia. Pracodawca i pracownica, którzy umawiają się na wyższą pensję w trakcie ciąży pracownicy są dla ZUS podejrzani i już.
Co robić, jeśli ZUS obniży Twoje wynagrodzenie
Zanim ZUS wyda decyzję, to najpierw przeprowadzi postępowanie mające na celu ustalenie wszystkich okoliczności Twojej podwyżki.
Tak jak pisałam Ci w tym artykule: https://kobietawpracy.pl/kontrola-zus-w-ciazy/, już na etapie tego postępowania warto wszystko dobrze ZUS-owi wyjaśnić i przedstawić potrzebne dowody.
Co konkretnie warto wyjaśnić?
Po pierwsze, musisz pokazać, że Twoje wynagrodzenie było adekwatne do wykonywanej przez Ciebie pracy, Twojego doświadczenia i kwalifikacji.
Po drugie, ważne jest to, czy Twoje wynagrodzenie nie odbiegało jakoś wyraźnie od wynagrodzenie innych pracowników w firmie lub wynagrodzeń rynkowych dla Twojego stanowiska i czy pracodawcę realnie było po prostu stać, aby Ci tyle zapłacić.
Przykłady? Proszę bardzo.
Jeśli firma ledwo wiąże koniec z końcem, od lat ma straty, pracownicy zarabiają pensje minimalne, a Ty 2 miesiące przed urodzeniem dziecka dostałaś podwyżkę i zarabiasz 30.000 miesięcznie to jest to na pewno okoliczność, którą trudno będzie uzasadnić.
Warto też pokazać, jakie korzyści przyniosły firmie Twoje działania. Np., że dzięki Twoim działaniom na nowym stanowisku firma znacznie zwiększyła obroty.
A jeśli to nie przekona ZUS?
Jeśli Twoje wyjaśnienia ZUS uzna za niewystarczające to wyda decyzję, w której ustali podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne w wysokości niższej, niż wynika z Twojej umowy o pracę (bo tak to obniżenie wynagrodzenia będzie w decyzji nazwane).
Jaka to może być wysokość? Bywa różnie. Może to być np. pensja minimalna czy też np. Twoje wcześniejsze wynagrodzenie (przed podwyżką).
Co zrobić w takiej sytuacji
Wówczas pozostaje odwołanie od decyzji ZUS do sądu. Masz na to miesiąc od doręczenia Ci decyzji. ZUS również na tym etapie ma możliwość zgodzić się z Twoją argumentacją i zmienić swoją decyzję. Jeśli nie, to sprawa trafi do sądu i tu już będzie toczyć się postępowanie.
***
Droga Czytelniczko, zachęcam Cię do kontaktu ze mną
w każdej ważnej dla Ciebie sytuacji.
Pisz na adres: kontakt@kobietawpracy.pl
***
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }